Send Lette
Військовополонені

Військовий зник на полі бою. Ось 10 кроків, які варто зробити, аби розпочати пошук армійця 

В умовах бойових дій часом трапляється так, що військовослужбовець зникає безвісти. Для старту пошуку родинам необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій. Пропонуємо 10 ключових кроків.

Крок перший. Подайте заяву про зникнення військовослужбовця до найближчого відділку поліції. Упродовж двох днів слідчий має відкрити кримінальне провадження. 

Крок другий. Діти та батьки зниклого військового, тобто кровні родичі першої групи, мають здати ДНК-матеріали. Як це зробити, розкаже слідчий. Після відбору зразків ваш ДНК-профіль внесуть до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини. Туди ж вносять посмертні ДНК-матеріали загиблих військових.

Крок третій. Зателефонуйте до Національного інформаційного бюро. Короткий номер телефону 1648. Оператори опитають вас та внесуть усю необхідну для пошуку людини інформацію в єдину базу. Цією базою, зокрема, користуються перемовні групи, які займаються поверненням полонених до України. 

Крок четвертий. Подайте дані до Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб. Він функціонує при Службі безпеки України. Аби передати дані Обʼєднаному центру, треба заповнити опитувальник. Це форма з загальними питаннями про зниклого безвісти: ім’я, прізвище, військова частина, обставини зникнення тощо. 

Крок п’ятий. Зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Контакти організації є на їхньому сайті. Наразі МКЧХ — єдина міжнародна організація з мандатом на відвідування місць утримання військовополонених. Червоний Хрест може підтвердити, що військовий дійсно перебуває в полоні, та бути посередником між ним і родиною, наприклад, передавати листи та посилки.

Крок шостий. Подайте дані до реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Первинна інформація потрапляє туди після того, як ви подали заяву про зникнення військового до поліції. Витяг із цього реєстру надає родині право оформити пільг. Зробити це без витягу буде значно складніше. Як отримати витяг, пояснює МВС

Крок сьомий. Зверніться до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та зареєструйтеся в Особистому кабінеті захисника. У кабінеті відображається вся інформація, яка відома про зниклого військового. Щойно дані оновляться, наприклад, статус “Пошук” зміниться на статус “Полон”, вам одразу надійде сповіщення на телефон.  

Крок восьмий. Об’єднайтеся з іншими родинами зниклих військових. Під час пошуку такі групи значно ефективніші, ніж окремі родини. Вони можуть ініціювати зустрічі на державному та міжнародному рівнях. Медійна ініціатива за права людини консультує такі об’єднання та скеровує їхню діяльность.   

Крок дев’ятий. Комунікуйте з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Омбудсмен на державному рівні контролює дотримання прав родин зниклих безвісти і полонених військовослужбовців. Він має широкі повноваження вирішувати проблемні питання з військовими частинами, Національною поліцією та іншими державними органами.

Крок десятий. Нагадуйте суспільству про полонених та зниклих безвісти. Але пам’ятайте про безпеку вашого рідного. Говоріть про зниклих і полонених всього підрозділу. Не називайте посаду і звання військового — це може ускладнити його повернення. Не публікуйте власні номери телефонів, аби ними не скористалися шахраї.

Підготовлено за участі Олени Бєлячкової, координаторки родин військовополонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Софія Краснікова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Євген Дідківський: “Вони на повному серйозі розпитували, де в Україні лабораторії бактеріологічної і хімічної зброї”

Утримання в російському Курську, Таганрозі та Борисоглєбську. Щоденне побиття, примушування співати російський гімн і вчити вірші про Леніна. Це друга частина інтервʼю з Євгеном Дідківським, військовослужбовецем 95 бригади, який потрапив у російський полон.

16 Квітня 2024

Військовополонені
Два роки у пеклі полону: рідні морпіхів — захисників Маріуполя просять витягти військових з полону

У суботу, 13 квітня, на Майдані Незалежності зібралися рідні морпіхів, медиків та усіх тих, хто впродовж 86 днів стояв на захисті Маріуполя. Дружини, матері, діти вийшли на мирну акцію в центрі столиці, щоб нагадати, що ось уже два роки понад 1500 захисників Маріуполя перебувають у полоні.

14 Квітня 2024

Військовополонені
Євген Дідківський: “Нас запевнили, що з військовополоненими поводитимуться відповідно до Женевської конвенції”

На п’ятий день повномасштабного вторгнення Росії Євген Дідківський, доброволець та військовослужбовець 95 бригади, потрапив у полон. У Київській області на його групу росіяни влаштували засідку. Євген намагався відійти разом із побратимом, але їх помітили та взяли в полон.

9 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Військовополонені
Євген Дідківський: “Вони на повному серйозі розпитували, де в Україні лабораторії бактеріологічної і хімічної зброї”

Утримання в російському Курську, Таганрозі та Борисоглєбську. Щоденне побиття, примушування співати російський гімн і вчити вірші про Леніна. Це друга частина інтервʼю з Євгеном Дідківським, військовослужбовецем 95 бригади, який потрапив у російський полон.

16 Квітня 2024

Більше публікацій