Send Lette
Адвокація

Закриті процеси і фальшиві вироки: в Женеві представили докази злочинів судової системи Росії проти українців

З початку повномасштабного вторгнення РФ суттєво зросла кількість кримінальних справ проти цивільних і військовополонених українців на території Росії та окупованих регіонів України. Російська влада систематично позбавляє українців права на справедливий суд, використовуючи судову систему як інструмент репресій. Про це заявила “Медійна ініціатива за права людини” (МІПЛ) під час сайд-івенту “Відмова у справедливому суді як жорстокий злочин під час війни Росії проти України”. Захід відбувся 21 березня в Женеві в рамках 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

Учасниками дискусії стали Максим Буткевич, який понад два роки провів у російському полоні, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ Любов Смачило та директор Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова) Сергій Остаф. Модератором виступив Дейв Елсероад.

На заході правозахисники презентували дослідження, яке доводить, що позбавлення українців права на справедливий суд може розцінюватися як злочин проти людяності. Дослідження провели МІПЛ, ZMINA, видання “Ґрати” та ініціатива “Кримський процес” за підтримки МЗС Нідерландів.

На події порушили питання використання суду як інструменту російської політики утиску етнічних українців і кримських татар; відмову у справедливому суді на окупованих територіях, проаналізували процесуальні порушення, справи й вироки, а також обговорили перспективи розслідування та притягнення до відповідальності за позбавлення права на справедливий суд як серйозного порушення Женевських конвенцій та переслідування, як злочину проти людяності.

Монітори проаналізували близько 600 кримінальних справ, відкритих РФ проти українців, відібрали 37 репрезентативних кейсів для детального вивчення, дослідили понад 150 публікацій у ЗМІ, а також проаналізували російське кримінальне та процесуальне законодавство, міжнародне право та судову практику позбавлення права на справедливий суд.

З’ясувалося, що Росія свідомо приховує інформацію про судові процеси: засідання проводяться в закритому режимі, судові рішення не публікуються або видаляються з офіційних сайтів. Моніторам було вкрай складно отримати доступ до судових матеріалів. Передусіс це зумовлено неможливістю гарантувати їхню безпеку, а також закритістю судових процесів.

На основі цього дослідження правозахисники готують подання до Міжнародного кримінального суду, аби притягнути до відповідальності винних у системному порушенні прав українців. Вони наголошують: практика фабрикації справ, непрозорих процесів та відмови у правосудді є частиною політики Росії щодо репресій проти українців і кримських татар.

Це дослідження продовжує аналітичну роботу щодо політично мотивованих судових процесів Російської Федерації проти українців, розпочату у 2018 році на матеріалі моніторингу кримських окупаційних судів. Крім цього, МІПЛ досліджувала квазіправову систему на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від дій РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Більше публікацій