Send Lette
Інші воєнні злочини

Відступаючи, росіяни грабують правобережжя Херсонщини та облаштовують позиції на лівобережжі

Міста і села окупованої Херсонщини зазнають масштабного грабунку з боку окупантів. Озброєні військові РФ пошкоджують інфраструктуру, вимикають електропостачання, воду та мобільний зв’язок, з лікарень вивозять медичне устаткування, з музеїв – експонати, а з адміністративних будівель – техніку і документацію.

МІПЛ поговорила з Христиною Петрик, мешканкою села Борозенське, яке розташовано на на правому березі Дніпра в Херсонської області. Жінці вдалося евакуюватися, вона продовжує підтримувати зв’язок із мешканцями, які залишилися в селі.

«На все село не залишилося жодної автівки»

 

«Наша ОТГ до війни була заможною та  аграрною, – розповідає Христина, – з великими земельними ділянками, які обробляли фермери. До початку жовтня окупанти розміщували свої війська і техніку за селом. Часто робили рейди, перевіряли документи, будинки і гаражі, декого забирали в полон. Чим більше успіхів мали Збройні сили України, тим агресивніші ставали окупанти. Останній місяць росіяни змінили тактику, зайшли в село та почали ходити по хатах. У будинках, де є господарі, просять картоплю і цибулю, жаліються, що голодні. Якщо ж хата порожня – заселяються, крадуть все, виносять навіть пластикові дешеві миски, стільці та матраци. В деяких заможних будинках розстріляли з автомата техніку, дзеркала, а скляний посуд побили. Росіяни вивезли з дворів усі машини, вигнали навіть старенькі «Жигулі». На все село не залишилося жодної автівки». 

Жінка говорить, що армія РФ нещадно обстріляла Борозенське, поцілила будинки, сараї зі скотом, домашніх тварин. Місцевим російські військові, яких люди ідентифікують як людей із бурятською зовнішністю, а також представники так званої «ДНР» пояснювали: «Це не ми, це ваші вас же й обстрілюють». З  підприємств вигнали трактори та комбайни, дещо з цього вивезли, інше – пошкодили. Будівлі лікарні, школи та садочку стоять пограбовані з відчиненими вікнами і дверима. Великий аптечний пункт при сільській лікарні теж спустошений. В Борозенському більше двох місяців відсутня електроенергія, водопостачання, п’ять місяців немає газу.  

«В одній з покинутих хат військові РФ поселили лікарів. Коли на лінії фронту йдуть бої, медики сідають до автівок із червоними хрестами і рушають рятувати своїх, – говорить Христина. – Селяни, що залишилися в окупації, живуть у погрібах. Люди голодні, виснажені та налякані. Жаліються, що не мають навіть хліба. У розмовах із місцевими російські військові пообіцяли, що коли відступатимуть, то зметуть село з лиця землі».

Якщо місце реєстрації не збігається з місцем проживання – дають дві години на збори

 

На лівому березі Херсонщини в Каховці та Новій Каховці військові РФ займають прибережну частину міст, окопуються та встановлюють фортифікаційні споруди. Журналісти МІПЛ поспілкувалися з мешканцями Каховки, які розповіли, що росіяни зайняли підвальні приміщення Каховського професійного ліцею сфери послуг, салон краси “Модерн”, територію колишнього дитячого табору “Лісова казка”,  погріби приватних та багатоквартирних будинків, що розташовані на березі Дніпра.

Прибережна частина міста Каховка

Прибережна частина міста Нова Каховка

Вулиці в центрі міста, які ведуть до узбережжя, закриті для цивільних. З приватних будинків прибережних вулиць Каховки та села Любимівка Каховського району військові виселяють господарів. Порожні хати, гаражі та сараї нещадно грабують. Мешканців комунального закладу Херсонської обласної ради “Каховський геріатричний пансіонат”, розташованого на березі Дніпра, окупаційна влада примусово вивезла до російського Воронежу. В інших частинах міста військові переписують населення – заходять до хат і перевіряють документи в господарів. Якщо місце реєстрації не збігається з місцем проживання – дають дві години на збори і виселяють.

Будівля Каховського професійного ліцею сфери послуг. Фото tavriya.ks.ua

Територія колишнього дитячого табору “Лісова казка” на березі Дніпра в міста Каховка. Фото vgory.org

У місті Нова Каховка військові РФ «евакуюють» місцевих із Дніпровського проспекту, який пролягає вздовж Дніпра. Новокаховчанка Юлія розповідає, що їм дають путівки в санаторії Алушти та Сімферополя, але невідомо, чи зможуть вони повернутись назад у місто. В Новій Каховці вимикають електроенергію, воду, пошкоджують вишки мобільного зв’язку, вчиняють рейди оселями та викрадають людей. Дівчина свідчить, що раніше цивільних полонених утримували в місцевому відділку поліції міста, але останнім часом їх перевозять до південної частини області, в Чаплинку, Генічеськ і Скадовськ. Тим, кого відпускають, виставляють умову покинути межі області впродовж 24-х годин.

Мешканців комунального закладу Херсонської обласної ради “Каховський геріатричний пансіонат” окупанти вивезли до російського Воронежу. Фото з Fb сторінки Олексія Голобуцького

–––––

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини за підтримки у рамках проєкту «Hela Sverige Skramlar for Ukraina».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Якщо справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази.

30 Серпня 2024

Інші воєнні злочини
Держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність у сфері медицини — Олена Волочай

У національних і міжнародних судах і трибуналах потрібен величезний масив доказів впливу катування на здоров’я і якість життя потерпілих, тож держава має негайно поступитися монополією на судово-експертну діяльність в сфері медицини на користь залучення більшої кількості спеціалістів. 

29 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій