Send Lette
Війна і правосуддя

Жидофашисти, Ісус Христос і ЗСУ. Як в Одесі судять чоловіка, який розклеював пропагандистські листівки

В Одесі слухають справу Олександра Приймака, 33-річного місцевого жителя. Минулого року, за версією обвинувачення, він вночі намагався розклеїти містом пропагандистські антиукраїнські листівки та поширював такі ж дописи у соцмережах. Спершу чоловіку інкримінували колабораціонізм, проте наразі судять за виправдання збройної агресії РФ. Судячи із соцмереж чоловіка, він прихильник теорій змови, конспірології та російської пропаганди.

МІПЛ дослідила його дописи, побувала на судовому засіданні і розповідає про справу.

Листівки та пости

Згідно з матеріалами справи, Олександра Приймака затримали на Великдень, 16 квітня 2023 року, неподалік Свято-Успенського монастиря Одеси. Він привернув увагу патрульних, оскільки перебував на вулиці під час комендантської години о другій ночі. З собою у чоловіка були листівки з гаслами російською “Зеленський — жидофашист”, “Слава Ісусу Христу, сором дешевим ЗСУ”.

Олександра доправили у відділок і перевірили його телефон. На його сторінках в Instagram і Twitter знайшли дописи з ознаками виправдання збройної агресії РФ.  

Наприклад, в Instagram він поширив публікацію з чотирьох окремих послідовних зображень зі словами “Правда на стороне”, “на стороне России”, “Росиия и я”.

Дописи на сторінці Олександра Приймака в Instagram

Також він писав, що СБУ — це “воєнні злочинці проти людства”. Скриншот із пропагандистського пабліка “Операция Z: Военкоры Русской Весны” про те, що Росія підтримує фейкові референдуми про приєднання українських територій, він виставив зі своїм коментарем “Отжать назад — посягнуть на территориальную целостность РФ. Готовы? Защита будет в рамках всех норм и правил, которые у них установлены. Какое интересное время”.

Допис на сторінці Олександра Приймака в Instagram

У Twitter Олександр описав себе так: “Мизантроп секретной мизансцены в театре действий жизни. Автор труда Наука о истине aka Контент откровений или Евангелие от Иисуса”.

Деякі пости з Twitter є в обвинувальному акті. Наприклад: “Память и слава бойцам павшим в сражениях с антироссийским нацизмом на Украине! Впереди еще не одно сражение, но ваше дело доблестное и справедливое, и ваши подвиги не будут забыты. Будем помнить! Будем благодарить! Украина обязательно будет очищена от нечистот, а за нею весь мир”.

В іншій публікації він стверджував, що Росія завдає точних ударів, не шкодячи цивільним, натомість всі наслідки влучань — це провина України. Він навіть зазначив, що не шкодує людей, які загинули внаслідок удару по багатоповерхівці в Одесі. Мовляв, вони були “прихильниками нацизму в Україні”.

Крім того, у червні 2023 року, спілкуючись з охороною адмінбудівлі одеського управління СБУ, чоловік заявив: “Я имею в виду, что Россия имеет все эти вот законные основания проводить свою специальную военную операцию по причине того, что на Украине действует фашистский, нацистский режим”.

Ці вислови та дописи перевірила судово-лінгвістична та семантико-текстуальна експертиза. За висновком експерта, в них є виправдовування збройної агресії РФ.

Окрім цього, Олександр писав антисемітські пости. Наприклад, у Twitter: “Сегодня я плевал в разные сегменты здания синагоги в квартале от здания СБУ в Одессе. Украина — православная, христианская страна, которая исповедует веру в Спасителя — Иисуса Христа. Долой иудейских евреев из властвующих структур Украины! Долой евреев из Украины!”

Судячи з судових ухвал у справі, спершу Олександру інкримінували вчинення “інформаційного” колабораціонізму, тобто публічного заперечення збройної агресії РФ. Таке порушення передбачає покарання у вигляді заборони на певний період обіймати посади у владі.

Проте згодом провадження перекваліфікували. В останніх судових ухвалах йдеться, що його звинувачують за двома частинами статті 436-2 КК України, тобто у виправданні збройної агресії РФ, що вчинено повторно. За такі дії можуть ув’язнити на термін від 5 до 8 років. Також в ухвалі йдеться про звинувачення за статтею 161 КК України, тобто у розпалюванні національної ворожнечі, що карається штрафом, обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі до 3 років.

Слідство скерувало обвинувальний акт у цій справі до Київського райсуду Одеси у вересні 2023 року. У жовтні чоловіка взяли під варту. Олександр усе ще за ґратами, але за рішенням суду в березні 2024 року за нього можна внести заставу 211 тисяч гривень. Втім гроші за нього досі не внесли.

Засідання

Чергове судове засідання у справі відбулося у Київському райсуді Одеси 7 серпня. Високий і худорлявий Олександр у заґратованій камері сидів із пакетом — приніс записник. Його захисник Костянтин Тодоріка брав участь у засіданні онлайн, натомість адвокатка надіслала клопотання, що не зможе взяти участь у засіданні — обидвоє захисників представляють Олександра за договором.

Один з адвокатів Приймака брав участь у засіданні онлайн, інша захисниця надіслала клопотання, що її не буде. Фото: МІПЛ

Перед початком суддя Ігор Борщов повідомив, що відеозаписи попередніх судових засідань не збереглися, є лише аудіо. Як він пояснив, це сталося з технічних причини, коли адвоката підключали відеозв’язком. Після невеликих роз’яснень захисник підсудного не наполягав, аби справу почали слухати заново з відеофіксацією.

На засіданні досліджували письмові матеріали справи. Ірина Купріна, прокурорка Одеської обласної прокуратури, надала суду протоколи про затримання, вилучення листівок і скотчу, обшуку квартири. Там, окрім телефона й комп’ютера, слідчі знайшли карту України з написом “Новороссия — как-то странно, на небесный Иерусалим похоже”.

Під час затримання Олександр Приймак, йдеться у протоколі, сказав, що поширює свої думки стосовно “воєнної операції”, яку проводить РФ. Для цього роздрукував на домашньому принтері листівки, які збирався розклеїти, а також писав у соцмережах.

— У поясненні Приймака після затримання йдеться, що він проживає з батьком, а до 2022 року мешкав із матір’ю. Також він вказав, що у 2008 році його доправляли до Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я на обстеження та лікування. Проте на запити слідства до Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я та Міського психіатричного диспансеру там відповіли, що він не перебуває на обліку, — зазначила прокурорка.

Також вона надала висновки експертиз щодо постів Олександра в соцмережах. Коли Купріна зачитувала ці дописи й назву акаунта підсудного, той посміхався. 

Адвокат Костянтин Тодоріка не заперечив щодо цих матеріалів, проте анонсував — планує викликати до суду експерта для роз’яснення висновків експертиз.

На завершення засідання суддя поцікавився, чи сторони мають додаткові пояснення чи клопотання. Олександр Приймак попросив слово.

Він виправив прокурорку, яка не правильно прочитала назву його Instagram-акаунта. Потім дістав зошит і процитував із нього норму КПК про те, що слідчі зобов’язані всебічно проводити розслідування. Він сказав російською:

— Сказано, що у листівках згадується про посилання на Instagram-акаунт, але це неправда. Там також було посилання на Twitter. Я розміщував там великий об’єм даних, які просив слідчого дослідити. Є стаття в КПК, згідно з якою це вже порушення. Адже я вказував слідчому на великий об’єм матеріалів, на який він ніяк не відреагував. У мене кримінальна справа складається з епізодичності. В обох епізодах я просив слідчого звернути увагу на ці матеріали. Повністю відсутній стосунок до акаунту під назвою “I am who I am”.

Олександр Приймак в залі засідання. Фото: МІПЛ

Суддя порадив Олександру викласти його зауваження письмово та завершив засідання. Перед тим, як конвой вивів підсудного, журналістка МІПЛ спитала в нього, чи визнає він провину. Олександр Приймак сказав, що не визнає.

В оголошених матеріалах під час засідання не згадувалося про проведення експертизи щодо стану осудності чоловіка. Йдеться лише про запити до лікарень щодо його перебування на обліку.

Конспірологія, пропаганда та вербування

МІПЛ дослідила акаунти, які, за даними прокуратури, належать Приймаку. В них — суміш конспірології, проросійських дописів і пропаганди.

Наприклад, в Instagram чоловік постив картинки про всесвітню змову, зневажливі меми про демократію та критикував владу України пропагандистськими меседжами про розкрадання військової допомоги.

Також є кілька репостів з пропагандистських ресурсів. Наприклад, до посту “Комсомольської правди” про російський підрозділ “Ахмат” Олександр Приймак додав коментар “Ахмат сила! Одобряю! Христос Акбар, братья!”.

Допис на сторінці Олександра Приймака в Instagram

У червні 2022 року на сторінці Олександра з’явився скриншот із Telegram-каналу з дописом про те, що в Одеській області заборонили вивчення російської, тож на вулицях міста з’явилися графіті “Одеса це Росія”. Олександр супроводив цей скрин підписом “+1”.

В іншому дописі поряд із картинками з героєм фільму “Термінатор” та ілюстрацією процесу еволюції від мавпи до людини Приймак опублікував фото військових у російській формі. Вони тримають прапор російської республіки Башкирія та сидять біля техніки з підписом “Za Максима Ядрова”. На російському ресурсі є згадка про загиблого на війні в Україні танкіста з Башкирії Ядрова.

Допис на сторінці Олександра Приймака в Instagram

У червні 2023 року, коли у справі Приймака вже тривало слідство, він оприлюднив скриншоти листування у Telegram. Співрозмовник пропонував Олександру повідомляти про дислокацію військової техніки в “російському місті Одеса”. Приймак відмовився, мовляв, йому важливе кожне життя. Натомість запропонував робити ретвіти його публікацій, аби впливати на свідомість людей.

Також Олександр писав в СБУ. Просив “терміново прийняти на розгляд факти антиукраїнського злочину”, які він зафіксував у Twitter-акаунті.

У Twitter він, окрім подібних дописів та ретвітів публікацій пропагандистки Маргарити Сімоньян, писав про перебіг своєї кримінальної справи. Своє переслідування Олександр пов’язав зі змовою, яка покликана “покривати злочини влади України й захищати окультно-масонську спільноту і їхню таємну комунікацію”.

Дописи на сторінці Олександра Приймака в соцмережі X (раніше Twitter)

Останній твіт Олександра датовано 13 жовтня 2023 року. Він написав “Еду в СИЗО”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Перші засідання 2025 року: січневі анонси МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

6 Січня 2025

Війна і правосуддя
Аграрій із Куп’янська, який нібито торгував із Росією, каже про “погрози СБУ”. Репортаж із суду в Харкові про справу, яка триває два роки

Едуард Лебеденко з Куп`янська Харківської області. Він був директором приватного підприємства “Полесадсервіс”. Слідчі вважають, що під час окупації району він співпрацював із росіянами — отримав від них дозвіл на торгівлю та продавав продукцію в Росію. МІПЛ побувала на двох останніх засіданнях та розповідає про перебіг справи.

30 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Найкоротші судові анонси року: три справи на випадок робочого святкового тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни.

27 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
В Україні завдяки ДНК опізнали тіла ще трьох українців, вбитих в Росії

Сергій Дєдовський із Чернігівщини, Андрій Пащенко та Сергій Шевцов із Київщини — цивільні, яких у 2022 року викрали і вивезли в Росію. Живими звіти вони не повернулися. Їхню особу встановили завдяки ДНК-експертизі.

7 Січня 2025

Військовополонені
1000 днів у полоні: що відбувається з морпіхами, які боронили Маріуполь

Наразі в російському полоні перебуває близько 1300 морпіхів, які боронили Маріуполь, ще понад 1000 вважаються зниклими безвісті. Тих, кого тримають у полоні, катують. Щонайменше 12 морських піхотинців померли в російських тюрмах, їхні тіла передали в Україну під час репатріації.

6 Січня 2025

Війна і правосуддя
Перші засідання 2025 року: січневі анонси МІПЛ

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

6 Січня 2025

Більше публікацій