Send Lette
Без категорії

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

В п’ятницю, 24 листопада, Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та Оксана Расулова, керівниця проєкту з моніторингу судів, провели першу онлайн-лекцію для медіа про висвітлення судових процесів щодо війни. Під час лекції вони презентували посібник на цю тему.

Посібник складається з теоретичної та практичної частин. У теоретичній експерти МІПЛ пояснюють основи міжнародного гуманітарного права, його прояви в українських законах, за що наразі критикують статті Кримінального кодексу України, які стосуються збройного конфлікту, та який шлях долають справи до суду і безпосередньо в суді.

Для створення практичної частини ми опитали журналістів і журналісток, які працюють у судах, зокрема зі справами війни. Вони представляють всеукраїнські, регіональні та нішеві медіа, працюють із текстами, фото і відео. Разом із ними ми пояснюємо, як потрапити до суду, як зрозуміти, що відбувається у справі, про що говорити з адвокатами та прокурорами, як спілкуватися зі свідками й обвинуваченими — і як потім цікаво про це написати. 

Наприкінці ми додали список джерел, де про суди, їх суть і підходи до написання матеріалів з судів можна дізнатися більше. Також даємо приклади клопотань перед судом щодо зйомки, проведення онлайн-трансляції засідання та трансляції на веб-порталі Судової влади. 

З посібником можна ознайомитися нижче. 

Журналісти та журналістки МІПЛ висвітлюють судові процеси, пов’язані зі збройним конфліктом на території України, з 2016 року. Тоді в реєстрі судових рішень уже були тисячі проваджень про державну зраду, створення терористичних організацій, участь у незаконних збройних формуваннях тощо. Засідання відбувалися в порожніх залах, без медіа і спостерігачів, а українське суспільство не знало, що правосуддя щодо війни вже триває.

Щоб привернути увагу до цієї теми, МІПЛ почала робити щотижневу розсилку розкладів судових засідань. Упродовж шести років наші монітори вибирають із реєстру провадження, які ніяк не позначені і не відокремлені на веб-порталі Судової влади, формують список, описують найцікавіші справи та роблять розсилку. Весь цей час МІПЛ висвітлює окремі засідання, аналізує тенденції в судових процесах, надає експертні коментарі щодо складних юридичних аспектів.

Нагадаємо, у 2020 році ми презентували звіт “Право на правду. Висвітлення судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні”. Зокрема, ми аналізували, чому в українському інформаційному просторі так мало інформації про суди щодо війни.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Більше публікацій