Send Lette
Війна і правосуддя

“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

Що відомо про справу

Управління СБУ у Кіровоградській області 1 квітня повідомило про затримання місцевого жителя, який нібито викладав у TikTok координати блокпостів.

Блогер вказував у своїх відео точні координати блокпостів та попереджав своїх підписників щодо присутності на них представників ТЦК. Вказані відео користувалися неабиякою популярністю та набирали понад 50 тисяч переглядів”, — йдеться у пресрелізі СБУ.

Затримання мешканця Бобринця, який, як заявила СБУ, викладав у TikTok координати блокпостів. Фото: СБУ

Чоловіку оголосили підозру за частиною 1 статті 114-1 КК України щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ шляхом несанкціонованого розповсюдження інформації про їхнє розміщення. За це передбачено покарання від п’яти до восьми років ув’язнення.

Судовий процес

Обвинувачений — 27-річний мешканець Бобринця Владислав. Він одружений, виховує неповнолітнього сина. Чоловік має погашену судимість — отримав у 2020 році рік умовно за те, що не прибував вчасно у свою військову частину, де служив на той час матросом.

На момент відкриття провадження щодо перешкоджання діяльності ЗСУ Владислав працював водієм “Нової пошти”.

Ігор Джавадян, прокурор Кіровоградської облпрокуратури, повідомив, що Владислав із власної ініціативи уклав угоду про визнання винуватості. Він сприяв розслідуванню, має позитивну характеристику за місцем проживання. Зазначив, що серед пом’якшувальних обставин також щире каяття та утримання неповнолітньої дитини.

Згідно з укладеною угодою, обвинувачений погодився на 5 років позбавлення волі з умовою про звільнення від відбування покарання та випробувальним строком на розсуд суду.

Владислав просив суд про умовний термін 2 роки, а його адвокат, залучений за контактом із Центром безоплатної допомоги, про рік.

— З урахуванням обставин — йдеться лише про один епізод, коли він зняв і поширив відео, а також позитивні характеристики та виховання малолітньої дитини — прошу про рік умовно, — сказав адвокат Андрій Одуд, який брав участь у засіданні в режимі відеоконференції.

Адвокат обвинуваченого Андрій Одуд брав участь у засіданні у режимі відеоконференції. Фото: МІПЛ

Оскільки обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості, слухання відбулося у спрощеному режимі без дослідження доказів у справі.

Заслухавши думку сторін, суддя Ірина Адаменко визнала Владислава винним у перешкоджанні діяльності ЗСУ в період воєнного стану.

— За матеріалами справи у березні 2024 року обвинувачений поширив в акаунті TikTok, що має 1431 підписника, відео розміщення блокпоста на дорозі від Бобринця до Кропивницького і людей, які там перебували. Ролик набрав 43 тисяч переглядів, — зазначила суддя.

У підсумку суд призначив Владиславу 5 років позбавлення волі та звільнив від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки. У цей період він має відмічатися у Центрі пробації, повідомляти про зміну місця проживання.

“Всі знімали”

Після засідання журналістка МІПЛ запитала Владислава, чому він знімав і поширював це відео.

— Чому ви втрапили у цю справу?

— Зняв відео, виклав. Подивився, що всі викладають, чому я не можу, — відповів Владислав.

— Ви розуміли, що це блокпост?

— Так.

— А чому тоді виклали?

— Для контенту.

— Не думали, що це перешкоджатиме мобілізації?

— Одразу ні, а потім задумався.

— Це єдине подібне відео, яке ви зняли?

— Так.

— В релізі СБУ вказано про низку відео…

— Там більше половини неправда.

— Це справа щодо перешкоджання ЗСУ. Як ви взагалі оцінюєте ситуацію в країні? — запитала журналістка.

— В мене немає відповіді на це питання, — відповів Владислав.

— Можете сказати, як ставитеся до Росії?

— Краще я промовчу. У мене дядько зараз воює. Росію я не підтримую. Україну підтримую.

Засідання у справі про перешкоджання діяльності ЗСУ в період воєнного стану. Фото: МІПЛ

В акаунті чоловіка у TikTok дійсно є лише одне відео, про яке зазначила суддя, ухвалюючи вирок. На ньому видно блокпост, людей у формі. Владислав додав теги #поліція, #рекомендації, #путінх*ло, #ман, #бобринецькі, #тцк. Інший контент на його сторінці — відео з дитиною, за кермом під музику тощо.

Склалося враження, що резіл СБУ перебільшений, порівняно з реальністю. Андрій Яковлєв, адвокат, керуючий партнер АО “Абмрелла” й експерт МІПЛ, припускає, що у такий спосіб спецслужбовці можуть розраховувати на превентивний вплив такого перебільшення.

— Як на мене, реліз — це адвокаційний захід служби, — говорить Яковлєв. — Однак поряд із просуванням самої інституції він виконує функцію створення охолоджувального ефекту. Вони трохи перебільшують, однак засудити це важко, бо це ще елемент впливу на потенційних порушників. Тому невідомо, добре це чи не зовсім. Кримінальна юстиція спрямована на пошук, покарання правопорушників, а також на превенцію. Коли людина вирішує, чи вчинити правопорушення, вона думає про покарання і ризик бути впійманою. Тому задача держави не тільки запроваджувати покарання, а й демонструвати, що порушників затримують.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
В Україні вперше з 2022 року виправдали звинувачену у держзраді — великий репортаж МІПЛ про справу

МІПЛ понад рік відстежувала судовий процес над Світланою Оголь з Миколаївщини. Її обвинувачували в державній зраді за те, що вона нібито здала росіянам ветерана АТО, якого вони закатували разом зі ще одним чоловіком. Зрештою суд визнав, що нічого з переліченого Оголь не робила. Її виправдали та відразу ж звільнили. Оголь провела в СІЗО понад два роки.

18 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Спецоперація “Синиця”, блогер в ЄС та робота на ФСБ з “Укроборонпрому”: 73 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

15 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Cards
Олексій Кравець

Олексій Кравець Дата зникнення: 22 січня 2023 року Місце зникнення: с. Софіївка, Херсонська область   Олексій Кравець […]

25 Листопада 2024

Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Більше публікацій