Send Lette
Аналітика

Зневіра чи пошук справедливості: чому потерпілі від воєнних злочинів беруть участь у судових засіданнях

Двадцятого березня МІПЛ презентувала аналітичне дослідження про правове становище, досвід і мотивацію потерпілих у справах щодо воєнних злочинів. Це перша подібна робота в Україні. Дослідження складається з теоретичної частини про досвід інших країн у роботі з потерпілими від воєнних злочинів, аналізу національного законодавства та практичної частини, де команда підсумувала досвід потерпілих, чиї справи вже в судах або на стадії активного розслідування. 

Перша частина дослідження пояснює правову рамку становища потерпілих — як у національних процесах, так і з точки зору міжнародних стандартів. Зокрема у цій частині ми звертаємо увагу на недосконалості захисту прав потерпілих і неповну відповідність національних стандартів міжнародним. Також вводимо поняття людиноцентричного підходу та пояснюємо недоречність терміну “жертва” і жертвоцентричної оптики. 

У другій частині МІПЛ розповідає, з якими викликами стикалися і як формували системи підтримки потерпілих і свідків інші країни, в яких була війна. Зокрема звертаємо увагу на кейси Грузії, Хорватії та Боснії і Герцеговини — на їхньому прикладі добре видно, що чим далі від моменту вчинення злочину, тим більша зневіра потерпілих у правосудді, а міжнародні механізми не здатні компенсувати втрати.

Під час презентації нової аналітики МІПЛ Людмила Шумкова (праворуч), потерпіла у справі щодо однієї з катівень Херсона, розповіла про власний досвід спілкування з правоохоронними органами

Третій розділ складається з глибинних інтерв’ю з потерпілими, які ми проводили з літа 2023 року. Люди розповідають про людяне або ж нечуйне ставлення правоохоронної та судової систем до них, особливості комунікації, власне судовий процес, свідчення, а також про очікування і ставлення до справедливості. Виявилося, що люди, які пережили воєнні злочини на початку повномасштабного вторгнення РФ і досі не мають вироку, втрачають мотивацію та віру в правосуддя. Водночас усвідомлення власної історичної ролі та бажання встановити істину може їх підтримати. 

На додачу до цього ми аналізуємо засади роботи новоствореного Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків.

Завершуємо дослідження переліком порад для залучених акторів, які можуть покращити підхід до роботи з потерпілими на різних рівнях — від законодавчого до висвітлення у медіа. 

Повну аналітику читайте нижче.

Пряму трансляцію презентації аналітики можна подивитися тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Правозахисники покроково відтворили ланцюжок злочинів Росії на півночі України

МІПЛ презентувала масштабне дослідження, яке реконструює злочини росіян проти мирних жителів під час окупації північних регіонів України. Дослідження доводить, що переслідування цивільних — не поодинокі випадки жорстокості російських солдатів, а систематична, послідовна та цілеспрямована політика військового і політичного керівництва РФ.

17 Грудня 2024

Аналітика
Росія має відповісти за злочини проти людяності: у Варшаві презентували нове розслідування

Під час щорічної правозахисної конференції ОБСЄ у столиці Польщі МІПЛ презентувала масштабне розслідування про те, як Росія переслідує українців. Це вже друга його частина. У ній не лише детально описано злочини, скоєні російськими військовими у Київській, Чернігівській і Сумській областях, але й зафіксовано місця утримання українців, шляхи вивезення їх в Росію, названо імена і військові підрозділи, причетні до цих злочинів.

3 Жовтня 2024

Аналітика
Як пришвидшити ідентифікацію загиблих, зниклих безвісти на війні

Станом на 26 вересня 2024 року в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, яким оперує Міністерство внутрішніх справ України, налічується 55 тисяч записів про людей, які зникли безвісти в умовах війни. Станом на серпень 2024 року в Реєстрі було зареєстровано 2410 невпізнаних тіл (останків). МІПЛ підготувала аналітичну записку про те, які проблеми виникають із ідентифікацією загиблих, як пришвидшити цей процес і що робити, якщо ваш рідний зник безвісти на війні.

30 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій