Send Lette
Без категорії

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

В п’ятницю, 24 листопада, Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, та Оксана Расулова, керівниця проєкту з моніторингу судів, провели першу онлайн-лекцію для медіа про висвітлення судових процесів щодо війни. Під час лекції вони презентували посібник на цю тему.

Посібник складається з теоретичної та практичної частин. У теоретичній експерти МІПЛ пояснюють основи міжнародного гуманітарного права, його прояви в українських законах, за що наразі критикують статті Кримінального кодексу України, які стосуються збройного конфлікту, та який шлях долають справи до суду і безпосередньо в суді.

Для створення практичної частини ми опитали журналістів і журналісток, які працюють у судах, зокрема зі справами війни. Вони представляють всеукраїнські, регіональні та нішеві медіа, працюють із текстами, фото і відео. Разом із ними ми пояснюємо, як потрапити до суду, як зрозуміти, що відбувається у справі, про що говорити з адвокатами та прокурорами, як спілкуватися зі свідками й обвинуваченими — і як потім цікаво про це написати. 

Наприкінці ми додали список джерел, де про суди, їх суть і підходи до написання матеріалів з судів можна дізнатися більше. Також даємо приклади клопотань перед судом щодо зйомки, проведення онлайн-трансляції засідання та трансляції на веб-порталі Судової влади. 

З посібником можна ознайомитися нижче. 

Журналісти та журналістки МІПЛ висвітлюють судові процеси, пов’язані зі збройним конфліктом на території України, з 2016 року. Тоді в реєстрі судових рішень уже були тисячі проваджень про державну зраду, створення терористичних організацій, участь у незаконних збройних формуваннях тощо. Засідання відбувалися в порожніх залах, без медіа і спостерігачів, а українське суспільство не знало, що правосуддя щодо війни вже триває.

Щоб привернути увагу до цієї теми, МІПЛ почала робити щотижневу розсилку розкладів судових засідань. Упродовж шести років наші монітори вибирають із реєстру провадження, які ніяк не позначені і не відокремлені на веб-порталі Судової влади, формують список, описують найцікавіші справи та роблять розсилку. Весь цей час МІПЛ висвітлює окремі засідання, аналізує тенденції в судових процесах, надає експертні коментарі щодо складних юридичних аспектів.

Нагадаємо, у 2020 році ми презентували звіт “Право на правду. Висвітлення судових процесів, пов’язаних зі збройним конфліктом в Україні”. Зокрема, ми аналізували, чому в українському інформаційному просторі так мало інформації про суди щодо війни.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Затримані бойовики “ЛДНР”, коригувальники та бази Очакова: 44 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

15 Липня 2024

Росія застосовує нову практику переслідування українців в окупації. Тепер їх не завжди одразу везуть на підвал, а спершу бʼють вдома

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у березні 2024 року опублікувала звіт про російську окупацію. У ньому сказано, що люди, які живуть в окупації, стикаються із постійною загрозою насильства, затримання і незаконного покарання. МІПЛ задокументувала нові свідчення потерпілих в окупації.

28 Червня 2024

СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій