Send Lette
Війна і правосуддя

За серію зґвалтувань на Київщині оголошено підозри двом росіянам. МІПЛ дізналася більше про ймовірних злочинців

Перша леді Олена Зеленська на міжнародному форумі United for Justice у Львові розповіла про страшні злочини російських військових щодо неповнолітньої дівчинки. “Це сталося на Київщині. Загарбники ґвалтували дівчинку та маму, батька били й змушували спостерігати. Нині сім’ї надається психологічна допомога, — сказала Зеленська.

Ймовірно, перша леді говорила про один зі злочинів, у яких підозрюють двох російських снайперів. За даними слідства, вони зґвалтували кількох дітей та жінок у Київській області. Серед жертв була навіть вагітна жінка. Декого з потерпілих упродовж одного дня російські військові зґвалтували двічі. Про це повідомили в Нацполіції, зазначивши, що двоє росіян отримали підозри за ці злочини. 

Журналісти МІПЛ розшукали ймовірних воєнних злочинців та знайшли цікаві факти з їхнього цивільного життя. 


Зґвалтували вагітну і дітей

Підозрюваними виявились Євген Чорнокнижний та Вадим Шахматов снайпери з 15-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади Збройних сил РФ. Згідно з підозрою, серію зґвалтувань вони вчинили під час окупації Баришівської селищної територіальної громади Броварського району Київщини на початку березня 2022 року.

Слідство встановило, що під час рейду росіяни визначили будинки, де живуть молоді та привабливі жінки, аби потім вчинити проти них сексуальне насильство.

Усі епізоди, які інкримінують підозрюваним, сталися 13 березня. П’яні Чорнокнижний та Шахматов того дня вдерлися до чотирьох будинків, в деяких перебували одразу по декілька родин.

Перша родина проживала з малолітньою донькою. Як стверджують слідчі, з погрозами вбивством підозрювані змусили чоловіка залишитися у кімнаті, а самі відвели його дружину на кухню, де по черзі її ґвалтували. Також, йдеться у підозрі, Шахматов зґвалтував малолітню доньку подружжя, доки Чорнокнижний утримував батьків дитини на кухні. 

Після цього підозрювані вдерлися до іншого будинку, де проживали дві родини і одна з жінок була вагітною. Там вони скоїли аналогічні злочини, зокрема щодо ще однієї неповнолітньої дівчини. Власник будинку похилого віку через погрозу розстрілом не міг чинити опір російським військовим. У підозрі йдеться, що за деякий час росіяни повернулися до цього будинку та повторно зґвалтували потерпілих.

Згодом вони зайшли в ще одне помешкання. Окрім подружжя господарів, там перебували декілька мешканців села вони ховалися у підвалі від обстрілів. Залякуючи пострілами з автоматів, російські військові наказали чоловікам лягти вниз обличчям на землю, а літнім жінкам сидіти в приміщенні будинку та не втручатися. Потім вони розвели по окремих кімнатах двох мешканок села матір та неповнолітню дочку і зґвалтували їх.

В одному з будинків росіяни отримали неочікуваний опір. Залякуючи подружжя, яке там мешкало, підозрювані направляли на цивільних автомати та стріляли в будинку, погрожуючи застосувати зброю в разі невиконання будь-яких їхніх вимог. Потім Шахматов наказав жінці зайти з ним в одну з кімнат. Однак вона не підкорилася взяла в руки побутовий ніж та сказала, що при подальшій спробі наблизитися заподіє собі і йому смертельних поранень. Отримавши опір, п’яні Чорнокнижний та Шахматов пішли.


“Доблестно захищав Батьківщину від неонацистів”

За інформацією поліції, підозрюваний старший снайпер Євген Чорнокнижний уродженець Оренбурзької області. Йому 27 років.

Фото Чорнокнижного з російського сайту “Оренбург медіа”

Точніше, Чорнокнижному було 27 років, бо в російських ЗМІ опублікована інформація про смерть снайпера “під час спецоперації в Україні”. Сталося це 15 квітня 2022 року. 

Росіяни називають підозрюваного у зґвалтуваннях героєм, встановили йому меморіальну дошку, супроводивши пафосною промовою: “Хай коротке життя Євгена Чорнокнижного і його подвиг стануть для всіх нас зразком доблесті, мужності, патріотизму і любові до Батьківщини”.

Скріншот з російського сайту “Оренбург медіа”

З недовгого життєвого шляху росіянина відомо, що Чорнокнижний отримав професію тракториста, потім пішов до армії, підписав контракт і став снайпером. Виконував бойові завдання у Таджикистані, Нагорному Карабаху та Сирії. Указом Путіна “за героїзм та відвагу” посмертно нагороджений Орденом Мужності. 

Меморіальну дошку разом із російськими чиновниками Чорнокнижному відкривала його двоюрідна сестра-школярка, яка вчиться у 9 класі. 


“Працює пятнашка”

Вадиму Шахматову 31 рік. У російських соцмережах МІПЛ знайшла декілька сторінок, які, ймовірно, належать Шахматову. В них повністю збігаються ім’я, прізвище та дата народження росіянина. На сторінці Вконтакті на це вказує і фото у військовій формі Шахматова та колаж зі спільними світлинами з іще живим Євгеном Чорнокнижним.

Скріншот зі сторінки Шахматова у соцмережі “Однокласники”

Підпис під колажем “працює пятнашка”. Швидше за все, під “пятнашкою” мається на увазі 15-а окрема гвардійська мотострілецька бригада Збройних сил РФ, де служить Шахматов.

Скріншот зі сторінки Шахматова у соцмережі “Вконтакті”

Судячи з дати публікації колажу, 21 вересня 2022 року, Шахматов до того часу не був ліквідований і цю сторінку у соцмережі відвідує. 

“Ви готові, нацики? Працює пятнашка”, “тут звичайні хлопці служать, ми ніх..я не звірі”, “ми з Росії, чуєш, нацику? Доброго ранку”. Це лише кілька фраз із пісні, яка викладена під цим колажем на сторінці Шахматова, і які відображають його ставлення до українців.

Судячи з іншої його фотографії зі сторінки в Однокласниках та сторінки в Вконтакті його дружини Анастасії Шахматової (Пастухової), у Шахматова є малолітня донька.

Скріншот зі сторінки Шахматової у соцмережі “Вконтакті”

За повідомленням Генерального Штабу України від 9 червня 2022 року, у бойових діях на території України особовий склад 15-ї окремої мотострілецької бригади 2-ї загальновійськової армії Центрального військового округу зазнав суттєвих втрат. Орієнтовно 800 загиблими та близько 400 пораненими. Всього участь у бойових діях на території України брали близько 1800 військовослужбовців з числа бригади. 

За останніми даними, українські правоохоронці розслідують вже 171 випадок сексуального насильства з боку російських військових. Серед постраждалих 39 чоловіків і 13 неповнолітніх, зокрема хлопчик. 


Ірина Домащенко, Артем Сопов, спеціально для МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій