Send Lette
Військовополонені

Військовий зник на полі бою. Ось 10 кроків, які варто зробити, аби розпочати пошук армійця 

В умовах бойових дій часом трапляється так, що військовослужбовець зникає безвісти. Для старту пошуку родинам необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій. Пропонуємо 10 ключових кроків.

Крок перший. Подайте заяву про зникнення військовослужбовця до найближчого відділку поліції. Упродовж двох днів слідчий має відкрити кримінальне провадження. 

Крок другий. Діти та батьки зниклого військового, тобто кровні родичі першої групи, мають здати ДНК-матеріали. Як це зробити, розкаже слідчий. Після відбору зразків ваш ДНК-профіль внесуть до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини. Туди ж вносять посмертні ДНК-матеріали загиблих військових.

Крок третій. Зателефонуйте до Національного інформаційного бюро. Короткий номер телефону 1648. Оператори опитають вас та внесуть усю необхідну для пошуку людини інформацію в єдину базу. Цією базою, зокрема, користуються перемовні групи, які займаються поверненням полонених до України. 

Крок четвертий. Подайте дані до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб. Він функціонує при Службі безпеки України. Аби передати дані Обʼєднаному центру, треба заповнити опитувальник. Це форма з загальними питаннями про зниклого безвісти: ім’я, прізвище, військова частина, обставини зникнення тощо. 

Крок п’ятий. Зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Контакти організації є на їхньому сайті. Наразі МКЧХ — єдина міжнародна організація з мандатом на відвідування місць утримання військовополонених. Червоний Хрест може підтвердити, що військовий дійсно перебуває в полоні, та бути посередником між ним і родиною, наприклад, передавати листи та посилки.

Крок шостий. Подайте дані до реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Первинна інформація потрапляє туди після того, як ви подали заяву про зникнення військового до поліції. Витяг із цього реєстру надає родині право оформити пільг. Зробити це без витягу буде значно складніше. Як отримати витяг, пояснює МВС

Крок сьомий. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та зареєструйтеся в Особистому кабінеті захисника. У кабінеті відображається вся інформація, яка відома про зниклого військового. Щойно дані оновляться, наприклад, статус “Пошук” зміниться на статус “Полон”, вам одразу надійде сповіщення на телефон.  

Крок восьмий. Об’єднайтеся з іншими родинами зниклих військових. Під час пошуку такі групи значно ефективніші, ніж окремі родини. Вони можуть ініціювати зустрічі на державному та міжнародному рівнях. Медійна ініціатива за права людини консультує такі об’єднання та скеровує їхню діяльность.   

Крок дев’ятий. Комунікуйте з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Омбудсмен на державному рівні контролює дотримання прав родин зниклих безвісти і полонених військовослужбовців. Він має широкі повноваження вирішувати проблемні питання з військовими частинами, Національною поліцією та іншими державними органами.

Крок десятий. Нагадуйте суспільству про полонених та зниклих безвісти. Але пам’ятайте про безпеку вашого рідного. Говоріть про зниклих і полонених всього підрозділу. Не називайте посаду і звання військового — це може ускладнити його повернення. Не публікуйте власні номери телефонів, аби ними не скористалися шахраї.

Підготовлено за участі Олени Бєлячкової, координаторки родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
За всі обміни з полону повернули 505 морських піхотинців — Коордштаб

Водночас 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, досі перебувають у російському полоні. Ще близько 1000 вважаються зниклими безвісти. Про це заявили на пресконференції, присвяченій тисячі днів полону морських піхотинців. Її організовала МІПЛ спільно з асоціацією “Сила морської піхоти”.

8 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій