Send Lette
Адвокація

Війна проти цивільних: РФ фабрикує образ українців як ворогів, — Любов Смачило

РФ воює не лише з українськими військовими, як того вимагає міжнародне право, вона воює і з українським суспільством, його світоглядом і цінностями. Штучно сфабрикований образ українського «ворога» поставив під приціл російських військових будь-яку цивільну особу — громадянина України, яка активно не поділяє ідеологію «руського міра».

Про це говорила Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту Медійної ініціативи за права людини, 26 листопада у Брюсселі під час брифінгу «Катування, мова ворожнечі та інші акти переслідування українських цивільних осіб як злочини проти людяності з боку російської влади в Україні: Шляхи забезпечення відповідальності».

Захід ініціювали Всесвітня організація проти тортур (ОМСТ) та Міжнародна федерація прав людини (FIDH) за підтримки постійного представництва Фінляндії при Європейському Союзі. До нього долучилися Ілля Нузов, керівник відділу міжнародного правосуддя FIDH, та Євгенія Андреюк, керівниця відділу Європи та Центральної Азії ОМСТ.

Спікери зауважили: окрім кричущого злочину агресії, звірства, вчинені Росією, є центральним елементом її способу ведення агресивної війни в Україні, стосуються поводження з особами, які перебувають під контролем російських суб’єктів. З моменту повномасштабного вторгнення збройні сили РФ та пов’язані з ними структури здійснюють серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини на окупованих територіях України. Ці порушення супроводжуються та виправдовуються широкою та агресивною російською пропагандою ненависті.

Про детальні докази та аналіз ймовірних міжнародних злочинів, виявляючи дискримінаційну модель зловживань, спрямованих проти цивільних осіб, що кваліфікується як злочини проти людяності та переслідування, йдеться у недавно опублікованій доповіді цих організацій. А також у спільному звіті OMCT, МІПЛ та Центру прав людини ZMINA. В останньому представлено аналіз, який ґрунтується на 63 інтерв’ю з жертвами та свідками порушень із звільнених територій України, скоєних у понад 20 місцях несвободи. Його автори підсумовують: катування, насильницькі зникнення, сексуальне насильство, фільтрація та пов’язані з ними злочини проти цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях України, скоєні з 2022 року, є злочинами проти людяності.

У Брюсселі команда правозахисників говорила про висновки досліджень та обговорювала поточні виклики і необхідну підтримку.

“На всіх майданчиках ми повторюємо: має бути організований допуск до місць утримання в окупації та на території РФ Міжнародного комітету Червоного Хреста аби припинити тортури, які відбуваються в російських місцях несвободи щодо затриманих українців, які там утримуються”, — сказала Любов Смачило.

Аналітикиня також підкреслила, як важливо і надалі підтримувати роботу з документування цих порушень міжнародного права, адже злочини проти цивільного населення продовжуються на тимчасово окупованих територіях та на території РФ у місцях несвободи.

На додаток до правових висновків, спікери надали рекомендації щодо протидії російським пропагандистським наративам і подальшого притягнення до відповідальності за цю категорію міжнародних злочинів, які наразі недостатньо розслідуються.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Адвокація
Голова МІПЛ Ольга Решетилова призначена Уповноваженим президента України з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей

Володимир Зеленський підписав указ про призначення Ольги Кобилинської, більш відомої за дівочим прізвищем Решетилова, Уповноваженим президента з питань захисту прав військовослужбовців і членів їх сімей. Відповідний указ опубліковано на сайті глави держави.

30 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Російських військовополонених допитали у справі про страту українського військового

У Заводському районному суді Запоріжжя відбулося засідання у справі Дмитра Курашова, російського штурмовика з позивним “Сталкер”. Його обвинувачують у розстрілі українського військового, який склав зброю — Віталія Годнюка. Минулого року Курашова взяли у полон. Тож це перший випадок, коли обвинувачений у страті перебуває на лаві підсудних. Раніше такі справи слухали лише заочно. 

23 Січня 2025

Війна і правосуддя
«Для мене це справа честі». Як потерпіла у справі про тортури бореться за справедливість

Олена Ягупова із Запорізької області в окупації пережила тортури, трудове рабство та сексуальне насилля. Справу, де вона є потерпілою, слухає Орджонікідзевський райсуд Запоріжжя. Яна Заневського — сина колишнього охоронця Януковича та силовика ФСБ — обвинувачують у вчиненні воєнного злочину заочно. 

22 Січня 2025

Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Більше публікацій