Війна і правосуддя

“Я визнаю провину, каюся”: у Кропивницькому засудили двох церковників УПЦ МП за розпалювання релігійної ворожнечі

Ленінський райсуд Кропивницького 11 травня визнав винними у розпалюванні релігійної ворожнечі митрополита Іоасафа (Петра Губеня), екскерівника Кіровоградської єпархії УПЦ МП, та Романа Кондратюка, секретаря цієї ж єпархії. Журналісти МІПЛ були на процесі.

Восени 2022 року управління СБУ в Кіровоградській області провело обшуки у фігурантів справи та в приміщеннях єпархії. У Мережу тоді виклали фото обшуку, на яких, зокрема, зафіксовані книги проросійського спрямування, георгіївська стрічка та листи від патріарха Кирила, адресовані Петру Губеню.

Вилучене під час обшуків. Фото СБУ

У грудні СБУ повідомила про підозру фігурантам справи за ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 161 ККУ умисні дії, спрямовані на розпалювання релігійної ворожнечі, вчинені за попередньою змовою.

У релізі правоохоронців згадувалося, що Петро Губень на момент вчинення правопорушення обіймав посаду очільника єпархії та сан митрополита Кіровоградського і Новомиргородського. Також він входив до найближчого оточення московського патріарха Кирила (очільника РПЦ), за вказівками якого поширював прокремлівські погляди в регіоні та пропагандистську літературу.

З початком розслідування Губень пішов з посади очільника єпархії за станом здоров’я. Водночас його призначено митрополитом Васильківським, вікарієм Київської митрополії.

11 травня Ленінський райсуд Кропивницького в особі судді Світлани Льон узявся розглядати цю справу. Слухання й винесення вироку відбулося за одне засідання, оскільки обвинувачені визнали провину.

Суддя Світлана Льон. Фото: Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

Їхній адвокат Сергій Галушко клопотав про закритий судовий процес. За його словами, ЗМІ необ’єктивно висвітлюють справу, а клієнти отримують погрози і некоректні коментарі від суспільства. Суд клопотання відхилив, тому слухання відбулося у відкритому режимі. Однак адвокат домігся заборони для ЗМІ знімати обличчя обвинувачених.

На фото зліва направо: Петро Губень, Сергій Галушко, Роман Кондратюк. Фото: Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

Сергій Ожог, прокурор Кіровоградської обласної прокуратури, повідомив, що за даними розслідування, на початку вересня 2021 року Губень доручив Кондратюку знайти релігійні книги в електронному форматі та роздрукувати. З жовтня по листопад секретар єпархії замовив у кропивницькому видавництві “КОД” наклад п’ятьох книг російською мовою, серед яких “Современный украинский вопрос”, “Украинский церковный вопрос”, “Русская церковь на страже православия в XXI веке” та інші.

Прокурор Сергій Ожог. Фото: Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

Надалі митрополит Іоасаф презентував ці книги церковникам на релігійному зібранні, а також доручив Кондратюку розповсюдити їх в інших єпархіях. Той надіслав по 200 примірників згаданої літератури до Полтавської єпархії УПЦ МП.

Експертиза виявила в уривках книг “Русская церковь на страже православʼя в XXI веке” авторства протоієрея Андрія Новікова та “Украинский церковный вопрос” авторства митрополита Пірейського Серафіма висловлювання з ознаками розпалювання ворожнечі й ненависті в залежності від релігійних уподобань.

Уривок з вилученої книги. Фото СБУ

Зазначимо, що Новіков колишній секретар Одеської єпархії УПЦ МП. Ще в 2014 році він втік до Росії, є прихильником Путіна, підтримує російське вторгнення в Україну. Митрополит Серафім виправдовує анексію Криму, заперечує Православну церкву України.

Адвокат обвинувачених заявив, що його клієнти не оскаржують фактичні обставини справи, провину визнають, тому клопотав про скорочений розгляд без детального дослідження доказів і допиту свідків.

Презентація книг в Кіровоградській єпарїі. Фото СБУ

“Визнаю щодо книг. Я не зовсім достеменно знайомився з їхнім змістом. Так, я доручив секретарю їх видати. Ну, сталося те, що сталося. Я визнаю те, що мені ставиться у провину”, заявив у суді Губень.

Далі до Губеня звернувся прокурор Сергій Ожог:

Петре Івановичу, скажіть безпосередньо ваше ставлення до вчинення кримінального правопорушення. Що ви можете пояснити?

Ну, я визнаю провину, каюся, відповів Губень.

Зміст цих книг, згідно з експертизою, спрямований на розпалювання релігійної ворожнечі. Я, коли вчився, навіть не думав, що зіткнуся з такою статтею. Зараз ви розумієте наслідки, спричинені своїми діями?

Я визнаю провину, а більш сказати нічого не можу. Визнаю і точка.

Допит Кондратюка теж був лаконічним. Він зазначив, що виконував доручення, зміст книг досконало не вивчав, про скоєне шкодує.

Адвокат надав суду характеристику на Петра Губеня, яку підписав митрополит Онуфрій, предстоятель УПЦ МП, а також медичні довідки про хвороби обвинувачених. Він наголосив, що Роман Кондратюк має на утриманні двох дітей, його дружина перебуває в декретній відпустці. Водночас обвинувачений має статус внутрішньо переміщеної особи, раніше був зареєстрований в Євпаторії. Водночас зазначимо, що Кондратюк на Кіровоградщині працює з 2011 року.

Під час дебатів прокурор заявив, що вина обвинувачених підтверджена доказами. Серед них рапорт про виявлення кримінального правопорушення від 30 листопада 2022 року, протокол огляду сторінок в інтернеті, протоколи огляду переписок обвинувачених про друк та розповсюдження книг. У телефоні Кондратюка, зокрема, виявили чат із церковником із Полтави, якому він пропонував отримати ці книги. Також серед доказів є протокол обшуку ТОВ “КОД”, де знайшли флешку зі згаданими книгами.

Максимальне покарання за скоєння злочину, передбаченого ч. 1 ст. 161 ККУ три роки вʼязниці з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Прокурор Ожог зазначив, що обтяжуючою обставиною є вчинення злочину за попередньою змовою, а пом’якшуючими визнання провини, каяття, несудимість обвинувачених. Він просив суд призначити обвинуваченим покарання у вигляді трьох років позбавлення волі з обмеженням на рік права обіймати керівні посади в релігійних організаціях України. Оскільки злочин не є тяжким, на підставі ст. 75 ККУ просив суд звільнити обвинувачених від відбування покарання з випробувальним строком два роки, поклавши на них обов’язок звітувати про зміну місця проживання і відмічатись у Центрі пробації.

Адвокат Галушко просив суд про умовний термін строком один рік і заперечив щодо заборони обіймати керівні посади в релігійних організаціях. Також просив суд узяти до уваги, що обвинувачені перебувають на лікуванні, а Роман Кондратюк має на утриманні сім’ю.

“Справу та обставини, в яких опинилися підзахисні, треба розглядати під кутом, яка ситуація склалася загалом у політиці нашої держави стосовно Української православної церкви. Обставини, які склалися на державному рівні, є наслідком подій, через які мої підзахисні опинилися на лаві підсудних”, заявив адвокат.

Він зауважив, що у справі немає потерпілих, а негативних наслідків від дій його клієнтів не було.

“Прошу врахувати позицію клієнтів до обвинувачення. Петро Губень є раніше не судимою особою, літньою людиною, яка проживає сама. Все своє життя він служив і молився Богу. Події, які пов’язані з обвинуваченням, зумовлені тим ставленням, яке сьогодні є в суспільстві до Української православної церкви, сформоване в політичній площині. Що стосується Романа Кондратюка, він служитель Української православної церкви. Він є людиною, яка молиться Богу і все своє життя віддає службі”, сказав Галушко.

Обвинувачені від останнього слова відмовилися.

Заслухавши сторони та вивчивши докази, суддя Світлана Льон визнала фігурантів справи винними та призначила їм три роки позбавлення волі, заборонивши впродовж року обіймати керівні посади в релігійних організаціях. На підставі ст. 75 ККУ суд звільнив Губеня і Кондратюка від відбування покарання з випробувальним строком два роки.

Після засідання журналістка МІПЛ поцікавилася у Петра Губеня, чи підтримує він сказане адвокатом про те, що справа політично зумовлена, і чи вважає, що його церква ні в чому не винна. Він відмовився від коментарів.

Вирок набуде чинності за 30 днів, коли сплине строк на апеляційне оскарження.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Онлайн із табору: суд у Бородянці продовжує слухати справу російського десантника

Радік Гукасян  — російський військовий, який брав участь в окупації Бучі. Влітку 2022 року його взяли в полон на Херсонському напрямку. Наразі Гукасян перебуває в таборі для військовополонених. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. 28 листопада Бородянський районний суд заслухав потерпілого та свідків у справі.

30 Листопада 2023

Війна. Правосуддя. Медіа. Як писати про судові засідання, пов’язані зі збройним конфліктом: посібник МІПЛ

24 листопада Медійна ініціатива за права людини презентувала посібник щодо висвітлення судів у справах війни. Він складається з теоретичної бази та практичних порад, як висвітлювати судові засідання, спілкуватися зі сторонами процесу та дотримуватися етичних рамок.

28 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
В ОБСЄ закликали повернути тіла українських підлітків Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова

У Скопʼє під час щорічної зустрічі Ради міністрів ОБСЄ голова МІПЛ Ольга Решетилова порушила питання повернення тіл убитих в окупованому Бердянську неповнолітніх Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова. Вона закликала ОБСЄ втрутитися в цю ситуацію, позаяк тіла підлітків не віддають рідним уже понад пʼять місяців.

2 Грудня 2023

Адвокація
МІПЛ отримала відзнаку захисників демократії в ОБСЄ

Під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ в Скоп’є представники восьми держав-учасниць, що входять до Ініціативи захисників демократії (DDI), відзначили МІПЛ за документування російських злочинів та постійну адвокаційну діяльність. Церемонія відбулася за участі представників Канади, Данії, Чорногорії, Нідерландів, Швеції, Швейцарії, Великої Британії та США.  

1 Грудня 2023

Війна і правосуддя
Вісім судів в одному. Як під час війни працює один із найбільших судів Дніпропетровщини 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області — другий у регіоні за навантаженням. Від Павлограда до Донецька менше 200 кілометрів, але суд жодного дня не зупиняв роботу. 21 листопада суд провів звітну пресконференцію про роботу в умовах воєнного стану. Журналістка МІПЛ побувала на ній. 

1 Грудня 2023

Більше публікацій