Інші воєнні злочини

Заява правозахисних організацій з приводу обшуків і затримань в окупованому Криму

17 серпня о 4 ранку російські силовики прийшли з обшуками до будинків кримських татар. У результаті обшуків були затримані 5 осіб – Раїф Февзієв, Джеббар Бекіров, Рустем Мурасов, Заур Абдуллаєв та Рустем Таїров – за звинуваченнями у причетності до “Хізб ут-Тахрір” (легальна політична організація в Україні та більшості держав світу, однак визнана терористичною організацією законодавством РФ).

Як і в попередніх випадках, більшість затриманих брали активну участь у громадському житті Криму, підтримуючи політв’язнів та їхні родини. За даними об`єднання “Кримська солідарність”, четверо із п’яти затриманих (Рустем Мурасов, Рустем Таїров, Джеббар Бекіров і Заур Абдуллаєв) є громадськими активістами. Вони систематично відвідували політично мотивовані судові засідання, підтримували сім’ї політв’язнів, організовували іфтари і масові заходи в своїх селищах.

Зокрема, за кілька годин до обшуку Рустем Мурасов повернувся з Ростова-на-Дону, де був винесений вирок алуштинській групі “справи Хізб-ут-Тахрір”. Раніше його двічі затримували і одного разу проводили обшук вдома.

Крім того, обшуки супроводжувалися грубими порушеннями прав людини. Під час обшуку у будинку Раїфа Февзієва російські силовики вилучили заборонену літературу, яку вони ж  самі підкинули у каструлі на кухні, а також перешкоджали здійсненню ранкової молитви.

Сьогоднішні обшуки і затримання не мають нічого спільного з боротьбою РФ проти тероризму. Натомість вони є засобом політичного переслідування кримських татар, які демонструють активну громадянську позицію і протидіють свавіллю органів окупаційної влади РФ у Криму. Обшуки і арешти кримських мусульман також ведуть до розпалювання ісламофобії в Криму та є прихованим способом витіснення кримських татар з півострова.

Крім того, від свавільних обшуків, затримань, тиску і залякувань з боку російської окупаційної влади найчастіше потерпає кримськотатарський народ. За сім років окупації абсолютна більшість свавільних обшуків відбувалися саме в будинках кримських татар, які становили 13% населення АР Крим до 2014 року. Кримські татари також складають абсолютну більшість серед кримських політв’язнів.

Вкотре наголошуємо, що чергові обшуки і затримання в окупованому Криму є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, які забороняють поширювати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно з Римським статутом МКС (ст. 7 (1)(h)).

Нові обшуки і затримання, постійне зростання списку політв’язнів у Криму показують, що зусилля України та міжнародної спільноти виявилися недостатніми для припинення свавілля на окупованому півострові. Росія продовжує зневажати міжнародне право, а тому відновлення верховенства права та дотримання прав людини в Криму може статися лише за умови деокупації півострова.

З огляду на це, вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

 • Негайно звільнити Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва, Рустема Таїрова та інших незаконно затриманих осіб;
 • Прининити свавільні обшуки, затримання та інші форми політичного тиску на осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів, свободу думки, совісті, релігії та мирних зібрань;
 • Негайно припинити практику залякування кримських татар, релігійних діячів та громадських активістів у Криму;
 • Ефективно розслідувати всі випадки свавільних обшуків і затримань в Криму, а також притягнути винних до відповідальності;
 • Неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини.

Звертаємося до урядів іноземних держав та міжнародних організацій із проханням:

 • Рішуче засудити регулярні обшуки і затримання в окупованому Криму;
 • Застосовувати всі наявні дипломатичні, політичні, економічні та інші важелі тиску на РФ з метою звільнення Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва, Рустема Таїрова та інших політв’язнів;
 • Запровадити персональні санкції проти осіб, безпосередньо причетних до сьогоднішніх свавільних обшуків і затримань;
 • Вимагати від Росії допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи в окупований Крим;
 • Здійснювати постійний моніторинг політично мотивованих кримінальних справ на всіх стадіях (досудове слідство, судовий процес, відбування покарання);
 • Надавати всебічну підтримку незаконно затриманим та їхнім родинам, зокрема приділяти особливу увагу психологічній реабілітації дітей, які стали свідками свавільного обшуку і затримання батьків;
 • Максимально використати інструменти Кримської платформи для якнайшвидшого звільнення політв’язнів та припинення політичних репресій в Криму.

Закликаємо Президента України, Верховну Раду України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Прокуратуру АРК та міста Севастополя:

 • Забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі і переслідування Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва і Рустема Таїрова та усіх інших фактів грубих порушень фундаментальних прав людини у тимчасово окупованому Криму;
 • Ухвалити комплексний закон з метою забезпечення захисту та державної підтримки осіб, які незаконно позбавлені свободи внаслідок агресії РФ;
 • Ухвалити Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права №2689 від 27.12.2019 та запровадити відповідальність за злочини проти людяності та воєнні злочини, які вчиняються на окупованих територіях України.

 

ГО “КримSOS”

Кримська правозахисна група

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Медійна ініціатива за права людини

Центр прав людини ZMINA

ЦГП “Альменда”

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
“Гаряча точка світу” на мапі катувань: Спеціальна доповідачка ООН Еліс Джил Едвардс зустрілась з українськими правозахисниками в Києві

У п’ятницю у рамках свого візиту до України офіс МІПЛ відвідала Спеціальна доповідачка ООН з питань катувань […]

8 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
Любов Смачило: Росія зобовʼязана негайно звільнити цивільних українців з полону

Медійна ініціативи за права людини бере участь у конференції щодо українських жінок, яких викрала і утримує в неволі Росія. Захід відбувається в Анкарі.

29 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Треба змінити споживацький підхід до жертв війни і їхніх трагедій”, — Ольга Решетилова

Складається враження, що правосуддя дуже часто не встигає за запитом на справедливість. Воно складне. Воно іноді залежне від політики. Разом із тим, уявлення про справедливість також не мають бути інфантильними. Прагнучи справедливості, ми повинні брати на себе відповідальність.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Більше публікацій