Send Lette
Військовополонені

Військовий зник на полі бою. Ось 10 кроків, які варто зробити, аби розпочати пошук армійця 

В умовах бойових дій часом трапляється так, що військовослужбовець зникає безвісти. Для старту пошуку родинам необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій. Пропонуємо 10 ключових кроків.

Крок перший. Подайте заяву про зникнення військовослужбовця до найближчого відділку поліції. Упродовж двох днів слідчий має відкрити кримінальне провадження. 

Крок другий. Діти та батьки зниклого військового, тобто кровні родичі першої групи, мають здати ДНК-матеріали. Як це зробити, розкаже слідчий. Після відбору зразків ваш ДНК-профіль внесуть до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини. Туди ж вносять посмертні ДНК-матеріали загиблих військових.

Крок третій. Зателефонуйте до Національного інформаційного бюро. Короткий номер телефону 1648. Оператори опитають вас та внесуть усю необхідну для пошуку людини інформацію в єдину базу. Цією базою, зокрема, користуються перемовні групи, які займаються поверненням полонених до України. 

Крок четвертий. Подайте дані до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб. Він функціонує при Службі безпеки України. Аби передати дані Обʼєднаному центру, треба заповнити опитувальник. Це форма з загальними питаннями про зниклого безвісти: ім’я, прізвище, військова частина, обставини зникнення тощо. 

Крок п’ятий. Зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Контакти організації є на їхньому сайті. Наразі МКЧХ — єдина міжнародна організація з мандатом на відвідування місць утримання військовополонених. Червоний Хрест може підтвердити, що військовий дійсно перебуває в полоні, та бути посередником між ним і родиною, наприклад, передавати листи та посилки.

Крок шостий. Подайте дані до реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Первинна інформація потрапляє туди після того, як ви подали заяву про зникнення військового до поліції. Витяг із цього реєстру надає родині право оформити пільг. Зробити це без витягу буде значно складніше. Як отримати витяг, пояснює МВС

Крок сьомий. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та зареєструйтеся в Особистому кабінеті захисника. У кабінеті відображається вся інформація, яка відома про зниклого військового. Щойно дані оновляться, наприклад, статус “Пошук” зміниться на статус “Полон”, вам одразу надійде сповіщення на телефон.  

Крок восьмий. Об’єднайтеся з іншими родинами зниклих військових. Під час пошуку такі групи значно ефективніші, ніж окремі родини. Вони можуть ініціювати зустрічі на державному та міжнародному рівнях. Медійна ініціатива за права людини консультує такі об’єднання та скеровує їхню діяльность.   

Крок дев’ятий. Комунікуйте з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Омбудсмен на державному рівні контролює дотримання прав родин зниклих безвісти і полонених військовослужбовців. Він має широкі повноваження вирішувати проблемні питання з військовими частинами, Національною поліцією та іншими державними органами.

Крок десятий. Нагадуйте суспільству про полонених та зниклих безвісти. Але пам’ятайте про безпеку вашого рідного. Говоріть про зниклих і полонених всього підрозділу. Не називайте посаду і звання військового — це може ускладнити його повернення. Не публікуйте власні номери телефонів, аби ними не скористалися шахраї.

Підготовлено за участі Олени Бєлячкової, координаторки родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

23 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Військовополонені
“Мамо, буду за десять днів”: що сталося з українським десантником Пасічником

Останній раз Людмила Пасічник бачила сина на екрані телефону — він усміхався, але в очах було щось тривожне. "Ти так дивишся, наче востаннє телефонуєш", — сказала вона тоді. За кілька днів Олександр зник. І вже понад два роки Людмила щодня живе між вірою і страхом, збираючи по крихтах свідчення про сина. Олександр Пасічник — один із тисяч українських військових, яких шукають родини. Історія його матері — це історія безмежної любові, впертості й болю, що не стихає.

11 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У суді про вбивство дитячого письменника Вакуленка вкотре оголосили перерву 

Слухання у справі про вбивство українського письменника Володимира Вакуленка, якого російські військові викрали під час окупації Ізюма, знову не відбулося. Засідання в Дзержинському райсуді Харкова 24 квітня тривало лише три з половиною хвилини через неявку захисників обвинувачених.

24 Квітня 2025

Військовополонені
94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

23 Квітня 2025

Більше публікацій