Send Lette
Військовополонені

Загублений у російських СІЗО. Як родина захисника Херсона Єгора Киселя намагається врятувати його з полону 

Ветеран АТО Єгор Кисель захищав Херсон у перші дні повномасштабного вторгнення, а після окупації міста його викрали росіяни. З того часу чоловіку кілька разів змінювали місце утримання. Про те, що відбувається з ветераном, розповідаємо зі слів його сестри Інни.

Уже звичною дорогою Інна Кисель дійшла до ізолятора тимчасового тримання № 1 на вулиці Теплоенергетиків, 3 у Херсоні. Тут росіяни тримали її брата Єгора і його товариша Сергія (прізвище змінено з міркувань безпеки). З собою молода жінка несла їжу, яку охорона ІТТ зазвичай погоджувалася віддати затриманим хлопцям. Але не цього разу. 

Інні повідомили, що з її братом “проводять бесіди”, тож поки що передавати продукти заборонено. Таку ж відповідь херсонка чула упродовж наступних двох тижнів, аж поки черговий не сказав, щоб вона принесла мазь і ліки для затриманих. Жінка почала розпитувати, що саме і від чого принести.

— Та рани загоїти і якусь мазь проти опіків, — почула у відповідь.

Черговий спробував заспокоїти перелякану Інну. Стверджував, що з Єгором і Сергієм усе гаразд, що вони живі й здорові.

— Що ви переживаєте? Ну, мовчать, як партизани! Як щось розкажуть, тоді й відпустимо, — кинув він наостанок.

Але хлопців так і не відпустили.

Вторгнення

Тридцятирічний херсонець Єгор Кисель до повномасштабного вторгнення працював комірником у магазині сантехніки. За плечима мав бойовий досвід — у 2014 — 2015 роках був учасником бойових дій у зоні АТО. Після значився резервістом військового оперативного резерву, раз на рік відвідував військові збори.

Після того як 24 лютого 2022 року росіяни рушили на Херсон, Єгор за першим дзвінком о 9 ранку прибув у місцевий військкомат. За словами його сестри, саме там збирали територіальну оборону міста, так-сяк її організовували і відправляли у різні напрямки для захисту Херсона. 

Єгора, за словами Інни, посадили в автобус та відправили в район селищ Наддніпрянське та Молодіжне. Наступну добу рідні не могли до нього додзвонитися. 26 лютого хлопець повернувся додому неушкодженим. На той момент росіяни вже зайняли Антонівський міст, перші військові ЗС РФ почали заходити у Херсон, у місті активізувалися диверсанти.

Єгор Кисель, полонений РФ, однак офіційно вважається зниклим безвісти

Першого березня Росія повністю окупувала обласний центр, Єгор чудово розумів, які наслідки це матиме для нього. За словами сестри, він припинив зʼявлятися вдома, лише кілька разів приходив по речі. Де переховується, нікому не розповідав.

Двічі окупанти обшукували квартиру Киселів — шукали Єгора і зброю. Другого липня 2022 року у квартиру прийшли російські ефесбешники, на годиннику було пів на десяту вечора. 

— Вони мовчки забрали флешки, якийсь жорсткий диск із комп’ютера, знову перепитували про зброю і Єгора, — згадує жінка.

Пізніше зʼясується, що на той момент хлопець уже кілька годин був затриманий росіянами.

Друге липня

Друг Єгора Киселя Євген запізнювався на зустріч. З ним і з Сергієм домовилися зустрітися рівно о 19:00. Наближаючись до будинку Сергія, Євген побачив кілька автівок із буквами Z, тому йти далі не ризикнув. Чоловік розвернувся і попрямував в інший бік, хотів попередити товаришів про російські машини, але було запізно. Про затримання хлопців Інна розповідає зі слів матері Сергія:

— Єгор прийшов рівно о сьомій вечора, зайшов до гаража, де вони з хлопцями збирались, а Сергій пішов додому щось узяти.

Щойно Єгор опинився у гаражі, через паркан зі всіх боків почали лізти військові у російській формі — з автоматами, в масках, зі щитками. Вони скрутили Єгора, поставили обличчям до стіни, почали обшукувати.

За спогадами матері Сергія, окупантів було багато — не менше десяти. Частина з них забігла в будинок шукати Сергія. За деякий час його вивели надвір, обом хлопцям натягнули на голови шапки і посадили в автівку.

Наступного дня мати Сергія зателефонувала рідним Єгора і розповіла про затримання. Але куди саме відвезли хлопців, жінка не знала. Рідні шукали їх всюди — ходили в СІЗО, у виправну колонію № 90, зверталися до так званої комендатури. Врешті зʼясувалося, що Єгор і Сергій перебувають в ІТТ на вул. Теплоенергетиків.

— Ми підійшли до чергового, назвали прізвище Кисель. Нам відповіли, що його привезли два дні тому, — продовжує Інна.    

В ІТТ хлопців утримували впродовж двох місяців — з 2 липня по 2 вересня 2022 року.

Одна з камер, де утримували людей в Херсонському ІТТ, 14 листопада 2022 року. Фото: Суспільне

“Заморожений”

— Його тут немає, — відрубав черговий, коли 2 вересня Інна звично принесла в ізолятор їжу.

Так сімʼя Киселів дізналася про те, що Єгора і Сергія перевезли в Крим. “На суд”, як повідомили рідним.

Родина надсилала запити у кримські ізолятори, зверталася до окупаційних судів, але жодної інформації про хлопця не було. Нарешті їм відповіли з ФСБ.

— “Лицо находится в условиях, которые не представляют угрозы жизни, и ведутся мероприятия”, — цитує жінка лист російської спецслужби.

Пізніше про хлопців стали згадувати інші затримані, які поверталися в Херсон після полону. У листопаді зʼявилася інформація, що Єгор перебуває у статусі “заморожений”.

— Так називають тих, хто сидить без обвинувачення. Вони не визнають бранців, поки не заведуть на них кримінальну справу, — розповідає Інна.  

Наприкінці 2022 року з Кисель звʼязався ще один херсонець на імʼя Роман, якого росіяни утримували в увʼязненні. Сам він її брата не бачив, але підтвердив, що хлопець перебуває у сімферопольському ізоляторі № 1. А в лютому 2023-го дівчина Єгора Анна отримала повідомлення ще від одного колишнього увʼязненого, який писав, що хлопці досі перебувають у Сімферополі, але їх перевели у СІЗО № 2.

Сімферопольське СІЗО №1

Багатьом українцям, яких незаконно утримують у цьому ізоляторі, росіяни відмовляють у праві на адвоката. Після деокупації Херсона родина Киселів звернулася до українських правоохоронних органів — Нацполіції, Державного бюро розслідувань, Національного інформаційного бюро та Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Там відповіли, що Єгор перебуває у статусі зниклого безвісти. 

У грудні 2023 року, а потім у січні 2024-го з родиною звʼязувалася жінка, чоловік якої перебуває в СІЗО № 2. Проти нього росіяни порушили кримінальну справу. Через адвоката він спілкувався з дружиною і повідомив, що Єгор Кисель досі перебуває у цьому ізоляторі.

— Всі ті люди, які виходили з нами на зв’язок і повідомляли, що бачили мого брата, не сиділи з ним в одній камері. Однак вони знали про його перебування там. Казали, що він живий. Але в якому він стані, ми не знаємо, — зізнається співрозмовниця МІПЛ.

Наразі родина Киселів шукає можливостей повернути чоловіка додому, та найперше хоче зʼясувати, де саме він перебуває і в якому стані. Сімʼя також сподівається, що після того, як Росія підтвердить місце утримання Єгора, їм дозволять надсилати йому передачі і листи. Нагадаємо, що згідно з Міжнародним гуманітарним правом, Росія зобовʼязана забезпечити бранцям листування.

Підтримано грантом від Open Society Foundations

Авторки:

Євгенія Корольова, журналістка МІПЛ

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Військовополонені
Єдина платформа для родин зниклих безвісти запрацює вже у травні — Артур Добросердов 

Чи має Україна державну стратегію розшуку зниклих безвісти і повернення полонених? Що робити, якщо рідна людина потрапила в полон чи зникла безвісти? Як допомогти звільненню полонених і цивільних утримуваних і водночас їм не зашкодити? Ці питання обговорили на круглому столі “Зниклі та полонені: дорога до справедливості”. Організатором заходу стала громадська організація “Жінки роду” за участі об’єднань “Жінки ТРО”, “Жінки ЗСУ”, Національної спілки журналістів України. 

3 Травня 2025

Військовополонені
Ніхто не знав, чи він живий: жінки морпіхів розповіли правду про полон українських військових

Вони втратили здоров'я, мир, сон і спокій, але не втратили надії. Родини українських морпіхів, які майже три роки чекають повернення рідних із російського полону, борються не лише за життя своїх чоловіків, батьків і дітей, а й за власне виживання в умовах постійного стресу та невідомості.

1 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні судитимуть жінку, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ у судах

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

9 Травня 2025

Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Більше публікацій