Війна і правосуддя

Війна в Україні – результат безкарності рф за попередні конфлікти: що казали учасники коаліції «Україна. П’ята ранку» у Відні

У Відні проходить Додаткова зустріч з соціального виміру між країнами-учасницями ОБСЄ. У зустрічі беруть участь відразу декілька правозахисних організацій, які входять до коаліції «Україна. П’ята ранку». 

Перед відкриттям конференції українські правозахисники за сприяння Фундації домів прав людини провели попередню зустріч для делегацій країн ОБСЄ щодо ситуації із правами людини в Україні у зв‘язку зі збройною агресією рф.

Зокрема на зустрічі виступали голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, Директор офісу Truth Hounds в Грузії Світлана Валько, проєктна менеджерка Центру громадянської просвіти «Альменда” Марія Суляліна, юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська та голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Під час обговорення українські правозахисники звернули увагу на пасивність міжнародної спільноти під час окупації Криму і Донбасу у 2014 році, внаслідок чого почався новий етап збройної агресії рф проти України. 

«Вторгнення росії в Україну стало можливим через неспроможність міжнародної спільноти відреагувати на події у Криму та на Донбасі. Внаслідок безкарності для російської федерації скоєні воєнні злочини в Україні, в Грузії, Сирії та інші військові конфлікти. На жаль, зараз ми зіткнулися з окупацією росією», – сказала під час свого виступу голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Виступ українських правозахисників перед відкриттям Додаткової зустрічі з соціального виміру між країнами-учасницями ОБСЄ. Фото: Тетяна Печончик, facebook

З початку війни організація документує воєнні злочини, зокрема викрадення активістів у різних регіонах. Наразі ZMINA спільно з Медійною ініціативою за права людини зафіксували щонайменше 52 випадки викрадення активних представників місцевої громади, зокрема журналістів, волонтерів, правозахисників, представників місцевого самоврядування та релігійних діячів. З них – про 35 осіб немає жодної інформації. 

Тетяна Печончик закликала міжнародні організації опублікувати усі імена та усі історії про тортури та утримування викрадених українських активістів в новоокупованих територіях, Криму та на Донбасі.

Ідентичні  затримання активістів та мирних жителів тривали в окупованому Росією Криму протягом восьми років. Через недостатню реакцію світу на анексію півострова, тепер звідти російська армія обстрілює мирні українські міста, сказала голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник під час своєї промови.

«Реакція цивілізованого світу в 2014 році була недостатньою, і тепер війна може прийти до кожного європейця, якщо не зупинити росію. Тепер Крим є базою, з якої росія наносить удари по українським містам. Це не війна, яка почалася цього року, це спроба Путіна знищити український народ і державу. Росія використовує заборонену зброю, виступає в ролі терористів, вчиняє найжахливіші військові злочини, вбиває тисячі мирних жителів і сотні дітей. Дії росії в Маріуполі є актом геноциду українців», заявила Скрипник.

З початку війни в Україні убито 144 дитини і ще 220 отримали поранення різної тяжкості. Тобто кожного дня гине або отримують каліцтва 11 дітей такими підрахунками поділилась з представниками постійних делегацій країн в ОБСЄ Марія Суляліна з Центру громадянської просвіти «Альменда». У промові вона навела конкретні приклади: попри позначки на евакуаційних машинах та будівлях словом «ДІТИ», військові рф все одно їх обстрілювали, що є воєнним злочином:

«У Маріупольському театрі, фото якого ви, напевно, бачили, де спереду і ззаду великими літерами написано “ДІТИ” і на який російські війська скинули бомбу. Там загинуло 300 людей. Переважна більшість людей, які там ховалися – це вагітні жінки та діти».

Учасниці дискусії критикували й моніторингову місію ОБСЄ, яка не впоралась із поставленими задачами і евакуювала всіх своїх співробітників, щойно розпочалося російське вторгнення. «Якщо ми віримо в міжнародне право, чому росія досі має вплив в ОБСЄ?», запитала в присутніх юристка Катерина Рашевська.

Завершуючи виступ, Марія Суляліна  вкотре наголосила на важливості закриття неба над Україною. А також Ольга Скрипник закликала бойкотувати всі російські товари. Вона нагадала, що за гроші виручені з продажу росія виготовляє ракети та бомби, які потім скидають на українських жінок та дітей.

У коаліцію «Україна. П’ята ранку» входить 23 правозахисні організації, які від початку вторгнення документують воєнні злочини. Станом на 24 березня було задокументовано майже 400 злочинів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
За терор у Ягідному — 12 років вʼязниці. Суд покарав воєнних злочинців з Росії: як їх судили і довели вину

Ще в травні минулого року журналісти МІПЛ писали про знущання з мешканців села Ягідне, що на Чернігівщині, […]

26 Січня 2023

Війна і правосуддя
За що судять колаборантів: вісім вироків очима юристів

Українські суди ухвалили десятки вироків за колабораційну діяльність — ст. 111-1. Вивчивши частину з них, журналісти МІПЛ […]

20 Січня 2023

Війна і правосуддя
Перші вироки року і зрушена з місця справа про катування під Броварами

Українські суди у 2023 році вже ухвалити кілька вироків щодо злочинів, пов’язаних із російським вторгненням в Україну. МІПЛ констатує, що покарання отримують здебільшого колаборанти. А ось справи щодо катувань та вбивств цивільних російськими військовими просуваються складніше.

17 Січня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах