Send Lette
Без категорії

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

В п’ятницю, 24 листопада, Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та Оксана Расулова, керівниця проєкту з моніторингу судів, провели першу онлайн-лекцію для медіа про висвітлення судових процесів щодо війни. Під час лекції вони презентували посібник на цю тему.

Посібник складається з теоретичної та практичної частин. У теоретичній експерти МІПЛ пояснюють основи міжнародного гуманітарного права, його прояви в українських законах, за що наразі критикують статті Кримінального кодексу України, які стосуються збройного конфлікту, та який шлях долають справи до суду і безпосередньо в суді.

Для створення практичної частини ми опитали журналістів і журналісток, які працюють у судах, зокрема зі справами війни. Вони представляють всеукраїнські, регіональні та нішеві медіа, працюють із текстами, фото і відео. Разом із ними ми пояснюємо, як потрапити до суду, як зрозуміти, що відбувається у справі, про що говорити з адвокатами та прокурорами, як спілкуватися зі свідками й обвинуваченими — і як потім цікаво про це написати. 

Наприкінці ми додали список джерел, де про суди, їх суть і підходи до написання матеріалів з судів можна дізнатися більше. Також даємо приклади клопотань перед судом щодо зйомки, проведення онлайн-трансляції засідання та трансляції на веб-порталі Судової влади. 

З посібником можна ознайомитися нижче. 

Журналісти та журналістки МІПЛ висвітлюють судові процеси, пов’язані зі збройним конфліктом на території України, з 2016 року. Тоді в реєстрі судових рішень уже були тисячі проваджень про державну зраду, створення терористичних організацій, участь у незаконних збройних формуваннях тощо. Засідання відбувалися в порожніх залах, без медіа і спостерігачів, а українське суспільство не знало, що правосуддя щодо війни вже триває.

Щоб привернути увагу до цієї теми, МІПЛ почала робити щотижневу розсилку розкладів судових засідань. Упродовж шести років наші монітори вибирають із реєстру провадження, які ніяк не позначені і не відокремлені на веб-порталі Судової влади, формують список, описують найцікавіші справи та роблять розсилку. Весь цей час МІПЛ висвітлює окремі засідання, аналізує тенденції в судових процесах, надає експертні коментарі щодо складних юридичних аспектів.

Нагадаємо, у 2020 році ми презентували звіт “Право на правду. Висвітлення судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні”. Зокрема, ми аналізували, чому в українському інформаційному просторі так мало інформації про суди щодо війни.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Правозахисники вимагають від державних органів розробити покроковий механізм дій для родичів зниклих безвісти

Попри те, що війна в Україні триває понад 10 років, українська влада досі не напрацювали для родин зниклих безвісти єдиного покрокового механізму дій для забезпечення юридичного статусу, пошуку своїх рідних та отримання належних прав і соціальних гарантій.

30 Серпня 2024

Як підтвердити факт, що людину тримали чи утримують у російському полоні: інструкція

МІПЛ та ZMINA підготували інструкцію про те, як встановлити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на які питання варто звернути увагу під час підготовки документів для подачі у відповідні органи і що робити у разі відмови.

14 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Систематичне порушення РФ Женевських конвенцій — злочин проти людяності, — правозахисники

Практики жорстокого поводження і порушення прав українських військовополонених Російська Федерація застосовує від початку збройного конфлікту в Україні. З 2014 року методи РФ не змінилися, а стали більш масовими. У такій поведінці росіян простежується державна політика.

21 Листопада 2024

Адвокація
Друга міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” стартувала

Сьогодні, 21 листопада, з урочистої церемонії відкриття розпочалася конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South”, яка зібрала на одному майданчику понад 100 учасників, серед яких лідери громадської думки, експерти, журналісти, урядовці, представники дипломатичного корпусу.

21 Листопада 2024

Адвокація
Трагедія у Ягідному та мотивація постраждалих: іноземні делегати конференції Crimea Global відвідали Чернігівщину

21 листопада у Києві розпочалась Друга міжнародна конференція "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South". Окрім дискусійних панелей в рамках конференції відбулися кілька спеціальний заходів. Один з них присвятили мотивації потерпілих у процесі правосуддя. Організатороми події стали Медійна ініціатива за права людини та Освітній дім прав людини в Чернігові.

21 Листопада 2024

Більше публікацій