Send Lette
Військовополонені

Змусити Росію відпустити поранених полонених може країна-покровителька – правозахисниця

Щоб активізувати повернення важкохворих та важкопоранених військовополонених, Україна має шукати третю країну, яка б вплинула на Росію у питанні створення змішаних медичних комісій, регламентованих Женевськими конвенціями. Про це заявляє Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ.

Створення змішаних медичних комісій передбачене Положенням, що є додатком до Третьої Женевської конвенції 1949 року, яку підписали усі країни світу, зокрема Росія. Це орган, до складу якого входять двоє лікарів із нейтральної країни та представник країни, яка утримує військовополонених. Завдання змішаних медичних комісій — інспектувати стан здоров’я полонених та відправляти важкохворих та важкопоранених під опіку третьої країни або репатріювати до країни походження. Рішення змішаної медичної комісії має бути виконане країною, що утримує полонених, упродовж трьох місяців. 

Робота подібних комісій з обох сторін могла б значно інтенсифікувати обміни полоненими, а також пришвидшила б повернення додому важкохворих та важкопоранених військовополонених, зазначила Бєлячкова.

Спікери заходу

Україна створила змішану медичну комісію ще влітку 2023 року. Російська ж сторона таку комісію не утворює. Представниця МІПЛ підкреслює, що РФ навмисно і свідомо ігнорує заклики до її створення, оскільки розуміє, що нейтральні представники зафіксують грубі порушення нею норм Міжнародного гуманітарного права щодо утримання українських військовополонених.

— У положенні про створення змішаних медичних комісій, існує визначення терміну держава-покровителька. Ми бачимо, що обміни здебільшого відбуваються за участі третіх країн — це і Туреччина, і Арабські Емірати, і Катар, — говорить Олена Бєлячкова.

Це питання не юридичне, а політичне. Нам треба шукати країну-покровительку, яка б вплинула на Росію у питанні створення змішаних медичних комісій. Зволікання у цьому питанні призводять до все більшої кількості смертей українців у полоні, — зазначає правозахисниця.

Ініціатором пресконференції, на якій виступила Бєлячкова, стала ГО «Волю Захисникам Маріуполя!». Її провели за підтримки Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Представниці спільнот родин військовополонених, присутні на заході, закликали міжнародну спільноту вжити всіх можливих заходів для припинення порушень проти полонених та забезпечення для них належного медичного догляду.

Переглянути повний запис пресконференції можна за посиланням.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Доказів жодних не потрібно, просто чотири літери — Азов: у Ростові засудили військовополонених

У Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону оголосили вирок 24 діючим та колишнім азовцям. Вони отримали від 13 до 23 років ув'язнення, для всіх чоловіків — колонія суворого режиму. Одинадцятьох судили заочно, один помер у СІЗО.

26 Березня 2025

Військовополонені
Українських полонених змушують співати гімн РФ і просити вибачення у росіян

В Росії намагаються зламати дух полонених українців і змусити їх узяти російське громадянство. Їм пропонують хорошу роботу, нове житло, обіцяють привезти родину з України. Тих, хто відмовився від обміну і взяв російське громадянство, вербують на службу у батальйоні імені Богдана Хмельницького.

6 Березня 2025

Військовополонені
Двоє військових пілотів України, засуджених у Росії, планують оголосити голодування

3 березня 2025 року суддя Другого західного окружного військового суду в Москві Ігор Какадєєв засудив 69-річного українського пілота Олександра Морозова до 22 років ув’язнення. Інший фігурант цієї справи — Дмитро Шиманський — отримав 26 років позбавлення волі.

5 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

31 Березня 2025

Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Російські окупанти перетворили 20-річного студента з Мелітополя на “зрадника батьківщини”

Щоб вижити в окупованому Мелітополі Владислав Відлацький був вимушений отримати російський паспорт. У подальшому це дозволило окупантам порушити проти нього справу саме за статтею 275 Кримінального кодексу Росії, тобто за “державну зраду”. Його також звинуватили за 205 статтею, вона стосується тероризму.

31 Березня 2025

Більше публікацій