Send Lette
Без категорії

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

В п’ятницю, 24 листопада, Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та Оксана Расулова, керівниця проєкту з моніторингу судів, провели першу онлайн-лекцію для медіа про висвітлення судових процесів щодо війни. Під час лекції вони презентували посібник на цю тему.

Посібник складається з теоретичної та практичної частин. У теоретичній експерти МІПЛ пояснюють основи міжнародного гуманітарного права, його прояви в українських законах, за що наразі критикують статті Кримінального кодексу України, які стосуються збройного конфлікту, та який шлях долають справи до суду і безпосередньо в суді.

Для створення практичної частини ми опитали журналістів і журналісток, які працюють у судах, зокрема зі справами війни. Вони представляють всеукраїнські, регіональні та нішеві медіа, працюють із текстами, фото і відео. Разом із ними ми пояснюємо, як потрапити до суду, як зрозуміти, що відбувається у справі, про що говорити з адвокатами та прокурорами, як спілкуватися зі свідками й обвинуваченими — і як потім цікаво про це написати. 

Наприкінці ми додали список джерел, де про суди, їх суть і підходи до написання матеріалів з судів можна дізнатися більше. Також даємо приклади клопотань перед судом щодо зйомки, проведення онлайн-трансляції засідання та трансляції на веб-порталі Судової влади. 

З посібником можна ознайомитися нижче. 

Журналісти та журналістки МІПЛ висвітлюють судові процеси, пов’язані зі збройним конфліктом на території України, з 2016 року. Тоді в реєстрі судових рішень уже були тисячі проваджень про державну зраду, створення терористичних організацій, участь у незаконних збройних формуваннях тощо. Засідання відбувалися в порожніх залах, без медіа і спостерігачів, а українське суспільство не знало, що правосуддя щодо війни вже триває.

Щоб привернути увагу до цієї теми, МІПЛ почала робити щотижневу розсилку розкладів судових засідань. Упродовж шести років наші монітори вибирають із реєстру провадження, які ніяк не позначені і не відокремлені на веб-порталі Судової влади, формують список, описують найцікавіші справи та роблять розсилку. Весь цей час МІПЛ висвітлює окремі засідання, аналізує тенденції в судових процесах, надає експертні коментарі щодо складних юридичних аспектів.

Нагадаємо, у 2020 році ми презентували звіт “Право на правду. Висвітлення судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні”. Зокрема, ми аналізували, чому в українському інформаційному просторі так мало інформації про суди щодо війни.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
СБУ, воєнні злочини та державна зрада: 33 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

8 Квітня 2024

Спільне звернення Коаліції “Україна. 5 ранку” щодо масових обстрілів об’єктів критичної інфраструктури України 22 березня 2024 року

Вночі 22 березня 2024 року Росія завдала масованих ракетних ударів по об’єктах критичної цивільної (в першу чергу — енергетичної) інфраструктури України, яка призвела до руйнування цивільних об’єктів.

22 Березня 2024

Розгляд справи Ягідного завершено. Суддя у нарадчій кімнаті

За даними слідства 15 військових РФ під час окупації село Ягідне на Чернігівщині, примусово зігнали цивільних та утримували їх в підвалі місцевої школи. Майже місяць аж до звільнення села там у задусі й тісноті утримували 368 людей. 27 лютого у цій справі відбулись дебати.

29 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування дронів по Сумах, воєнні злочини та Паша “Мерседес”: 44 справи щодо війни за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Квітня 2024

Більше публікацій