Send Lette
Адвокація

Закриті процеси і фальшиві вироки: в Женеві представили докази злочинів судової системи Росії проти українців

З початку повномасштабного вторгнення РФ суттєво зросла кількість кримінальних справ проти цивільних і військовополонених українців на території Росії та окупованих регіонів України. Російська влада систематично позбавляє українців права на справедливий суд, використовуючи судову систему як інструмент репресій. Про це заявила “Медійна ініціатива за права людини” (МІПЛ) під час сайд-івенту “Відмова у справедливому суді як жорстокий злочин під час війни Росії проти України”. Захід відбувся 21 березня в Женеві в рамках 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Учасниками дискусії стали Максим Буткевич, який понад два роки провів у російському полоні, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ Любов Смачило та директор Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова) Сергій Остаф. Модератором виступив Дейв Елсероад.

На заході правозахисники презентували дослідження, яке доводить, що позбавлення українців права на справедливий суд може розцінюватися як злочин проти людяності. Дослідження провели МІПЛ, ZMINA, видання “Ґрати” та ініціатива “Кримський процес” за підтримки МЗС Нідерландів.

На події порушили питання використання суду як інструменту російської політики утиску етнічних українців і кримських татар; відмову у справедливому суді на окупованих територіях, проаналізували процесуальні порушення, справи й вироки, а також обговорили перспективи розслідування та притягнення до відповідальності за позбавлення права на справедливий суд як серйозного порушення Женевських конвенцій та переслідування, як злочину проти людяності.

Монітори проаналізували близько 600 кримінальних справ, відкритих РФ проти українців, відібрали 37 репрезентативних кейсів для детального вивчення, дослідили понад 150 публікацій у ЗМІ, а також проаналізували російське кримінальне та процесуальне законодавство, міжнародне право та судову практику позбавлення права на справедливий суд.

З’ясувалося, що Росія свідомо приховує інформацію про судові процеси: засідання проводяться в закритому режимі, судові рішення не публікуються або видаляються з офіційних сайтів. Моніторам було вкрай складно отримати доступ до судових матеріалів. Передусіс це зумовлено неможливістю гарантувати їхню безпеку, а також закритістю судових процесів.

На основі цього дослідження правозахисники готують подання до Міжнародного кримінального суду, аби притягнути до відповідальності винних у системному порушенні прав українців. Вони наголошують: практика фабрикації справ, непрозорих процесів та відмови у правосудді є частиною політики Росії щодо репресій проти українців і кримських татар.

Це дослідження продовжує аналітичну роботу щодо політично мотивованих судових процесів Російської Федерації проти українців, розпочату у 2018 році на матеріалі моніторингу кримських окупаційних судів. Крім цього, МІПЛ досліджувала квазіправову систему на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій