Send Lette
Інші воєнні злочини

Заява правозахисних організацій з приводу обшуків і затримань в окупованому Криму

17 серпня о 4 ранку російські силовики прийшли з обшуками до будинків кримських татар. У результаті обшуків були затримані 5 осіб – Раїф Февзієв, Джеббар Бекіров, Рустем Мурасов, Заур Абдуллаєв та Рустем Таїров – за звинуваченнями у причетності до “Хізб ут-Тахрір” (легальна політична організація в Україні та більшості держав світу, однак визнана терористичною організацією законодавством РФ).

Як і в попередніх випадках, більшість затриманих брали активну участь у громадському житті Криму, підтримуючи політв’язнів та їхні родини. За даними об`єднання “Кримська солідарність”, четверо із п’яти затриманих (Рустем Мурасов, Рустем Таїров, Джеббар Бекіров і Заур Абдуллаєв) є громадськими активістами. Вони систематично відвідували політично мотивовані судові засідання, підтримували сім’ї політв’язнів, організовували іфтари і масові заходи в своїх селищах.

Зокрема, за кілька годин до обшуку Рустем Мурасов повернувся з Ростова-на-Дону, де був винесений вирок алуштинській групі “справи Хізб-ут-Тахрір”. Раніше його двічі затримували і одного разу проводили обшук вдома.

Крім того, обшуки супроводжувалися грубими порушеннями прав людини. Під час обшуку у будинку Раїфа Февзієва російські силовики вилучили заборонену літературу, яку вони ж  самі підкинули у каструлі на кухні, а також перешкоджали здійсненню ранкової молитви.

Сьогоднішні обшуки і затримання не мають нічого спільного з боротьбою РФ проти тероризму. Натомість вони є засобом політичного переслідування кримських татар, які демонструють активну громадянську позицію і протидіють свавіллю органів окупаційної влади РФ у Криму. Обшуки і арешти кримських мусульман також ведуть до розпалювання ісламофобії в Криму та є прихованим способом витіснення кримських татар з півострова.

Крім того, від свавільних обшуків, затримань, тиску і залякувань з боку російської окупаційної влади найчастіше потерпає кримськотатарський народ. За сім років окупації абсолютна більшість свавільних обшуків відбувалися саме в будинках кримських татар, які становили 13% населення АР Крим до 2014 року. Кримські татари також складають абсолютну більшість серед кримських політв’язнів.

Вкотре наголошуємо, що чергові обшуки і затримання в окупованому Криму є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, які забороняють поширювати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно з Римським статутом МКС (ст. 7 (1)(h)).

Нові обшуки і затримання, постійне зростання списку політв’язнів у Криму показують, що зусилля України та міжнародної спільноти виявилися недостатніми для припинення свавілля на окупованому півострові. Росія продовжує зневажати міжнародне право, а тому відновлення верховенства права та дотримання прав людини в Криму може статися лише за умови деокупації півострова.

З огляду на це, вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

  • Негайно звільнити Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва, Рустема Таїрова та інших незаконно затриманих осіб;
  • Прининити свавільні обшуки, затримання та інші форми політичного тиску на осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів, свободу думки, совісті, релігії та мирних зібрань;
  • Негайно припинити практику залякування кримських татар, релігійних діячів та громадських активістів у Криму;
  • Ефективно розслідувати всі випадки свавільних обшуків і затримань в Криму, а також притягнути винних до відповідальності;
  • Неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини.

Звертаємося до урядів іноземних держав та міжнародних організацій із проханням:

  • Рішуче засудити регулярні обшуки і затримання в окупованому Криму;
  • Застосовувати всі наявні дипломатичні, політичні, економічні та інші важелі тиску на РФ з метою звільнення Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва, Рустема Таїрова та інших політв’язнів;
  • Запровадити персональні санкції проти осіб, безпосередньо причетних до сьогоднішніх свавільних обшуків і затримань;
  • Вимагати від Росії допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи в окупований Крим;
  • Здійснювати постійний моніторинг політично мотивованих кримінальних справ на всіх стадіях (досудове слідство, судовий процес, відбування покарання);
  • Надавати всебічну підтримку незаконно затриманим та їхнім родинам, зокрема приділяти особливу увагу психологічній реабілітації дітей, які стали свідками свавільного обшуку і затримання батьків;
  • Максимально використати інструменти Кримської платформи для якнайшвидшого звільнення політв’язнів та припинення політичних репресій в Криму.

Закликаємо Президента України, Верховну Раду України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Прокуратуру АРК та міста Севастополя:

  • Забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі і переслідування Раїфа Февзієва, Джеббара Бекірова, Рустема Мурасова, Заура Абдуллаєва і Рустема Таїрова та усіх інших фактів грубих порушень фундаментальних прав людини у тимчасово окупованому Криму;
  • Ухвалити комплексний закон з метою забезпечення захисту та державної підтримки осіб, які незаконно позбавлені свободи внаслідок агресії РФ;
  • Ухвалити Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права №2689 від 27.12.2019 та запровадити відповідальність за злочини проти людяності та воєнні злочини, які вчиняються на окупованих територіях України.

 

ГО “КримSOS”

Кримська правозахисна група

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Медійна ініціатива за права людини

Центр прав людини ZMINA

ЦГП “Альменда”

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
У справах про катування цивільних втрачаються докази, оскільки процесуально опитати свідків, які перебувають за кордоном, неможливо — Анна Рассамахіна 

Якщо справа порушена в Україні, а свідки перебувають за кордоном (і таких випадків зараз багато), то слідчий не може дистанційно допитати і долучити матеріали цього допиту як докази.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суди в Росії та на окупованих територіях над цивільними і військовополоненими українцями є воєнним злочином — правозахисники

Росія систематично відмовляє свавільно затриманим цивільним і військовополоненим українцям у праві на справедливий суд. Ця практика досягла вражаючих масштабів і перетворилася на інструмент переслідування.

5 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Більше публікацій