Send Lette
Війна і правосуддя

Викрадена пралка і побиття цивільного: в Іванкові військових з Чити засудили до дев’яти й одинадцяти років

28 червня Іванківський районний суд Київської області виніс два вироки. Володимира Номоконова,  рядового з Чити Забайкальського краю РФ, засудили до 9 років позбавлення волі за порушення законів та звичаїв війни за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 438 ККУ). А його одномістяна, Белика Базаржапова — до 11 років за за жорстоке поводження з цивільними (ч. 1 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни”). Монітор МІПЛ був на судових дебатах і під час оголошення вироків.

Володимир Номоконов, джерело фото СБУ

20-річний Володимир Номоконов рядовий 37-ї окремої гвардійської мотострілецької Будапештської Червонознаменної ордену Червоної зірки Донської козачої бригади імені Є. А. Щаденка збройних сил РФ. Військова частина Номоконова дислокується в місті Кяхта Республіки Бурятія. 25 лютого 2022 року військові цієї частини окупували село Обуховичі Вишгородського району Київської області. Вони перебували там до 31 березня. 

За даними слідства, у цей час Номоконов разом зі спільниками вдерся до помешкання місцевої жительки. У її будинку російські військові жили впродовж окупації села. Слідство стверджує, що з цього будинку Номоконов разом із товаришами по службі викрав пральну машину, бензиновий генератор, поршневий повітряний компресор, бензопилу, шурупокрут, дриль, кутову шліфмашину. Це була майже вся вартісна техніка в домі, сума матеріальної шкоди 36 тисяч 432 гривні. Військові пограбували будинок 27 березня, напередодні відступу з Київщини.

Військовий квиток Номоконова, джерело фото СБУ

Сторона обвинувачення наголошує: Номоконов зі спільниками усвідомлювали, що викрадені речі не можна використати для військових цілей. Тож грабували будинок лише з корисливою метою.

У лютому 2023 року Номоконова оголосили в розшук, а в березні його справа надійшла до Іванківського районного суду Київської області. За інформацією слідства, Номоконов перебуває на території РФ, за викликами до суду не з’явився, тож суд дав дозвіл на спеціальний судовий розгляд справи за відсутності обвинуваченого (in absentia). 

28 червня Іванківський райсуд Київської області провів дебати у справі та оголосив вирок.

Прокурор просив суд призначити Номоконову дев’ять років позбавлення волі. Захисник російського військового за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги зазначив, що покладається на розсуд суду.

Після виходу з нарадчої кімнати суд проголосив резолютивну частину вироку 9 років позбавлення волі. Строк відбування покарання рахуватимуть з моменту затримання Номоконова. Вирок набере законної сили за місяць, якщо його не оскаржать. 

Другий вирок стосується 37-річного єфрейторп Белика Базаржапова. Він також родом із Чити, старший механік-водій 37-ї окремої мотострілкової бригади тієї ж військової частини в місті Кяхта. 

Белик Базаржапов, джерело фото Слідство.Інфо

За даними слідства, Базаржапов у складі окупаційної армії РФ із 25 лютого по 2 квітня 2022 року був у селищі Іванків Вишгородського району Київської області. 23 березня він зупинив автівку Deo Lanos, направив на водія автомат і наказав йому разом із пасажирами вийти і стати на протилежний бік дороги. Зі словами “нацики” та “бандери” вимагав віддати мобільні телефони. Водій не погодився, тоді Базаржапов обшукав авто і забрав знайдений там телефон. Як каже слідство, водія він бив прикладом автомата, допитував його про приналежність до ЗСУ, розташування українських військових, правоохоронців, мисливців та єгерів.  

У грудні 2022 року обвинувальний акт направили до суду, у справі Базаржапова проводили спеціальне досудове розслідування. Тоді ж його оголосили в міжнародний розшук.

Підготовче засідання призначили на 30 грудня. Але тричі відкладали, бо Базаржапов у суді не з’являвся. Тож справу призначили до судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia) на 26 травня 2023 року. Засідання було відкритим. За даними правоохоронців, Базаржапов перебуває в Росїі. Захисник Базаржапова під час дебатів зазначив, що вбачає недоліки в зібраних матеріалах. На його думку, сторона обвинувачення не довела, що його підзахисний знав, що скоює воєнний злочин.

Після дебатів 28 червня Іванківський районний суд Київської області оголосив вирок — 11 років ув’язнення, як того й просив прокурор за жорстоке поводження з цивільними, це ч. 1 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни”. Вирок можна оскаржити впродовж місяця.

Інформація зібрана за підсумками моніторингових візитів Коаліції “Україна. П’ята ранку” на судові засідання у справах, пов’язаних зі збройною агресією РФ.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проєкту “Від фіксації до правосуддя: забезпечення належного документування воєнних злочинів”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Війна і правосуддя
Катівні, вбивства і зґвалтування як державна політика Росії: у травні українські суди винесли 8 нових вироків за воєнні злочини

Вироки демонструють зрушення у практиці розслідувань: суди все частіше доходять до тих, хто керував злочинами, а не лише виконував їх. Ці справи стають доказами системності злочинів Росії проти цивільного населення України.

23 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Більше публікацій