Send Lette
Війна і правосуддя

“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

Що відомо про справу

Управління СБУ у Кіровоградській області 1 квітня повідомило про затримання місцевого жителя, який нібито викладав у TikTok координати блокпостів.

Блогер вказував у своїх відео точні координати блокпостів та попереджав своїх підписників щодо присутності на них представників ТЦК. Вказані відео користувалися неабиякою популярністю та набирали понад 50 тисяч переглядів”, — йдеться у пресрелізі СБУ.

Затримання мешканця Бобринця, який, як заявила СБУ, викладав у TikTok координати блокпостів. Фото: СБУ

Чоловіку оголосили підозру за частиною 1 статті 114-1 КК України щодо перешкоджання законній діяльності ЗСУ шляхом несанкціонованого розповсюдження інформації про їхнє розміщення. За це передбачено покарання від п’яти до восьми років ув’язнення.

Судовий процес

Обвинувачений — 27-річний мешканець Бобринця Владислав. Він одружений, виховує неповнолітнього сина. Чоловік має погашену судимість — отримав у 2020 році рік умовно за те, що не прибував вчасно у свою військову частину, де служив на той час матросом.

На момент відкриття провадження щодо перешкоджання діяльності ЗСУ Владислав працював водієм “Нової пошти”.

Ігор Джавадян, прокурор Кіровоградської облпрокуратури, повідомив, що Владислав із власної ініціативи уклав угоду про визнання винуватості. Він сприяв розслідуванню, має позитивну характеристику за місцем проживання. Зазначив, що серед пом’якшувальних обставин також щире каяття та утримання неповнолітньої дитини.

Згідно з укладеною угодою, обвинувачений погодився на 5 років позбавлення волі з умовою про звільнення від відбування покарання та випробувальним строком на розсуд суду.

Владислав просив суд про умовний термін 2 роки, а його адвокат, залучений за контактом із Центром безоплатної допомоги, про рік.

— З урахуванням обставин — йдеться лише про один епізод, коли він зняв і поширив відео, а також позитивні характеристики та виховання малолітньої дитини — прошу про рік умовно, — сказав адвокат Андрій Одуд, який брав участь у засіданні в режимі відеоконференції.

Адвокат обвинуваченого Андрій Одуд брав участь у засіданні у режимі відеоконференції. Фото: МІПЛ

Оскільки обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості, слухання відбулося у спрощеному режимі без дослідження доказів у справі.

Заслухавши думку сторін, суддя Ірина Адаменко визнала Владислава винним у перешкоджанні діяльності ЗСУ в період воєнного стану.

— За матеріалами справи у березні 2024 року обвинувачений поширив в акаунті TikTok, що має 1431 підписника, відео розміщення блокпоста на дорозі від Бобринця до Кропивницького і людей, які там перебували. Ролик набрав 43 тисяч переглядів, — зазначила суддя.

У підсумку суд призначив Владиславу 5 років позбавлення волі та звільнив від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки. У цей період він має відмічатися у Центрі пробації, повідомляти про зміну місця проживання.

“Всі знімали”

Після засідання журналістка МІПЛ запитала Владислава, чому він знімав і поширював це відео.

— Чому ви втрапили у цю справу?

— Зняв відео, виклав. Подивився, що всі викладають, чому я не можу, — відповів Владислав.

— Ви розуміли, що це блокпост?

— Так.

— А чому тоді виклали?

— Для контенту.

— Не думали, що це перешкоджатиме мобілізації?

— Одразу ні, а потім задумався.

— Це єдине подібне відео, яке ви зняли?

— Так.

— В релізі СБУ вказано про низку відео…

— Там більше половини неправда.

— Це справа щодо перешкоджання ЗСУ. Як ви взагалі оцінюєте ситуацію в країні? — запитала журналістка.

— В мене немає відповіді на це питання, — відповів Владислав.

— Можете сказати, як ставитеся до Росії?

— Краще я промовчу. У мене дядько зараз воює. Росію я не підтримую. Україну підтримую.

Засідання у справі про перешкоджання діяльності ЗСУ в період воєнного стану. Фото: МІПЛ

В акаунті чоловіка у TikTok дійсно є лише одне відео, про яке зазначила суддя, ухвалюючи вирок. На ньому видно блокпост, людей у формі. Владислав додав теги #поліція, #рекомендації, #путінх*ло, #ман, #бобринецькі, #тцк. Інший контент на його сторінці — відео з дитиною, за кермом під музику тощо.

Склалося враження, що резіл СБУ перебільшений, порівняно з реальністю. Андрій Яковлєв, адвокат, керуючий партнер АО “Абмрелла” й експерт МІПЛ, припускає, що у такий спосіб спецслужбовці можуть розраховувати на превентивний вплив такого перебільшення.

— Як на мене, реліз — це адвокаційний захід служби, — говорить Яковлєв. — Однак поряд із просуванням самої інституції він виконує функцію створення охолоджувального ефекту. Вони трохи перебільшують, однак засудити це важко, бо це ще елемент впливу на потенційних порушників. Тому невідомо, добре це чи не зовсім. Кримінальна юстиція спрямована на пошук, покарання правопорушників, а також на превенцію. Коли людина вирішує, чи вчинити правопорушення, вона думає про покарання і ризик бути впійманою. Тому задача держави не тільки запроваджувати покарання, а й демонструвати, що порушників затримують.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Мер Полтави, херсонські колонії і вітчим із “ДНР”: 34 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Липня 2024

Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій