Інші воєнні злочини

Зруйновані та окуповані школи: як росіяни намагаються знищити систему освіти в Україні

До нового навчального року — місяць. За даними Офісу генпрокурора, від лютого цього року росіяни обстрілами пошкодили 2199 шкіл, з них 225 вщент зруйновано. Зважаючи на це, у кількох регіонах запустити навчання офлайн буде неможливо. Тож діти там знову навчатимуться дистанційно.

В якому стані освітні заклади після нападу росіян та з якими проблемами стикаються вчителі під час організації дистанційного навчання, говорили у етері в Twitter, який Медійна ініціатива за права людини організовує з незалежною журналісткою Ольгою Токарюк.

На початку квітня журналіст МІПЛ побачив на власні очі руйнування однієї зі шкіл Катюжанки, що на Київщині. В ній росіяни під час окупації облаштували бойові позиції: заховали танки на подвір’ї, а всередині працював снайпер. Шкільні класи пограбували, а в підвалі тримали заручників. Директор школи Микола Микитчик був у розпачі, коли побачив стан класів після військових РФ.

Такий вигляд школа у селі Андріївка має зсередини

Росіяни намагалися окупувати школу і в селі Андріївка на Чернігівщині. Але їм завадила її директорка Тетяна Безлюдна. Вона працювала у цій школі 37 років і не могла змиритися з руйнуваннями, які завдавали приміщенню росіяни.

«Коли я потрапила до школи, то побачила вибиті вікна, вибиті двері, потрощений комп’ютерний клас. Від побаченого я була в шоці, а потім у мене почалася істерика. Напевно, в мене вдарив адреналін і я почала використовувати нецензурну лексику. Я говорила з ними на підвищених тонах. Я не знаю, хто більше злякався — я чи вони. Я сказала їм: “Поки я буду ходити з вами у підвалі, щоб мій комп’ютер з’явився на столі, де він лежав”. Я думаю, що для них директор — це як керівник, якому вони мають підкорятися. Вони згорнули свою радіостанцію і сказали, що ночуватимуть у машинах», — розповіла Тетяна під час етеру в Twitter. Зараз директорка шукає можливості для відновлення зруйнованих приміщень школи.

Російські військові залишили в школі напис з “настановою” до українських дітей

У деяких регіонах через значні руйнування закладів освіти новий навчальний рік почнеться дистанційно. Про це під час етеру сказала Марія Суляла, проєктна менеджерка Центру громадянської просвіти «Альменда», який документує воєнні злочини військових РФ проти дітей. На її думку, російські військові обстрілюють заклади освіти, аби викликати в дітей страх повертатися до навчальних закладів. 

Марія каже, що на окупованих територіях України росіяни використовують школи для пропагандистких цілей. Цього побоюється вчитель історії з Сєвєродонецького ліцею Валерій Негматов. На початку квітня він евакуювався з міста. Частина його учнів опинилася під окупацією, ще кілька учнів через рішення батьків тепер перебувають у Росії. Попри це діти заявляють про бажання навчатися саме в українських закладах освіти дистанційно.

«Наскільки мені відомо, зараз у ліцеї росіяни намагаються відновити навчання. Але там вибиті вікна та пошкоджені комунікації. Умов для навчання немає. Багато вчителів виїхали. Напевно, залучатимуть учителів з Росії. З учнями, які опинилися на окупованих територіях, складна ситуація. Там зараз відбувається перепис дітей. Росіяни намагаються залучити їх до навчання у школах під окупаційною владою. Я припускаю, що учням 9-11 класів пропонуватимуть виїхати в Росії, щоб продовжити навчання в університетах. Проте я знаю, що один із моїх учнів, який наразі в Росії, хоче навчатися в Україні. І є діти, які на окупованих територіях також бажають навчатися в Україні», — розповів учитель в етері.

Отже, діти на окупованих і на підконтрольних Україні територіях, найімовірніше, повернуться до навчання онлайн. Це буде четвертий рік, коли вони навчатимуться дистанційно, зазначила під час етеру Інна Совсун, народна депутатка і ексзаступниця міністра освіти і науки України. До цього перепоною для занять у школах була пандемія коронавірусу, яка на два роки змусила переформатувати навчальний процес.

«Крім того, що я член парламенту, я також мама 9-річного хлопчика, — сказала Совсун. — Він усі три роки початкової освіти навчався онлайн. Збиток такої форми навчання для дітей у початкових класах є найбільшим, ми повинні це розуміти. Те саме з університетами. Наші студенти-медики вже три роки частково навчаюся в режимі онлайн».

Окрім цього, говорить вона, частина учнів поїхала за кордон. Вони могли отримати стипендії в європейських університетах. Як і викладачі, які вже влаштувалися на роботу в Європі.

«Я на 90% переконана, що ці люди не повернуться в Україну», — сказала депутатка на завершення.

Етер буде доступний упродовж 30 днів. Етери у Twitter Медійна ініціатива за права людини проводить за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Щось занадто гордо пішла, давай гранату в спину кинемо”, — Людмила Никитенко про викрадення окупантами та депортацію із власного дому

Мешканку Запорізької області Людмилу Никитенко росіяни викрали із дому восени минулого року. Після побоїв та майже місяця […]

17 Травня 2023

Інші воєнні злочини
Армія, кохання, війна і зрада сусідів: як колишні атовці з-під Маріуполя опинилися в російському полоні

Понад рік на тимчасово окупованій території Донецької області росіяни утримують у заручниках колишніх атовців Артема Кобилівського і Дмитра Кацуру. До повномасштабного вторгнення Росії чоловіки не були знайомі, але їхні життєві шляхи виявилися дуже схожими

12 Травня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
“У розумінні військових Каховська ГЕС чи ЗАЕС не мають захисту, адже під час війни міжнародне законодавство безсенсове, це просто шматки паперу”, — Ґлен Ґрант

Руйнування Каховської ГЕС продемонструвало, що міжнародне право, яке прямо захищає небезпечні обʼєкти цивільної інфраструктури від атак військових, неефективне. МІПЛ спробувала розібратися, чому так відбувається, які інші обʼєкти перебувають у небезпеці і чи може міжнародна спільнота їх захистити.

7 Червня 2023

Військовополонені
Тульська колонія суворого режиму: полонених українців етапують все далі від кордону

Територія колонії у Донському — це головна двоповерхова будівля з камерами-двориками для прогулянок. Уздовж коридору — камери. У камерах — нари, стіл, дві лавки, туалет, умивальник, шафа для засобів гігієни. Камери розраховані на 10-24 особи, видно, що пропускна спроможність збільшена вже після початку великої війни.

6 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Більше публікацій