Send Lette
Інші воєнні злочини

В’язні війни. Міжнародна практика щодо звільнення полонених, заручників і політв’язнів: висновки для України

Спільний звіт «Медійної ініціативи за права людини», Української Гельсінської спілки з прав людини та Euromaidam Press.

Військовополонені, цивільні заручники та політичні в’язні — це категорії українських громадян, які затримуються та/або засуджуються Російською Федерацією (РФ) та підконтрольними їй незаконними збройними формуваннями (НЗФ) в рамках війни, що триває на території України вже майже 4 роки. В’язні війни, як умовно назвали їх автори звіту, є одним із інструментів, який використовує Росія в гібридній війні проти України.

Водночас, зважаючи на сповільнений, а у випадку з Кримом та РФ — заблокований, процес перемовин щодо обмінів та звільнень українських громадян, постає питання про достатність дій України задля повернення своїх громадян та ефективність механізмів перемовин.

Автори звіту безпосередньо працюють із кейсами незаконно затриманих українських громадян ще від 2014 року, що дозволяє їм робити висновки про проблеми, які стоять на заваді підвищенню рівня ефективності та досягнення результатів як у перемовинах щодо повернення українців, так і у зусиллях, спрямованих на покращення їх становища.

Із цих позицій був проаналізований вже існуючий досвід переговорних процесів в рамках інших конфліктів, а також кампанії, спрямовані на звільнення політичних в’язнів в інших країнах, — аби продемонструвати альтернативні та додаткові практики та механізми, які потенційно можуть бути впроваджені та використані в ситуації україно-російського конфлікту.

Ознайомитись зі звітом можна за посиланням.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/ USAIDUkraine.

Звіт створено за підтримки програми Матра Міністерства Закордонних Справ Королівства Нідерландів. Викладена в документі інформація є позицією «Медійної ініціативи за права людини» та може не збігатися з позицією Міністерства.

Джерело: https://helsinki.org.ua/publications/v-yazni-vijny-mizhnarodna-praktyka-schodo-zvilnennya-polonenyh-zaruchnykiv-i-politv-yazniv-vysnovky-dlya-ukrajiny/

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд у Кривому Розі оприлюднив записи розмов депутата Карамалікова з росіянами

Жовтневий райсуд Кривого Рогу слухає справу Іллі Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Його звинувачують у державній зраді. За клопотанням МІПЛ суд дозволив транслювати засідання на порталі “Судова влада”. На двох останніх слуханнях дослідили записи розмов окупантів із Карамаліковим, а також допитали свідка.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
У Чернігові оголосили обвинувальний акт росіянину Кубекову за катування цивільних

Ермек Кубеков — російський військовий, який брав участь в окупації Чернігівщини у 2022 році. За версією слідства, він разом із іншими російськими військовими катував трьох чоловіків, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Кубекову інкримінують вчинення воєнного злочину.

4 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Марина Юрчак: “За дописи в твіттері я відсиділа як за вбивство”

Донецьке СІЗО і сподівання на обмін, але замість омріяної свободи — 15 років увʼязнення, робота за копійки у швейному цеху Сніжнянської колонії і важка фізична праця. В колонії Марину Юрчак утримували разом із вбивцями, її переконували взяти російський паспорт, але вона щоразу відмовлялась. Вважала, що погодитися на папірець із триколором — рівносильно визнанню своєї вини.

4 Лютого 2025

Більше публікацій