Насильницькі зникнення

Вже три роки родичі достеменно не знають, де утримують жінку

Про Ольгу Мозолевську, заручницю представників незаконних збройних формувань, майже нічого не чутно три з половиною роки – навіть найближчі родичі досі достеменно не знають, де її утримують нині у Донецьку. 

 

“Оля раптово зникла у середині жовтня 2017 року. Точної дати не знаю, оскільки дружина одна була у Донецьку і на зв’язок припинила виходити приблизно 15 жовтня”, – говорить МІПЛ чоловік Ольги Віталій Мозолевський.

До війни вони разом жили в Авдіївці, а після початку агресії РФ виїхали до матері Ольги у Мар’їнський район. “Туди, де менше стріляли, адже у нас був маленький син, – продовжує чоловік. – Оселилися у селі у старому будинку”. Роботи у Віталія постійної не було, а Ольга доглядала за дитиною. Приблизно наприкінці 2015 року жінка знайшла роботу у Донецьку у ресторані – за фахом кухар, спочатку працювала офіціанткою, а потім адміністратором. Їздила щоразу на окуповані території на кілька тижнів і поверталась додому. Так мало бути і тоді.

“Телефон не відповідав кілька днів. У селі вже почали говорити, що бачили Олю на підконтрольній Уряду України території. Я подав заяву до поліції у Курахово про зникнення людини. Там перевірили – Ольга з непідконтрольних територій не виїжджала. Поїхав шукати її до Донецька – там місцева так звана міліція заяву не приймала, і ніхто нічого про Ольгу не чув. Як виявилося пізніше, перші півроку її утримували десь у підвалі під чужим прізвищем. Але це мене, мабуть, врятувало. За кілька тижнів, коли я повернувся, зателефонувала людина з Донецька – мовляв, ти заяву подавав, приїжджай. Я не зміг поїхати одразу – сину було чотири роки, він не міг лишатися без мене, мабуть, щось відчував. Коли я почав розпитувати ту людину, з ким розмовляю, почув: “Яка різниця, зустрінемо тебе прямо на блокпосту”. Потім мені в СБУ сказали, що виманювали, мабуть, аби тиснути на Ольгу”, – продовжує Віталій Мозолевський.

Тим часом Ольгу представники незаконних збройних формувань утримували на заводі “Ізоляція” у Донецьку – підприємстві, яке від початку збройної агресії РФ вони перетворили на в’язницю. Затримані, що перебувають там, не можуть побачитися з родичами або навіть отримати передачу. “Одного разу дружина подзвонила, це було десь за шість місяців після зникнення, але про себе нічого не сказала, а лише розпитувала, як ми”, – додає Віталій.

Тим часом у 2018-му році Ольгу на “Ізоляції” бачив колишній заручник Олександр Тимофєєв, звільнений у грудні 2019 року. Згодом, впізнав її на фото.

“З лютого по квітень 2018 року мене примушували виконувати господарські роботи на території “Ізоляції”, – говорить він МІПЛ. – Щоразу ми працювали разом – близько десяти-дванадцяти чоловіків. Прибирали сніг, листя, копали землю, білили дерева. Зазвичай охороняло нас кілька конвоїрів. Під час робіт я кілька разів бачив молоду дівчину, яка працювала у приміщенні кухні та їдальні для охоронців. Це худорлява молода жінка, років тридцяти, біляве, зібране в хвостик, волосся, зі змученим обличчям. Можливо, ми би і не помічали її – працювали з опущеними очима, аби один з охоронців час від часу не кричав, щоб ми не задивлялися у її бік, коли та виносила сміття або стояла на ганку кухні”.

Але такі подробиці родина Ольги не знала до грудня 2019 року. Лише після так званого обміну полоненими Віталію подзвонила одна з колишніх заручниць та повідомила: Ольга досі на “Ізоляції». Вона підтвердила: Мозолевська працює на кухні, і дуже сподівається, що піде на обмін. “Але її справа взагалі не просувалася за два роки, не возили до “слідчого”. Вона навіть точно не знала, за якою статтею її затримали – говорили шпигунство”, – сказала колишня заручниця.

“А мені якісь люди повідомили, що Ольгу обвинувачують у спробі викрадення військовослужбовця так званої “ДНР”. Для мене все це звучить як маячня. Ольга завжди була відкрита, нічого не приховувала – можливо, хтось її у щось втягнув або підставив”, – думає Віталій.

***

Про заручників представників НЗФ на Донбасі говоримо і пишемо за підтримки програми USAID Ukraine – USAID Україна “Права людини в дії”.

Читайте також: Стала відома інформація про ще одного заручника ОРДЛО

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Тримали в ямі з водою і контейнері для авто: історія колишнього військового, якого росіяни викрали на Херсонщині

Для колишнього військового Василя Шевченка (імʼя змінено з міркувань безпеки) візити російських армійців стали звичними. Після того, як захопили Херсонщину, росіяни регулярно проводили обшуки в домі чоловіка: нишпорили в шафах, під ліжками, перевіряли сараї.

15 Вересня 2023

Насильницькі зникнення
Заручник із Курського СІЗО. Історія викрадення та повернення додому Олександра Ковальчука

Російські військові поклали чоловіка обличчям до землі, зв’язали, кинули на БМП, привʼязали до машини і накрили брезентом. Поруч був іще один полонений — Сергій. Понад дві доби їх тримали привʼязаними до броні. Росіяни сиділи на них, ніби на матрацах. Після цього бранців вивези в Росію.

23 Серпня 2023

Насильницькі зникнення
В заручниках у Росії. Як на Чернігівщині викрали колишнього атовця Андрія Гарасименка і де він тепер

Минулого року під час окупації Чернігівської області військові РФ викрадали чоловіків, утримували їх і допитували в катівнях у селі Вишневе та місті Городня. МІПЛ розповідає історію викрадення та вивезення до російської в’язниці майстра газової служби з села Новоукраїнське Андрія Гарасименка.

11 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Аналітика
Заручники Росії: МІПЛ презентувала першу аналітику на основі задокументованих в системі iDoc воєнних злочинів РФ

Презентація аналітики “Безпідставні арешти та утримання цивільних заручників на північних територіях України. Аналіз задокументованих свідчень” відбулася в Осло. Співорганізаторами заходу стали МIПЛ і Норвезький Гельсінський Комітет.

21 Вересня 2023

Війна і правосуддя
“Чи може вона зрадити?” У справі Світлани Оголь допитали перших свідків

У Миколаєві судять Світлану Оголь. Жінку обвинувачують у тому, що вона здала окупантам колишнього атовця Сергія Кучерешка і ніби як зрадила Україну. МІПЛ побувала на судовому засіданні, де допитали перших свідків.

18 Вересня 2023

Більше публікацій