Send Lette
Насильницькі зникнення

З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

Мого батька  обміняли, він вже в Україні”. Так про звільнення Медика повідомила МІПЛ його донька Марія.  

У травні 2025-го Миколі виповнилося 70 років. У російському полоні він провів понад три роки. Чоловік все життя прожив у Володимирівці, працював електриком на місцевому заводі. Коли Росія окупувала частину Донеччини, Медик відкрито засуджував окупантів і висловлював підтримку українській владі.

13 березня 2022 року російські війська окупували селище. Незважаючи на небезпеку, покидати рідний дім чоловік не став. Незабаром ворожі сили почали зачистку. 9 квітня 2022 року кілька людей із автоматами викрали Медика з власного будинку, посадили в машину і вивезли у невідомому напрямку. За словами доньки Марії, свідками цього стали сусіди. За деякий час у двір Миколи знов прийшли окупанти, сусідці представилися співробітниками “МГБ ДНР”. Вони забрали автомобіль власника ВАЗ-2115. Сказали, що Микола начебто сам дозволив і що той проходить “фільтрацію”, після чого його відпустять. Утім чоловіка не відпустили.

Пізніше рідні зʼясували, що Миколу Медика вивезли на допит в окуповану Волноваху, а після — в Донецьк. Окупанти висунули йому підозру у співпраці з українською армією. Згодом чоловіка вивезли в РФ, де утримували в СІЗО-2 м. Галич Костромської області разом із українськими військовополоненими. Полон також був офіційно підтверджений через Міжнародний комітет Червоного Хреста.

І от 4 липня довгоочікувана звістка від Корштабу: “Вітаємо! Ваш батько Микола Медик сьогодні звільнений”. Вже за кілька годин після звістки Марія поспілкувалася з батьком.

— Ми вже двічі встигли поспілкуватись. Перший раз подзвонив — не можливо було з ним говорити, весь час плакав, голос був як у побитої собаки. Тож я його заспокоїла. Потім він зв’язався трохи пізніше, — говорить Марія. — Йому дуже сподобалося, як їх зустрічали, коли вони їхали в автобусі, а люди стояли вздовж дороги і махали прапорами.

Зі слів Марії, її батько досі не вірить, що він на волі. Дивувався, що їх лише впродовж двох — трьох годин після обміну встигли погодувати чотири рази, тоді як в СІЗО вони недоїдали. Також жінка зазначає, що батько скаржиться на втрату пам’яті і погіршення зору — майже нічого не бачить. Ще до викрадення у Миколи були проблеми із зором: погано бачив на одне око, а тепер на обидва.

— Він повідомив, що до 2024 року його били щодня. І мимохіть сказав про поранення ока. Вірогідно, пошкодили під час знущань. Скаржиться на сильні болі в грудях. Батько погано почувається і у фізичному, і в моральному сенсі. Зі сміху у сльози переходить, зі сліз — у сміх, — говорить жінка.

Марія зізнається, що відчувала, що батька скоро звільнять: місяць тому звільнили чоловіка, який сидів із Миколою. Він розповів про стан батька, повідомивши, що той входить у категорію важкохворих. 

Крім Миколи Медика, сьогодні звільнили ще кілька незаконно утримуваних цивільних. Разом із тим, у російській неволі, за даними МІПЛ, залишається понад дві тисячі цивільних громадян України.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Чотири роки тортур і колоній: на Луганщині викрали чоловіка, якого зрештою вивезли в тюрму в Росію

61-річний Костянтин Калінченко з Луганщини — один із тих цивільних, кого викрали на окупованій території ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Впродовж майже чотирьох років чоловіка тримали у приміщенні “міністерства національної безпеки” в Луганську і в колонії 19 у селищі Боково-Хрустальне (колишнє Вахрушеве). На початку березня 2025 його перевезли до колонії 26 у російській Самарській області.

20 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Росіяни вивезли з Криму викраденого в Херсоні іспанського волонтера: 77-річний Маріо зник

Російська військова прокуратура стверджує, що іспанський волонтер Маріано Гарсія Калатаюд залишив Крим у напрямку Херсонської області. До того його понад рік утримували у слідчому ізоляторі Сімферополя після того, як викрали у Херсоні. Зараз місце перебування 77-річного чоловіка, який у неволі пережив інфаркт, залишається невідомим, рідні продовжують пошуки.

13 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Більше публікацій