Війна і правосуддя

“Я дівчинка, я злякалась”: Суд посадив під домашній арешт блогерку, яку підозрюють у поширенні відео про роботу ППО

Чотирьом блогерам, яких підозрюють у поширенні в інтернеті інформації про роботу ППО та наслідки ураження повітряних цілей, суд обрав запобіжні заходи цілодобові домашні арешти кожному. Їм заборонили залишати місця проживання до 31 липня. Досудове слідство заявляє, що підозрювані 16 травня під час масованої ракетної атаки РФ по Києву поширили відео роботи протиповітряної оборони України та розмістили відзняті матеріали у соцмережах. Одне з цих судових засідань відвідала журналістка МІПЛ.

“Прошу вибачення в українського народу”

У вузькому коридорі Солом’янського суду столиці в супроводі двох адвокатів 36-річна блогерка Інна Чернецька (Воронова). У неї 123 тисячі підписників в Instagram, де вона позиціонує себе як співачка. 16 травня під час масованої ракетної атаки РФ на Київ блогерка виклала у соцмережу відео, як стверджує СБУ, з роботою української ППО та результатами ураження ворожих цілей. Кадри були підписані з вказанням житлового комплексу, що дає зрозуміти, де саме відзняте відео. 

У СБУ заявили, що за лічені хвилини опубліковані вночі 16 травня відео підхопили Telegram-канали та російські пропагандистські пабліки. Серед них інтернет-ресурси, які підконтрольні спецслужбам РФ. Пізніше Чернецька видадила це відео з Instagram. 

“Свою провину визнаю повністю. Прошу вибачення в українського народу та зобов’язуюсь більше такого не повторювати”, говорить блогерка після профілактичної бесіди та невідкладних слідчих дій СБУ. В жінці з заблюреним обличчям на відео спецслужби можна впізнати Чернецьку.

Інна Чернецька, скриншот із відео СБУ

31 травня блогерка записала та опублікувала у соцмережі інше відео з  поясненнями свого вчинку, де, зокрема, заявила, що не розуміє, чому їй оголосили підозру у вчиненні правопорушення. Блогерка сказала, що викладені у соцмережу кадри вона нібито “отримала від одного з мешканців” житлового комплексу, злякалася і вирішила запитати у своїх підписників, що відбувається:

“Я дівчинка, я не розумію… Для мене все, що летить на небі, це і ракети, і ядерний вибух, все, що завгодно може бути… Я злякалася. Запитала. Зрозуміла по реакції, що це відео не можна публікувати та одразу видалила. Тепер мені, матері-одиначці двох дітей, у нашій країні збираються вручити підозру на вісім років за те, що я злякалася вночі? Ви серйозно?” дивується Чернецька. Але наразі відео з цією заявою в Instagram блогерки також вже немає. 

31 травня Чернецькій дійсно повідомили про підозру за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України. У повній версії вона звучить так: поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану.

За цією підозрою блогерці загрожує від п’яти до восьми років в’язниці. 

Ст. 114-2 ККУ про несанкціоноване поширення інформації про переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ нова стаття кримінального закону. Вона з’явилася навесні 2022 року як доповнення до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів і запроваджена після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.


Цілодобовий домашній арешт

Запобіжний захід Чернецькій обирали в закритому режимі, оскільки в матеріалах справи є чутлива військова інформація, яка не підлягає поширенню. 

Суд задовольнив клопотання прокурора про цілодобовий домашній арешт. Як пізніше журналістам повідомив прокурор, про носіння електронного браслету в клопотанні не йшлося.

Солом’янський суд, оголошення рішення. Фото МІПЛ

Чернецькій до 31 липня заборонено залишати місце проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду, також вона має обов’язок прибувати на кожну їхньою вимогу. Блогерка має здати паспорт та документи, що дають їй право виїзду за кордон. Також, згідно з ухвалою суду, правоохоронці, аби контролювати поведінку Чернецької, “мають право з’являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов’язаних із виконанням покладених на неї обов’язків”.

“Я вважаю, що наша країна робить усе, аби ми з неї виїжджали, сказала Чернецька журналісту МІПЛ, коментуючи рішення суду. Я це відео не знімала”. Більше пресі вона нічого не коментувала. Адвокати попросили журналістів зробити їхній підзахисній “знижку”, мовляв, вона не втекла, а емоційно відреагувала, адже “це перше її судове засідання в якості підозрюваної”.


Позиція захисту

Захист Чернецької розраховував на запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Адвокати заявили про необґрунтованість ризиків, зазначених прокурором у клопотанні.

Чернецька отримала рішення суду. Фото МІПЛ

“Інна є мамою, у неї двоє неповнолітніх дітей. І є ще одне питання, яке мене дивує і цікавить: якщо є сирена, якщо є небезпека, то як і куди при цілодобовому домашньому арешті їй із дітьми бігти? До бомбосховища вона має право бігти чи ні?” сказав журналістам Богдан Хмельницький, один із захисників блогерки.

Звідки взялося відео, яке Чернецька опублікувала у себе в Instagram і через яке їй оголосили підозру, адвокати не коментують.

“Можу прокоментувати підозру таким чином, що мати двох дітей, вісім років за відео, яке було поширене, це занадто… Вона дійсно вибачається, що поставила це відео ми це все бачили, це все чули. Але з приводу того, що там на відео і яке відео, що там темно, чи це ППО, чи це не ППО, нам потрібно розібратися. У нас є експерти, ми зараз їх залучили. Надіємося, що ці експерти дадуть точну оцінку, щоб ми вже коментували ті речі, які дадуть експерти”, заявив Хмельницький.

Після оголошення рішення суду адвокати заявили, що оскаржуватимуть його. Про подання апеляції повідомила і сама блогерка у себе в Instagram.


Ірина Домащенко

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Онлайн із табору: суд у Бородянці продовжує слухати справу російського десантника

Радік Гукасян  — російський військовий, який брав участь в окупації Бучі. Влітку 2022 року його взяли в полон на Херсонському напрямку. Наразі Гукасян перебуває в таборі для військовополонених. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. 28 листопада Бородянський районний суд заслухав потерпілого та свідків у справі.

30 Листопада 2023

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

28 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
В ОБСЄ закликали повернути тіла українських підлітків Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова

У Скопʼє під час щорічної зустрічі Ради міністрів ОБСЄ голова МІПЛ Ольга Решетилова порушила питання повернення тіл убитих в окупованому Бердянську неповнолітніх Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова. Вона закликала ОБСЄ втрутитися в цю ситуацію, позаяк тіла підлітків не віддають рідним уже понад пʼять місяців.

2 Грудня 2023

Адвокація
МІПЛ отримала відзнаку захисників демократії в ОБСЄ

Під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ в Скоп’є представники восьми держав-учасниць, що входять до Ініціативи захисників демократії (DDI), відзначили МІПЛ за документування російських злочинів та постійну адвокаційну діяльність. Церемонія відбулася за участі представників Канади, Данії, Чорногорії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та США.  

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Більше публікацій