Send Lette
Військовополонені

Військовий зник на полі бою. Ось 10 кроків, які варто зробити, аби розпочати пошук армійця 

В умовах бойових дій часом трапляється так, що військовослужбовець зникає безвісти. Для старту пошуку родинам необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій. Пропонуємо 10 ключових кроків.

Крок перший. Подайте заяву про зникнення військовослужбовця до найближчого відділку поліції. Упродовж двох днів слідчий має відкрити кримінальне провадження. 

Крок другий. Діти та батьки зниклого військового, тобто кровні родичі першої групи, мають здати ДНК-матеріали. Як це зробити, розкаже слідчий. Після відбору зразків ваш ДНК-профіль внесуть до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини. Туди ж вносять посмертні ДНК-матеріали загиблих військових.

Крок третій. Зателефонуйте до Національного інформаційного бюро. Короткий номер телефону 1648. Оператори опитають вас та внесуть усю необхідну для пошуку людини інформацію в єдину базу. Цією базою, зокрема, користуються перемовні групи, які займаються поверненням полонених до України. 

Крок четвертий. Подайте дані до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб. Він функціонує при Службі безпеки України. Аби передати дані Обʼєднаному центру, треба заповнити опитувальник. Це форма з загальними питаннями про зниклого безвісти: ім’я, прізвище, військова частина, обставини зникнення тощо. 

Крок п’ятий. Зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Контакти організації є на їхньому сайті. Наразі МКЧХ — єдина міжнародна організація з мандатом на відвідування місць утримання військовополонених. Червоний Хрест може підтвердити, що військовий дійсно перебуває в полоні, та бути посередником між ним і родиною, наприклад, передавати листи та посилки.

Крок шостий. Подайте дані до реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Первинна інформація потрапляє туди після того, як ви подали заяву про зникнення військового до поліції. Витяг із цього реєстру надає родині право оформити пільг. Зробити це без витягу буде значно складніше. Як отримати витяг, пояснює МВС

Крок сьомий. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та зареєструйтеся в Особистому кабінеті захисника. У кабінеті відображається вся інформація, яка відома про зниклого військового. Щойно дані оновляться, наприклад, статус “Пошук” зміниться на статус “Полон”, вам одразу надійде сповіщення на телефон.  

Крок восьмий. Об’єднайтеся з іншими родинами зниклих військових. Під час пошуку такі групи значно ефективніші, ніж окремі родини. Вони можуть ініціювати зустрічі на державному та міжнародному рівнях. Медійна ініціатива за права людини консультує такі об’єднання та скеровує їхню діяльность.   

Крок дев’ятий. Комунікуйте з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Омбудсмен на державному рівні контролює дотримання прав родин зниклих безвісти і полонених військовослужбовців. Він має широкі повноваження вирішувати проблемні питання з військовими частинами, Національною поліцією та іншими державними органами.

Крок десятий. Нагадуйте суспільству про полонених та зниклих безвісти. Але пам’ятайте про безпеку вашого рідного. Говоріть про зниклих і полонених всього підрозділу. Не називайте посаду і звання військового — це може ускладнити його повернення. Не публікуйте власні номери телефонів, аби ними не скористалися шахраї.

Підготовлено за участі Олени Бєлячкової, координаторки родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Військовополонені
Зниклі у Бахмуті: як сімʼї восьми бійців із 54 ОМБр шукають своїх рідних

17 травня 2023 року у Бахмуті під час виконання бойового завдання зникла група з восьми бійців 54-ї окремої механізованої бригади. З того часу їхні рідні по крихтах збирають інформацію про події того дня. Вони вірять, що чоловіки живі і повернуться додому. МІПЛ поспілкувалася з ними, аби зрозуміти, що сталося і чому, попри запеклі бої в Бахмуті, є шанс, що військові вижили і тепер у російському полоні.

24 Липня 2024

Військовополонені
“Ці свідчення писав не я”, — правозахисник Максим Буткевич виголосив останню промову в окупаційному суді в Луганську

16 липня 2024 року українському правозахиснику Максиму Буткевичу, який вже понад два роки перебуває в російському полоні, виповнюється 47 років. У цей день ми публікуємо повний текст його виступу під час касаційного розгляду його справи російським судом, який записав один із відвідувачів.

16 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій