Send Lette
Військовополонені

Військовий зник на полі бою. Ось 10 кроків, які варто зробити, аби розпочати пошук армійця 

В умовах бойових дій часом трапляється так, що військовослужбовець зникає безвісти. Для старту пошуку родинам необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій. Пропонуємо 10 ключових кроків.

Крок перший. Подайте заяву про зникнення військовослужбовця до найближчого відділку поліції. Упродовж двох днів слідчий має відкрити кримінальне провадження. 

Крок другий. Діти та батьки зниклого військового, тобто кровні родичі першої групи, мають здати ДНК-матеріали. Як це зробити, розкаже слідчий. Після відбору зразків ваш ДНК-профіль внесуть до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини. Туди ж вносять посмертні ДНК-матеріали загиблих військових.

Крок третій. Зателефонуйте до Національного інформаційного бюро. Короткий номер телефону 1648. Оператори опитають вас та внесуть усю необхідну для пошуку людини інформацію в єдину базу. Цією базою, зокрема, користуються перемовні групи, які займаються поверненням полонених до України. 

Крок четвертий. Подайте дані до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб. Він функціонує при Службі безпеки України. Аби передати дані Обʼєднаному центру, треба заповнити опитувальник. Це форма з загальними питаннями про зниклого безвісти: ім’я, прізвище, військова частина, обставини зникнення тощо. 

Крок п’ятий. Зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Контакти організації є на їхньому сайті. Наразі МКЧХ — єдина міжнародна організація з мандатом на відвідування місць утримання військовополонених. Червоний Хрест може підтвердити, що військовий дійсно перебуває в полоні, та бути посередником між ним і родиною, наприклад, передавати листи та посилки.

Крок шостий. Подайте дані до реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Первинна інформація потрапляє туди після того, як ви подали заяву про зникнення військового до поліції. Витяг із цього реєстру надає родині право оформити пільг. Зробити це без витягу буде значно складніше. Як отримати витяг, пояснює МВС

Крок сьомий. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та зареєструйтеся в Особистому кабінеті захисника. У кабінеті відображається вся інформація, яка відома про зниклого військового. Щойно дані оновляться, наприклад, статус “Пошук” зміниться на статус “Полон”, вам одразу надійде сповіщення на телефон.  

Крок восьмий. Об’єднайтеся з іншими родинами зниклих військових. Під час пошуку такі групи значно ефективніші, ніж окремі родини. Вони можуть ініціювати зустрічі на державному та міжнародному рівнях. Медійна ініціатива за права людини консультує такі об’єднання та скеровує їхню діяльность.   

Крок дев’ятий. Комунікуйте з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Омбудсмен на державному рівні контролює дотримання прав родин зниклих безвісти і полонених військовослужбовців. Він має широкі повноваження вирішувати проблемні питання з військовими частинами, Національною поліцією та іншими державними органами.

Крок десятий. Нагадуйте суспільству про полонених та зниклих безвісти. Але пам’ятайте про безпеку вашого рідного. Говоріть про зниклих і полонених всього підрозділу. Не називайте посаду і звання військового — це може ускладнити його повернення. Не публікуйте власні номери телефонів, аби ними не скористалися шахраї.

Підготовлено за участі Олени Бєлячкової, координаторки родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
У російському полоні азовець Сергій Тарасюк заразився туберкульозом: його стан критичний

Завдяки випадковій фотографії у соцмережах дружина Сергія Тарасюка дізналася страшну правду про полон чоловіка. Більше двох років його утримують у нелюдських умовах. Стан здоров’я 58-річного азовця критичний. За останньою інформацією, Тарасюк перебуває у СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області.

18 Жовтня 2024

Військовополонені
У Росії до довічного увʼязнення засудили азовця Сергія Михайленка і відправили його у Сибір

Сергій Михайленко — боєць бригади “Азов”. Разом із побратимами вийшов із Азовсталі 20 травня 2022 року. Швидкого обміну, як обіцяли, не сталося, для понад тисячі українських захисників почався жах російського полону. Поруч із неналежними умовами утримання і тортурами, над військовополоненими розпочалися показові судилища. За злочини, яких ті не вчиняли.

11 Жовтня 2024

Військовополонені
Примусове оголення, детектор брехні і допити про біолабораторії. Історії медикинь, які пройшли російський полон

Щонайменше 50 українських військових медиків перебувають у російському полоні. Крім них, Росія утримує багато цивільних лікарів і медсестер. Їх бʼють, допитують, принижують і безпідставно порушують проти них кримінальні справи.

24 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
526 цивільних, викрадених окупантами на Херсонщині, лишаються у російській неволі — інфографіка

Від початку свого заснування Медійна ініціатива за права людини документує випадки викрадення цивільного населення на тимчасово окупованих територіях України. Росія та її проксі вчиняють ці злочини з 2014 року. Під час повномасштабного вторгнення їх стало в рази більше.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Родина, яка працювала на ФСБ, прокурор, який був бойовиком “ДНР”, і воєнні злочини: 83 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

4 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Російський штурмовик визнав, що розстріляв українського військовополоненого

Дмитро Курашов, стрілець російського штурмового загону “Шторм-V” армії РФ визнав, що розстріляв українського військовополоненого. Раніше він провину заперечував. Зізнання прозвучала на судовому засіданні у Заводському райсуді Запоріжжя, де розпочали розгляд справи за звинуваченням проти Курашова у порушенні законів і звичаїв війни.

1 Листопада 2024

Більше публікацій