Send Lette
Військовополонені

Як знайти зниклих безвісти і повернути додому полонених: говорять рідні військових 57 бригади

Медійна ініціатива за права людини організувала дискусію про безвісти зниклих військовослужбовців. До її обговорення долучилося команудвання 57 окремої мотопіхотної бригади, а також рідні зниклих і полонених військових цього підрозділу. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 57 ОМПБр бере участь у найзапекліших боях на всій лінії фронту. Особливо важким для бригади був початок великої війни, коли чимало її військових зникли безвісти або потрапили в полон. Не в останню чергу через брак зброї.

Так, навесні та влітку 2022 року на луганському напрямку у боях за Новотошківське і Тошківку безвісти зникли щонайменше 120 військовослужбовців 57 ОМПБр. Натомість Червоний Хрест підтвердив полон лише 12 військових. Доля решти невідома. Територія, де тривали бої, досі окупована, дістатися її, аби принаймні забрати тіла загиблих, неможливо.

Під час боїв на херсонському напрямку безвісти зникли ще 22 військових цієї бригади. А в боях у районі Богданівки біля Бахмута кількість зниклих безвісти і полонених взагалі невідома. Там бригада воювала проти вагнерівців.

Валентин Заболотний, заступник командира 57 ОМПБр, зазначає, що командування постійно комунікує з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими. Туди передають списки зниклих безвісти. А для рідних таких військових працює гаряча телефонна лінія. Коментуючи відсутність повних списків бійців, які зникли безвісти на початку повномасштабного вторгнення, коли бригада зазнала перших відчутних втрат, Заболотний говорить, що частина документів втрачена. Це сталося, коли у Лисичанську під час боїв згоріла база бригади.

Валентин Заболотний, заступник командира 57 ОМПБр, заявляє, що бригада активно комунікує з родинами зниклих безвісти і полонених військових

— Утім ми відновлюємо цю документацію, — говорить Заболотний. — Також ми постійно комунікуємо з сім’ями загиблих, полонених і безвісти зниклих. До того ж, виходимо на органи місцевого самоврядування, аби ті надавали пільги і допомогу родинам, представники яких перебувають у полоні. Коли відбиваємо території у противника, намагаємося евакуювати тіла всіх наших загиблих воїнів. Робимо все, що можемо і що в наших силах. 

Представниці ініціативних груп родин зниклих безвісти військових 57 бригади — Марія Плаксій, Лілія Лук’янюк та Олена Завальна — розповіли про обставини зникнення їхніх рідних і те, що вони роблять, аби знайти їх і повернути. Особливу увагу приділяють роботі на міжнародному рівні, аби там шукали важелі впливу на Росію. Остання, нагадаємо, майже не надає інформації про полонених українців, не допускає пошукові групи на окуповані території і не гарантує їм безпеку в сірій зоні. Головними джерелами інформації про зниклих військових, кажуть рідні, залишаються російські телеграм-канали і свідчення тих, хто повернувся з полону.

— Це величезна проблема, що у нас немає підтверджених російською стороною полонених, — підкреслює Лілія Лукʼянюк. — Бо це порушує права людини, адже непідтверджені полонені позбавлені права на телефонний зв’язок, листування і передачі. Що стосується обміну тілами загиблих, то він відбувається дуже повільно.

Олена Завальна, Лілія Лук’янюк та Марія Плаксій (зліва направо), представниці родин зниклих безвісти і полонених 57 ОМПБр

У свою чергу Марія Плаксій закликала весь світ об’єднатися проти Росії і вирішити проблему повернення зниклих безвісти і полонених. Нагадаємо, що ключову роль під час підтвердження списків полонених, а також місць та умов їхнього утримання має відігравати Міжнародний комітет Червоного Хреста. Однак його представників, за словами Марії Климик, журналістки і документаторки МІПЛ, яка опитує колишніх військовополонених, бачили одиниці. Зазвичай це відбувалося у показових камерах, куди полонених привозили спеціально для демонстрації МКЧХ. Вона також наголошує, що Росія всіляко приховує полонених, перевозить їх із місця на місце і не забезпечує їм належні умови утримання.

Марія Климик, журналістка МІПЛ, наголошує на тому, що Росія приховує полонених українців

— Наразі в Україні нараховується близько 38 тис. зниклих безвісти, — каже Климик. — Це військовослужбовці і цивільні громадяни. Але ми не можемо стверджувати, що ця цифра остаточна, оскільки Росія не повідомляє Україну про те, кого саме вона утримує. Зібрати цю інформацію важко, дуже багато для цього роблять самі рідні зниклих безвісти.

Прочитати історії зниклих безвісти і полонених 57 бригади можна тут.

МІПЛ дякує рідним зниклих і полонених військових 57 ОМПБр за участь у дискусії. Також ми дякуємо командуванню бригади, яке не стоїть осторонь і публічно комунікує з родинами і громадськістю цю складну тему. В умовах війни такий підхід трапляється досить рідко і ми вдячні за цю співпрацю.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
“Ці свідчення писав не я”, — правозахисник Максим Буткевич виголосив останню промову в окупаційному суді в Луганську

16 липня 2024 року українському правозахиснику Максиму Буткевичу, який вже понад два роки перебуває в російському полоні, виповнюється 47 років. У цей день ми публікуємо повний текст його виступу під час касаційного розгляду його справи російським судом, який записав один із відвідувачів.

16 Липня 2024

Військовополонені
Морпіхи 36-ї бригади: два роки знущань у полоні

Кілька тисяч українських морських піхотинців перебувають у російському полоні. Більшість із них — з перших місяців війни. На обміни вони потрапляють рідко, останнім часом їх майже не віддають. Морпіхів утримують компактно у кількох колоніях. Над ними знущаються і піддають незаконному судовому переслідуванню. Стан здоровʼя багатьох морпіхів критичний, деякі помирають у полоні.

27 Червня 2024

Військовополонені
Родичі військовополонених 36 бригади закликали зробити все можливе, аби повернути рідних: випадки смерті в полоні стали постійними

Кількість смертей у російському полоні значно збільшилася через нелюдські умови утримання, катування, побиття, відсутність належного харчування і медичної допомоги. Особливо це стосується захисників Маріуполя, зокрема морпіхів 36 бригади.

20 Червня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Війна і правосуддя
Роздроблені справи як системна проблема. МІПЛ проаналізувала останні судові вироки росіянам за воєнні злочини

Порівняно з попередніми вироками, у червневих судді скорочували контекстуальну частину, яка підтверджує, що злочин скоїли в умовах війни. Читати та розуміти такі вироки значно простіше. Водночас помітна системна проблема — кожен вирок здебільшого присвячений одному обвинуваченому, хоча злочин вчинили кілька людей. Детальніше — в аналітиці МІПЛ. 

18 Липня 2024

Аналітика
Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов'язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності.

18 Липня 2024

Більше публікацій