Інші воєнні злочини

Зруйновані та окуповані школи: як росіяни намагаються знищити систему освіти в Україні

До нового навчального року — місяць. За даними Офісу генпрокурора, від лютого цього року росіяни обстрілами пошкодили 2199 шкіл, з них 225 вщент зруйновано. Зважаючи на це, у кількох регіонах запустити навчання офлайн буде неможливо. Тож діти там знову навчатимуться дистанційно.

В якому стані освітні заклади після нападу росіян та з якими проблемами стикаються вчителі під час організації дистанційного навчання, говорили у етері в Twitter, який Медійна ініціатива за права людини організовує з незалежною журналісткою Ольгою Токарюк.

На початку квітня журналіст МІПЛ побачив на власні очі руйнування однієї зі шкіл Катюжанки, що на Київщині. В ній росіяни під час окупації облаштували бойові позиції: заховали танки на подвір’ї, а всередині працював снайпер. Шкільні класи пограбували, а в підвалі тримали заручників. Директор школи Микола Микитчик був у розпачі, коли побачив стан класів після військових РФ.

Такий вигляд школа у селі Андріївка має зсередини

Росіяни намагалися окупувати школу і в селі Андріївка на Чернігівщині. Але їм завадила її директорка Тетяна Безлюдна. Вона працювала у цій школі 37 років і не могла змиритися з руйнуваннями, які завдавали приміщенню росіяни.

«Коли я потрапила до школи, то побачила вибиті вікна, вибиті двері, потрощений комп’ютерний клас. Від побаченого я була в шоці, а потім у мене почалася істерика. Напевно, в мене вдарив адреналін і я почала використовувати нецензурну лексику. Я говорила з ними на підвищених тонах. Я не знаю, хто більше злякався — я чи вони. Я сказала їм: “Поки я буду ходити з вами у підвалі, щоб мій комп’ютер з’явився на столі, де він лежав”. Я думаю, що для них директор — це як керівник, якому вони мають підкорятися. Вони згорнули свою радіостанцію і сказали, що ночуватимуть у машинах», — розповіла Тетяна під час етеру в Twitter. Зараз директорка шукає можливості для відновлення зруйнованих приміщень школи.

Російські військові залишили в школі напис з “настановою” до українських дітей

У деяких регіонах через значні руйнування закладів освіти новий навчальний рік почнеться дистанційно. Про це під час етеру сказала Марія Суляла, проєктна менеджерка Центру громадянської просвіти «Альменда», який документує воєнні злочини військових РФ проти дітей. На її думку, російські військові обстрілюють заклади освіти, аби викликати в дітей страх повертатися до навчальних закладів. 

Марія каже, що на окупованих територіях України росіяни використовують школи для пропагандистких цілей. Цього побоюється вчитель історії з Сєвєродонецького ліцею Валерій Негматов. На початку квітня він евакуювався з міста. Частина його учнів опинилася під окупацією, ще кілька учнів через рішення батьків тепер перебувають у Росії. Попри це діти заявляють про бажання навчатися саме в українських закладах освіти дистанційно.

«Наскільки мені відомо, зараз у ліцеї росіяни намагаються відновити навчання. Але там вибиті вікна та пошкоджені комунікації. Умов для навчання немає. Багато вчителів виїхали. Напевно, залучатимуть учителів з Росії. З учнями, які опинилися на окупованих територіях, складна ситуація. Там зараз відбувається перепис дітей. Росіяни намагаються залучити їх до навчання у школах під окупаційною владою. Я припускаю, що учням 9-11 класів пропонуватимуть виїхати в Росії, щоб продовжити навчання в університетах. Проте я знаю, що один із моїх учнів, який наразі в Росії, хоче навчатися в Україні. І є діти, які на окупованих територіях також бажають навчатися в Україні», — розповів учитель в етері.

Отже, діти на окупованих і на підконтрольних Україні територіях, найімовірніше, повернуться до навчання онлайн. Це буде четвертий рік, коли вони навчатимуться дистанційно, зазначила під час етеру Інна Совсун, народна депутатка і ексзаступниця міністра освіти і науки України. До цього перепоною для занять у школах була пандемія коронавірусу, яка на два роки змусила переформатувати навчальний процес.

«Крім того, що я член парламенту, я також мама 9-річного хлопчика, — сказала Совсун. — Він усі три роки початкової освіти навчався онлайн. Збиток такої форми навчання для дітей у початкових класах є найбільшим, ми повинні це розуміти. Те саме з університетами. Наші студенти-медики вже три роки частково навчаюся в режимі онлайн».

Окрім цього, говорить вона, частина учнів поїхала за кордон. Вони могли отримати стипендії в європейських університетах. Як і викладачі, які вже влаштувалися на роботу в Європі.

«Я на 90% переконана, що ці люди не повернуться в Україну», — сказала депутатка на завершення.

Етер буде доступний упродовж 30 днів. Етери у Twitter Медійна ініціатива за права людини проводить за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
“Гаряча точка світу” на мапі катувань: Спеціальна доповідачка ООН Еліс Джил Едвардс зустрілась з українськими правозахисниками в Києві

У п’ятницю у рамках свого візиту до України офіс МІПЛ відвідала Спеціальна доповідачка ООН з питань катувань […]

8 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
Любов Смачило: Росія зобовʼязана негайно звільнити цивільних українців з полону

Медійна ініціативи за права людини бере участь у конференції щодо українських жінок, яких викрала і утримує в неволі Росія. Захід відбувається в Анкарі.

29 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Треба змінити споживацький підхід до жертв війни і їхніх трагедій”, — Ольга Решетилова

Складається враження, що правосуддя дуже часто не встигає за запитом на справедливість. Воно складне. Воно іноді залежне від політики. Разом із тим, уявлення про справедливість також не мають бути інфантильними. Прагнучи справедливості, ми повинні брати на себе відповідальність.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Більше публікацій