Send Lette
Війна і правосуддя

“Жодних вил не було”: у справі російського льотчика Красноярцева, який бомбив Чернігів, спростували версію, ніби на нього кидались із вилами

У Чернігові, який минулого року піддавався бомбардуванням з російських літаків, нині судять одного з військових льотчиків РФ — Олександра Красноярцева. Новозаводський районний суд Чернігова дійшов до розгляду по суті справи про вбивство місцевого жителя Віталія Сергієнка. Слідство каже: Красноярцев, літак якого збили над Черніговом, застрелив чоловіка, коли той намагався його затримати. 

Резонансна справа не залишилася поза увагою МІПЛ. Розповідаємо про перше засідання по суті, на якому свідчили сестра загиблого та військовий, який затримував Красноярцева.

Допит сестри загиблого. Фото МІПЛ


Смерть від вогнепального поранення

Учасники зібралися на засіданні 18 травня: прокурор, троє суддів колегії та адвокат обвинуваченого за договором із Центром безоплатної правової допомоги. Розпочали з прокурора — той оголосив обвинувальний акт.

З нього відомо, що 36-річний пілот Олександр Красноярцев обвинувачується у воєнному злочині за ч. 2 ст. 438 КК України порушеннi законiв та звичаїв вiйни, поєднаних з умисним вбивством. 

Це сталося 5 березня 2022 року. Тоді, як каже слідство, старший льотчик та начальник повітряно-вогневої й тактичної пiдготовки у в/ч 86789 Красноярцев “здiйснив бойовий вилiт із воєнного аеродрому поблизу селища Сеща Брянської областi РФ”. На борту він ніс шість 500-кілограмових неконтрольованих авіабомб.

У той період Чернігів ледь не щодня здригався від бомбардувань з російських літаків. Люди ховалися в підвалах та сховищах, а важкі авіабомби руйнували інфраструктуру в центрі і на околицях міста.

Українським військовим вдалося вполювати “Сушку” Красноярцева. Її збили приблизно об 11:30 над обласним центром. Красноярцев і штурман, майор Костянтин Криволапов, катапультувалися. 

Льотчик приземлився на дах приватного будинку. Він намагався сховатися серед сараїв та господарських приміщень, але пілота помітив місцевий житель 42-річний Віталій Сергієнко. 

“Обвинувачений здійснив не менше двох пострілів у цивільного зі своєї табельної зброї пістолету Макарова. Чоловік отримав вогнепальне поранення правого плеча, сліпе поранення грудної клітини. Смерть настала внаслідок масивної крововтрати та поранення грудної клітини”, — зачитав із обвинувального акту прокурор Кирило Пугачов.

Тоді Красноярцев переліз через паркан та сховався у сараї сусіднього будинку, де його і знайшли українські військові.

Мертвого штурмана Криволапова відшукали за кілька кварталів, а Красноярцев опинився в українському полоні.

Олександр Красноярцев, фото ОК “Північ”

Олександр Красноярцев родом із Оренбурга. Закінчив Краснодарське вище авіаційне училище. Брав участь у війні в Сирії. 

За місяць після потрапляння в полон, 23 квітня 2022 року, російському пілоту оголосили підозру в скоєнні воєнного злочину. А за два місяці, в липні, суд дав дозвіл на заочне слідство у цій справі. Це означає, що на той момент Красноярцева вже не було в Україні. Восени обмін підтвердив очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов в ефірі телемарафону: “Льотчика Красноярцева ми обміняли місяців чотири-п’ять тому. Ми його обміняли на наших пілотів, якщо не помиляюся, на п’ятьох”.

Слідство тривало майже рік. У лютому 2023 року справу Красноярцева передали до суду. Йому загрожує від 10 до 15 років в’язниці, або довічне позбавлення волі. Через те що обвинувачений може бути ув’язнений пожиттєво, його справу розглядає колегія суддів.


“Не стріляй, я здаюсь”

Командир роти ТРО, який затримав Красноярцева, є одним із чотирьох свідків у справі.  Журналісти МІПЛ записали його свідчення, але з міркувань безпеки не вказуємо його імені. Український військовий із товаришем по службі тоді виїхали на місце падіння російського винищувача. Він побачив парашут на даху будинку, чув декілька одиночних пострілів та побачив біля курника мертвого чоловіка, що лежав на животі, а біля нього — гільзу від пістолета.

Військовий пішов від убитого і перевіряв усі господарські споруди. Він припускав, що російський льотчик десь сховався. Свідок переліз через паркан до сусіднього подвір’я.

“Сарай і технічні приміщення були замкнені, ззовні висіли навісні замки тобто там ніхто не міг сховатися. У глухому куті під самим парканом теж технічне приміщення, типу сарайчика. Там був гачок, але він був відкритий. Я подумав, що, можливо, він там сховався, але не був упевнений. У мене був автомат і я розумів, що вбили людину. Я став збоку, засунув дуло автомата в щілину (я не бачив, що там всередині, було темно) і кажу: “Здавайся”. Секунди три-чотири тиша, а потім відповідь: “Не стріляй, я здаюсь” (російською мовою, — МІПЛ). Я розумів, що у нього є зброя, щойно він відчинить двері, то може почати стріляти. Я відійшов трохи назад. На сусідньому подвір’ї був ще один військовий, він переліз через паркан, став збоку, я відчинив двері. Пілот у синій формі був у самому кінці цього сарайчика, де стояли граблі та вила. Він почав вилазити. У нього в правій руці був пістолет Макарова”, заявив у суді свідок.  

Загиблий Віталій Сергієнко. Фото МІПЛ


“Рідну людину мені ніхто не поверне”

Сестра загиблого Світлана Войтешенко того дня разом із донькою, братом Віталієм Сергієнком і чоловіком була вдома. Від обстрілів під час боїв за Чернігів родина зазвичай ховалася в погребі, але того дня залишилася в будинку: дівчата у залі, відсунувши диван від стіни. Віталій був у коридорі. 

Світлана пригадує: після того як над хатами низько пролетів російський винищувач, пішов сильний дим: “Ми подумали, що люди горять. Відчуття, ніби за сараєм дим пішов”, — каже жінка.

Брат потерпілої вибіг на вулицю, чоловік Світлани Сергій за ним. Віталій праворуч будинку, а Сергій ліворуч.

“Сергій за кілька хвилин прибігає і каже: “У нас у дворі росіянин. Не виходьте на вулицю”. Ми в будинку залишилися з Юлею (донькою, МІПЛ), а Сергій знову побіг на вулицю. Я почула постріли. За кілька хвилин прибіг Сергій і каже, що у Віталіка стріляли”, пригадала той день сестра загиблого.  

Прокурор у суді запитував у свідків і потерпілої, чи були у Віталія в руках вила? Це важлива деталь, оскільки в інтерв’ю після потрапляння у полон Красноярцев сказав, що за ним гнався чоловік із вилами: “Побіг за хату, а за мною побіг мужик, намагався мене наздогнати. Не знаю, з вилами чи з чимось… Застосував зброю ПМ (пістолет Макарова, МІПЛ)”.

Потерпіла спростувала слова Красноярцева: “Не було вил у нас. Буквально в минулому році під осінь мені Сергій зробив вила, тому що в господарстві їх не було. Вила лежали десь у сараї без ручки”. Каже, що брат вибігав із порожніми руками, дорогою не було жодних інструментів, а от її чоловік, вибігаючи на вулиці, взяв кочергу з котельні. 

Завершуючи допит потерпілої, суд запитав у Світлани її думку про покарання для Красноярцева.

“Довічне. Він буде жити і радіти, а мені ніхто не поверне рідну людину”, сказала сестра загиблого. Зі слів Світлани, рідний брат був хрещеним її доньки і завжди допомагав родині. Працював електриком. Одружитися не встиг. Після смерті батьків брат із сестрою жили разом.

Допитавши потерпілу та свідків, суд відклав засідання. Досліджувати докази, слухати позицію сторони захисту та проводити дебати суд буде з серпня.

Ірина Домащенко, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Полонений росіянин, шпигунство за ЗСУ та військовополонений з Криму: 64 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

23 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Херсонського депутата Карамалікова судять за держзраду — в окупації він передав росіянам затриманого пілота

У Кривому Розі судять Іллю Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” За версією слідства, на початку окупації він видав Росгвардії російського пілота, якого затримали містяни. Це тягне на державну зраду. Карамаліков підтверджує, що відпустив військового, але доводить, що не через проросійські погляди. Йому загрожує 15 років або довічне ув’язнення. МІПЛ побувала на процесі.

18 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
“Коли мій чоловік був у полоні, мова йшла про десятки полонених. Зараз їх тисячі”, – Вікторія Пантюшенко, адвокаційна менеджерка МІПЛ

Вікторія Пантюшенко набула нову для себе професію адвокаційниці, коли говорила зі світом від імені свого чоловіка Богдана, військовослужбовця 1-ї танкової бригади, який майже п’ять років провів у російському полоні. Сьогодні власний досвід боротьби допомагає Вікторії скеровувати адвокаційну роботу інших родин, які борються за повернення своїх рідних із російської неволі.

26 Грудня 2024

Cards
Сергій Котов

Дата викрадення: 7 квітня 2022 року Місце викрадення: м. Олешки, Херсонська область Сергій Котов — автоінструктор із […]

26 Грудня 2024

Насильницькі зникнення
“Ліпше б у голову вистрілили”: журналісти дізналися, хто причетний до катувань і суду над херсонцем Романом Третьяковим

Одним із учасників херсонського руху опору був Роман Третьяков. Четвертого серпня 2022 року чоловік прокинувся від того, що в його квартирі випилювали двері. Втекти не вдалося. Третьякова змушували зізнатися в диверсійній діяльності. У полоні провів 19,5 місяців. Пережив тортури струмом і голод.

24 Грудня 2024

Більше публікацій