Send Lette
Війна і правосуддя

Зрив операції на лівому березі Херсонщини, шпигунство на користь Китаю і полонений з ‘‘ДНР’’: 74 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Київ

Паша “Мерседес”. Митрополит Павло (Петро Лебідь) ― намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври УПЦ. Був депутатом Київради від Партії регіонів, виступав проти автокефалії ПЦУ, підтримував розгін Євромайдану, говорив про неподільність України та РФ, погрожував журналістам. У 2023 році суд помістив його під домашній арешт на два місяці, а згодом випустив під заставу у понад 33 млн грн. Його обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. Засідання призначене на 25 червня о 10:30 у Печерському районному суді міста Києва.

Кримський викладач. Фарход Абдуллаєв ― доктор медичних наук, який переїхав на материкову Україну після окупації Криму. На Радіо Свобода виходив зворушливий текст про те, як вони з дружиною, яка лишилася в Криму, продовжують стосунки. Він був проректором Міжнародної академії екології та медицини, але його звільнили через корупцію у 2020 році. Слідство вважає, що Абдуллаєв співпрацював із ФСБ, збирав для росіян інформацію про українські госпіталі та українських вчених. Його затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 27 червня о 14:30 у Солом’янському районному суді Києва.

Директор RT. Антон Кузнєцов-Красовський ― російський пропагандист, політтехнолог і директор RT. У січні 2022 року під час обговорення питання можливого вступу України до НАТО заявляв, що в Україну треба ввести війська та спалити на Хрещатику українців разом із Конституцією, у якій прописаний курс на НАТО. Того ж року казав, що українських дітей треба топити. За ці заяви Красовського обвинувачують у причетності до геноциду. Засідання призначене на 24 червня об 11:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).

Полковник харківської СБУ. Юрій Рябуха — колишній заступник голови управління СБУ в Харківській області. У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого він керував Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ. Як каже слідство, Рябуха готував інститут до “здачі”, вчасно не вивіз майно та співробітників, схиляв курсантів не чинити спротив росіянам і співпрацювати з ними. Очільник СБУ Василь Малюк розповідав, що на телефоні Рябухи гімн Росії був мелодією будильника. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 24 червня об 11:30 у Шевченківському районному суді Києва.

Передача інформації Китаю. Сюй Мінмін та Гао Сінмін — громадяни Китаю, які жили в Києві. Слідство вважає, що вони збирали інформацію про українську зброю для передачі в Китай. Їх затримали й обвинувачують у шпигунстві. Засідання призначене на 24 червня о 13:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Головний комуніст. Петро Симоненко — колишній народний депутат України від Комуністичної партії України. У 2014 році прокуратура обвинувачувала його в сепаратизмі за виступи у парламенті, де війну на Донбасі він називав громадянською, а владу в країні — тоталітарною диктатурою. У 2022 році Симоненко взяв участь у 22-й Міжнародній зустрічі комуністичних та робітничих партій на Кубі. Під час виступу намагався легітимізувати окупацію частини України, ʼʼЛНРʼʼ та ʼʼДНРʼʼ.  Слідство встановило, що під час окупації Київщини він виїхав до Росії у супроводі спецназу РФ. Згодом Симоненка призначили заступником голови Центрального комітету міжнародного комуністичного об’єднання “Союз комуністичних партій Комуністична партія Радянського Союзу”. Його обвинувачують у публічних закликах до насильницької зміни та повалення конституційного ладу України, а також у виправданні збройної агресії РФ. Засідання призначене на 25 червня о 9:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia). 

Депутат від ОПЗЖ. Сергій Остапенко з Херсона був місцевим депутатом від ОПЗЖ, а після окупації міста лишився працювати у “міністерстві внутрішніх справ” росіян. Його затримали. Остапенку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 27 червня о 16:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Київська область

Побиття цивільного. Алєксєй Носков — командир відділення 83-ої окремої гвардійської десантно-штурмової бригади армії РФ. Слідство встановило, що у березні 2022-го Носков разом із іншими військовими РФ приїхали до приватного будинку в селі Козаровичі Вишгородського району, де обшукали помешкання цивільного та знайшли бінокль. Росіяни звинуватили його в тому, що він коригувальник. Чоловіка били, зламали йому грудну клітку і ребра, покалічили ніс і щелепу. Носкова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 15:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia). 

Колабораціонізм на Київщині. Роман Прокопець жив у селі у Вишгородському районі Київщини. За даними слідства, у березні 2022 року він передавав окупантам їжу, а також незаконно придбав та зберігав мисливську зброю і запал дистанційного керування для вибухівки. Чоловіка взяли під варту. Провину заперечує, а свідки з-поміж місцевих розповідають, що під час окупації він допомагав односельцям з їжею та евакуацією. Люди підтвердили, що лишили йому ключі від будинків, аби він за ними наглядав. Також розповіли, що надали доступ до місць, де зберігалася зброя, та дозволили її забрати, якщо буде загроза, що окупанти знайдуть сховок. Чоловіку інкримінують незаконне поводження зі зброєю та колабораціонізм. Засідання призначене на 26 червня о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області.

“Проти сатаністів та гомосексуалістів”. Віктор Щербина, що називає себе активістом, у метро голосно вмикав із колонок запис із текстом проти “сатаністів і гомосексуалістів” і тримав два плакати з закликами “протистояти цьому злу”, повторюючи наративи РФ, та водночас жертвувати гроші на потреби українських солдатів на Донбасі. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ проти України. Засідання призначене на 26 червня о 13:00 в Іванківському районному суді Київської області.

Виправдовування Росії. Олександр Новак — уродженець Сумської області. Як каже слідство, він створив сайт, де публікував проросійську пропаганду, яка виправдовує вторгнення. Чоловіку інкримінують глорифікацію дій РФ. Засідання заплановано на 26 червня о 14:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області

Співпраця з росіянами. Володимир Узбек, Стефан Слабинський, Андрій Олифієць — жителі Михайлівки-Рубежівки (Київщина). Наразі вони перебувають під вартою. Правоохоронці встановили: чоловіки передавали награбоване окупантам, допомагали прокладати маршрути в обхід позицій ЗСУ, били місцевих, які не погоджувалися співпрацювати з росіянами. Зокрема, за версією слідства, вони викрали автомобілі Toyota Rav-4 і Jaguar. Обвинувачені свою вину на суді заперечують. Адвокат одного з них звернувся із заявою до ЄСПЛ про те, що його клієнта нібито тривають під вартою незаконно. Всіх трьох обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 25 червня о 15:00 у Києво-Святошинському районному суді Київської області.

Шипи проти ЗСУ. Олександр Ткачук — директор фермерського господарства з Київщини. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року підрозділ ЗСУ облаштував позицію на його фермі, звідки вів вогонь по ворогу. Ткачук із працівниками приїхав до бійців та вимагав, аби вони залишили територію, погрожував автоматом, обіцяв встановити шипи і шлагбаум. Наступного дня військові побачили загорожу і табличку з застережним написом про шипи. На час слідства суд відпустив фермера під заставу. Ткачуку інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ. Засідання призначене на 26 червня о 10:30 у Макарівському районному суді Київської області.

Вбивство за телефон. Тимур Сеферов — 32-річний контрактник 15-ї окремої мотострілецької бригади Центрального військового округу ЗС РФ. Під час окупації Київщини у 2022 році він у селі Мокрець, як вважає слідство, разом із іншими росіянами обстрілював будинки, вдирався до них та грабував. СБУ встановила, що він убив чоловіка, коли забирав у нього телефон. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 24 червня о 9:30 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Підрив будинку з тілами. Максим Краснощоков та Олександр Васильєв ― російські командир і заступник командира роти. Вони керували мотострілецькими підрозділами під час окупації села Перемога в Київській області. Там росіяни силоміць утримували місцевих жителів в одному з приміщень і, як каже слідство, катували їх. СБУ встановила, що обидва особисто допитували людей і намагалися вибити за них інформацію про військових ЗСУ, правоохоронців і членів тероборони. Зрештою наказали підлеглим розстріляти людей із автоматів прямо на місці тортур і підірвати будівлю з тілами, щоб приховати вчинене. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 24 червня о 16:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).

Полонений росіянин. Микола Карташев — російський військовий, якого взяли в полон на Харківщині. Він служив у 76-ій десантно-штурмовій дивізії Південого військового округу РФ. Слідство вважає, що у 2022 році він розстріляв охоронця супермаркета в Бучі. Російські медіа пишуть, що після того чоловік дезертирував, його затримали в Росії, винесли рік умовного терміну й знову відправили на фронт. Карташева взяли в полон і обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 24 червня о 14:30 в Ірпінському міському суді Київської області.

“Всє, кто в чьорном — врагі”. Дмитро Антонніков, Руслан Горошков, Артем Деркач, Денис Монахов — росіяни, які, як стверджує слідство, вбивали людей у Бучі. За даними правоохоронців, вони розстріляли 26-річного охоронця супермаркету на вулиці Вокзальній. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Наразі суд на етапі підготовчих засідань. Засідання призначене на 25 червня о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Командування РФ. Сергій Карасьов — командир підрозділу 31-ої окремої десантно-штурмової бригади. З лютого по квітень 2022 року керував операцією із захоплення Києва із західного напрямку. За тодішні події Карасьова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 25 червня о 15:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Вбивство за відмову співпрацювати. Олексій Токмаков і Олексій Крошкін — російські військові, які брали участь в окупації Київської області. Жили на території Гостомельського притулку для тварин. За їхнім наказом цивільні розвантажували та переносили ящики з боєприпасами, зброєю та амуніцією. Один із мешканців відмовився це робити через хворобу спини. Почувши це, Токмаков, каже слідство, віддав Крошкіну наказ убити цього чоловіка. Після кількох пострілів той загинув на місці. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 10:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Розстріл цивільного в лісі. Олександр Віселков ― російський сержант, який був серед окупантів на Київщині. За наказом командира Муссагалєєва він разом із іншим російським військовим викрав місцевого, який проїжджав на авто через блокпост. Чоловіка вивезли в ліс поблизу селища Дмитрівка, де довго та жорстоко катували, а потім, кажуть слідчі, за наказом Муссагалєєва розстріляли і покинули тіло. Під час розслідування СБУ отримала свідчення російського полоненого, який підтвердив це. Віселкова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 15:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Українці в армії РФ. Олександр Коніщев і Антон ― військові армії РФ родом із Макіївки та Херсона. Коніщева вже затримували: у 2010 році він вкрав сумочку, а у 2014-му грабував місцевих у Маріуполі, поки за місто тривали бої. Тоді він втік. Слідство вважає, що Коніщев і Лігінчук пограбували разом щонайменше дві квартири, вкрали золоті прикраси, кросівки, годинники. Їх знайшли за відбитками пальців. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 27 червня о 9:55 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Розстріл автомобільної черги. Вячеслав Буряк — російський військовий парашутно-десантного полку. У березні 2022 року брав участь в окупації Ірпеня. Разом із іншими росіянами, вважає обвинувачення, розстріляв автомобільну чергу цивільних, які намагалися виїхати з міста. П’ятеро людей загинуло, стільки ж отримали тяжкі поранення. Російські джерела пишуть, що в травні 2022 року Буряк помер. Його обвинувачують у порушення звичаїв та законів війни. Засідання призначене на 27 червня о 13:40 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Сумська область

Погрози та мародерство. Євгеній Сухобоков — російський заступник командира взводу. Разом із військовими Ігорем Лабутіним, Маадиром Ондаром і Умедджоном Гульмірзоєвим у березні 2022 року вони окупували село Ворожба Сумської області. Слідство каже, що в вдерлися до будинку жінки, утримували її, пограбували, а Сухобоков розстріляв автомобіль її сина. Викрадене майно оцінюють у понад 37 тисяч гривень, пошкодження авто — у понад 64 тисячі гривень. Всіх чотирьох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 11:00 у Лебединському районному суді Сумської області (in absentia).

Голова громади. Олександр Ген — колишній член Партії регіонів, тричі очолював Середино-Будську громаду. У 2022-му був на цій посаді від партії “Наш край”. Коли почалось повномасштабне вторгнення, каже слідство, передавав російським військовим інформацію про ЗСУ, планував здати місто. Його затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 25 червня о 13:30 у Зарічному районному суді м. Суми.

Харківська область

Вбивство письменника Вакуленка. Владислав Нескородьєв і Сергій Удоденко — уродженці Луганщини. Вони служили у збройних формуваннях “ЛНР” та у російській армії. Під час захоплення Харківщини навесні 2022 року чоловіки, за даними слідства, катували місцевих. За наказом Нескородьєва Удоденко з іншими військовими викрав із дому та закатував Володимира Вакуленка, проукраїнського активіста, дитячого письменника. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 25 червня о 10:30 у Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).

Злив секретних даних. Михайло Флюк — мешканець Харкова, Діна Шаоцзе — громадянин Китаю, керівник громадської організації “Український центр управління освітою та науковими технологіями”. За версією слідства, вони передавали секретну інформацію Росії. Флюку інкримінують держзраду, а Шаоцзе — шпигунство. Засідання призначене на 24 червня о 13:20 у Дзержинському міському суді Харкова.

Грабунок ювелірного магазину. Набивуллах Гулмагомедов та Ілля Кательніков — гранатометники гаубично-артилерійського дивізіону армії РФ. Під час окупації Ізюму у квітні 2022 року вони, встановило слідство, пограбували магазин ювелірних виробів “Золотий вік” на вісім мільйонів гривень. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 28 червня о 12:00 у Дзержинському міському суді Харкова (in absentia).

Колабораціонізм та економічна безпека. Віталій Ткаченко — мешканець Ізюму Харківської області, працював помічником бурильника в “Укргазбуді”. Яка каже слідство, під час окупації він добровільно виконував обов’язки старшого оперуповноваженого відділу економічної безпеки Ізюмського “відділу поліції”. Засідання призначене на 24 червня об 11:00 у Київському районному суді Харкова.

Фермерка з Харківщини. Наталія Проценко — власниця сільгосппідприємства, депутатка Шевченківської селищної ради від ОПЗЖ. Як встановило слідство, під час окупації у 2022 році вона надала своє підприємство росіянам для розміщення та ремонту техніки. Крім цього, організувала продаж збіжжя в Росію. Жінці інкримінують пособництво країні-агресорці. Засідання призначене на 24 червня о 10:40 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Продаж зерна. Дмитро Кабанець — аграрій із Куп’янського району Харківської області. Під час окупації, стверджує слідство, він співпрацював із окупаційною військовою адміністрацією. На підставі “патенту” від росіян продавав зерно та платив відсотки в окупаційний бюджет. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 27 червня об 11:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Сприяння “виборам”. Валерій Кучугура — мешканець Куп’янського району Харківської області. За даними слідства, під час окупації у червні 2022 року він став головним спеціалістом сектора внутрішньої політики Шевченківського територіального управління окупаційної адміністрації. Займався організацією “виборів” та роздачею пропагандистських газет. Його звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 25 червня о 14:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Управління фінансів. У серпні 2022 року Віктор Татаренко став виконувати обов’язки “начальника” управління фінансів в окупаційній адміністрації Куп’янська. Після деокупації втік до Харкова, де його затримали. Чоловіка обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 25 вересня о 13:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Селфі грабіжників. Владислав Барвіт, Максим Вешняков, Владислав Воробйов, Микола Желєзнов, Віталій Назаров, Владислав Привалов, Ришат Хусаїнов, Руслан Шехмаметьєв, Андрій Шипов ― військові РФ. У 2022 році вони окупували село Циркуни на Харківщині. Навесні вдерлися в будинок місцевих і викрали техніки на 342 тисячі гривень, а також авто. Власниця будинку була за кордоном. Її техніка була синхронізована з хмарним сховищем, у квітні на її акаунт прийшли фото росіян, які грабували її дім і пиячили. Вони фотографували самі себе. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 28 червня об 11:15 у Харківському районному суді Харківської області (in absentia).

Поставка продукції в Росію. Олександра Федоренка у 2020 році обрали депутатом до Липецької сільської ради від “Блоку Світличної “Разом!”. Прокуратура встановила, що він став “головою Липецької адміністрації” та сприяв вивезенню сільськогосподарської продукції в РФ. Його обвинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 28 червня о 14:00  у Харківському районному суді Харківської області. 

Голова адміністрації. Павло Солонецький ― ​​голова військово-цивільної адміністрації Вовчанського району під час окупації РФ у 2022 році. Після деокупації території втік у Росію. Слідство встановило, що чоловік сприяв вивезенню сільськогосподарської продукції в РФ. Його обвинувачують у пособництві державі-агресорцф, порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 24 червня о 10:15 у Чугуївському міському суді (in absentia).

Донецька область

З ʼʼДНРʼʼ у полон. Юрій Борисов — мешканець Донеччини. З 2014 року він служив у підрозділах “ДНР” на посадах комірника, водія тягача гармати, завідувача складу. У травні 2023 року у складі підрозділу прибув на штурмові позиції у Донецькій області, але того ж дня здався в полон. Борисов уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Проте суд її відхилив. Йому інкримінують участь у терористичній організації та держзраду. Засідання призначене на 25 червня о 13:00 у Красноармійському міськрайонному суді Донецької області. 

Підтримка “денацифікації”. Петро Гущин — житель Слов’янська. Як встановило слідство, з травня по червень 2022 року він поширював в “Однокласниках” проросійські дописи, зокрема про денацифікацію та бандерівців, які бомблять Донбас. Також він підтримував пости з закликами завдати ракетних ударів по Києву. Гущину, який перебуває в ізоляторі, інкримінують виправдовування збройної агресії РФ. Засідання призначене на 27 червня об 11:30 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області. 

Працівниця залізниці. Тетяна Лисянська — мешканка міста Нью-Йорк Донецької області, яка працювала на залізничній станції Краматорська. Як каже слідство, через прихильність до “ДНР” жінка передавала голосовими повідомленнями через Telegram інформацію про переміщення ЗСУ. Її взяли під варту. Лисянську звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 27 червня о 10:00 у Дзержинському міському суді Донецької області.

Фінансування тероризму. Роман Коваленко — колишній депутат Донецької облради, Ордаш Дадашов — ексгендиректор бахмутського заводу “Вістек”, Сергій Новіков — тодішній заступник Дадашова з маркетингу. За даними слідства, у 2018–2019 роках вони постачали обладнання для вугільних шахт на тимчасово окупованих територіях. У 2019 році їх затримали. Чоловікам інкримінують фінансування тероризму. Засідання призначене на 25 червня о 14:30 у Дружківському міському суді.

ЗСУ в Бахмуті. Олена Теплицька — уродженка російського Олєнєгорська, має українське громадянство. За даними слідства, у квітні 2022 року вона повідомляла в Telegram представнику Росії інформацію про переміщення ЗСУ в Бахмуті. Також під час розслідування з’ясували, що у 2014 році жінка брала участь у “референдумі” щодо приєднання Бахмута до РФ. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 26 червня о 13:00 у Дружківському міському суді Донецької області.

Дніпропетровська область

Директор стадіону. Анатолій Москаленко на момент окупації Куп’янська очолював місцевий стадіон “Спартак”. Як каже слідство, він лишився працювати при окупантах, сприяв організації роботи за російськими стандартами, організовував заходи, футбольні матчі з російською символікою. Захист Москаленка стверджує: немає доказів, що він виконував накази окупаційної адміністрації, а футбольні матчі були лише для дітей. Натомість у мережі є фото, де на стадіоні є російські військові як глядачі. Москаленку інкримінують пособництво країні-агресорці. Засідання призначене на 24 червня о 10:20 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Дільничний. Ігор Мотильов жив у Куп’янську на момент окупації. За даними слідства, з ідеологічних мотивів він почав працювати дільничним при окупантах. Чоловіка затримали, звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 24 червня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Староста в окупації. Сергій Демідов із Харківщини. Як каже обвинувачення, з квітня по вересень 2022 року при окупаційній владі він виконував обов’язки старости села Просянки Куп’янського району. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 24 червня о 13:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Пропозиція полону. Віктор Кочура — фермер із села Бабенкове на Харківщини. За даними слідства, під час окупації села він їздив до сім’ї українського військового та пропонував добровільно здатися у полон. А патріотичних односельців здав після конфлікту при отриманні гуманітарної допомоги. Росіяни цих людей били та катували. Обвинувачений провину заперечує, каже, що його обмовили односельці. Віктора обвинувачують у пособництві державі-агресорці. Засідання призначене на 25 червня о 13:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Пограбування в Ізюмі. Ерєє Монгуш, Сергій Бєбін і Дмитро Мельников ― російські військові 30-ї окремої мотострілецької Червонопрапорної бригади РФ, яка окупувала Харківщину. Слідство вважає, що 16 травня 2022 року вони пограбували місцевих: зупинили автівку, вистріливши з автомата під колеса, під загрозою розстрілу забрали у водія 3500 гривень. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпра (in absentia).

Пропагандистське відео. Євген Поплавський — заступник командувача військами Центрального військового округу ЗС РФ. Як встановило слідство, у вересні 2022 року в селі на Донеччині він, погрожуючи розстрілом, змушував цивільного на відео дякувати Росії за гуманітарну допомогу й наказав роздавати гуманітарку, а за непокору погрожував розправитися з родиною. Засідання призначене на 28 червня о 10:00 в Індустріальному районному суді Дніпра (in absentia).

Зґвалтування у Маріуполі. Олег Балашов — мешканець російської Тюмені. Він раніше судимий, з 2014 року воював в Україні у складі окупаційної армії РФ. За даними обвинувачення, у березні 2022 року він зґвалтував жінку у Маріуполі під загрозою розправи з її родиною. Засідання призначене на 26 червня о 10:00 у Ленінському районному суді Дніпра (in absentia).

Лист Путіну. Олександр Горбенко з Кривого Рогу вже вдруге потрапляє під суд. У 2015 його засудили за посягання на територіальну цілісність України — поширював газету “Новоросія”. Спершу його засудили до ув’язнення, але під час апеляції чоловік вийшов під заставу 43 тисячі гривень. Його дружина Юлія Горбенко писала листа Путіну з проханням дозволити їхній дочці з родиною жити в РФ, бо її чоловік “політв’язень”, а вони вірять у “єдиний народ”. Зараз Горбенка обвинувачують у державній зраді — він нібито передав РФ місце розташування міської лікарні та райради, зберігав у машині набої, корпус гранати і запал дистанційної дії. Скаржився суду, що в колонії його б’ють і психологічно тиснуть на нього. Засідання призначене на 25 червня о 13:30 у Дзержинському районному суді Кривого Рогу. 

Житомирська область

Посадовець із Житомира. Володимир Грішаєв працював юрисконсультом в управлінні Держагентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області. Як встановило слідство, у березні 2022 року він сказав на роботі, що хоче, аби окуповані українські території лишилися Росії, а коли прийдуть російські війська, жити буде краще, ніж за української влади. Крім цього сказав, що росіяни не хочуть воювати. Його дії кваліфікували як глорифікацію збройної агресії РФ. Засідання призначене на 25 червня о 10:00 у Богунському районному суді Житомира.

Запорізька область

Російський чат-бот. Володимир Мурашко — мешканець Запорізького району Запорізької області. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів зливав інформацію про ЗСУ в російський чат-бот у Telegram. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 27 червня об 11:00 у Жовтневому районному суді Запоріжжя.

Блогерка. Крістіна Ножкіна — 23-річна блогерка із Запоріжжя. За даними слідства, вона заперечувала воєнні злочини Росії. Наприклад, говорила, що вбивства у Бучі були “вкидом”, щоб зірвати домовленості у Стамбулі. Заявила, що Києву було набагато вигідніше підірвати Каховську ГЕС, ніж росіянам. Наразі її сторінку в соцмережі видалено, вона записала вибачення перед Україною. Жінку обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Засідання призначене на 26 червня об 11:30 у Комунарському районному суді Запоріжжя.

“Кадирівець”. Зелімхан Агмерзоєв ― командир 3-ї роти полку поліції федерального управління позавідомчої охорони військ Росгвардії по Чеченській республіці. Слідство вважає, що в окупованому Мелітополі саме він організовує репресії, за його наказом катували полонених, а сам він вимагав від їхніх рідних гроші. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 27 червня о 10:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя (in absentia).

Кіровоградська область

Айтівець. Вадим Коломієць — мешканець Кропивницького. Як каже слідство, він із колегами-айтівцями займався оборудками з конвертації і виведення електронних грошей без ліцензії, зокрема використовував платіжні системи, заборонені в Україні санкціями. Серед тих, кому конвертували електронну валюту, були представники “ДНР”. У 2021 році суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Коломійця звинувачують у фінансуванні тероризму. Засідання призначене на 27 червня об 11:30 у Кіровському районному суді Кропивницького.

Миколаївська область

Пенсіонерка і чат-боти. Ірина Колеснік ― 65-річна мешканка Миколаєва. Слідство вважає, що вона неодноразово передавала росіянам дані для коригування ударів по місту через чат-боти. Також у соцмережах вона поширювала пости про виправдовування дій РФ, підтримку Путіна і ностальгію за СРСР. Її обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 25 червня о 13:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.

Коригування в Миколаєві. Анатолій Середа — мешканець Миколаєва. За версією слідства, через ідеологічні мотиви і незгоду з діями української влади він поширював у миколаївський Telegram-канал інформацію про розташування ЗСУ з проросійського Telegram-каналу. А також меседжі російської пропаганди про “СВО”. Чоловіку інкримінують поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначене на 24 червня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Одеська область

“Війна братніх народів”. Павло Ярош — мешканець Одеси. Як каже слідство, він звертався від імені своєї ГО “Ярош “Україна” понад усе” до СБУ з проханням порушити справу проти президента Володимира Зеленського через “державну зраду”. За час повномасштабної війни Росії проти України Ярош поширював заяви про війну “братніх слов’янських народів” і “тотальне знищення українських і російських чоловіків”. Його обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Судове засідання призначене на 24 червня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.

Листівки з пропагандою. Олександр Приймак — мешканець Одеси. У квітні 2023 року його затримала поліція під час комендантської години. Чоловік вночі розклеював листівки про те, що Зеленський — “жидофашист”, з образами ЗСУ та славінням Ісуса Христа. Крім цього, подібне чоловік постив і в Instagram. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ. Судове засідання призначене на 26 червня об 11:00 у Київському районному суді Одеси.

Розвідування позицій ЗСУ. Іван Баурда — мешканець Одеси. Як каже слідство, він збирав для росіян розвіддані про бойові позиції ЗСУ на території Одеси. На його телефоні виявили електронні карти з “цілями” повітряних ударів ворога по українському узбережжю Чорного моря. Також, твердить слідство, він контактував зі штабом “Вагнера” і московським ОМОНом. Баурду звинувачують у держзраді. Засідання призначене на 26 червня о 13:00 у Київському районному суді Одеси.

Патрульний в окупантів. Сергій Тарасов — мешканець Херсона. Під час окупації міста він став патрульним. Йому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 24 червня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Чиновник при окупантах. Олександр Ліберт працював керівником середньої ланки у Басейновому управлінні водних ресурсів нижнього Дніпра, що в Херсоні. Під час окупації міста, каже слідство, став “заступником” директора цієї ж структури, яку росіяни підпорядкували собі. На “посаді” організовував робочий процес, повідомляв співробітникам про те, що треба працевлаштуватися до окупантів. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 24 червня о 12:40 у Малиновському районному суді Одеси.

Прихильник “ДНР”. Микола Ємельянов — мешканець Одеси. За даними слідства, він прихильник “ДНР” та “Новоросії” та з ідеологічних мотивів здавав представнику РФ дані про розташування ЗСУ. Зокрема, надіслав скриншот із розташуванням військової частини. Чоловіку інкримінують держзраду. Судове засідання призначене на 26 червня о 13:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Херсонська область

Катування у Скадовську. Ігор Кузьменюк зі Скадовська, колишній майор поліції. Під час окупації міста він став т. в. о. заступника начальника відділу карного розшуку в окупаційному відділку поліції. Також на співпрацю з окупантами пішли Ігор Сіренко (т. в. о. поліцейського комендантського взводу) та Дмитро Чорний (т. в. о. конвойного). За даними слідства, вони ув’язнювали проукраїнських активістів та інших цивільних, били їх і утримували в жахливих умовах. Усім трьом інкримінують колабораціонізм і порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня об 11:30 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області (in absentia).

Окупаційний очільник Нової Каховки. Володимир Лєонтьєв працював фінансовим директором і заступником генерального директора в каховській компанії “Чумак”, приятелював із тодішнім її співвласником Карлом Стуреном. Також був одним із представників каховської філії ТОВ “Уніфер”, керівником ТОВ “Уніфер Смарт Рейн”, одним із керівників новокаховського заводу будматеріалів № 1. У 2022 році очолив окупаційну адміністрацію Нової Каховки, заходив до будівлі Каховської міськради разом із окупаційними військами та місцевим кримінальним авторитетом Віталієм Єфименком, який пообіцяв розправи над проукраїнськими місцевими. У соцмережах публічно заперечував, що людям треба гуманітарна допомога від української влади і заявляв, що треба налагодити зв’язки з Росією. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 10:00 у Нововоронцовському районному суді Херсонської області (in absentia).

Військова й лівий берег Херсонщини. Анжела Федосєєва з Дніпропетровської області була операторкою-розвідницею у ЗСУ. За даними слідства, у червні 2023 року вона почала спілкуватися в Telegram з представником збройних сил РФ і погодилася передавати йому дані про переміщення ЗСУ. Зокрема, повідомила про підготовку операції на лівому березі Дніпра в районі Піщанівки Херсонської області. За її наведенням обстріляли українських військових — шестеро загинули, 20 отримали поранення. Федосєєвій інкримінують держзраду. Засідання призначене на 24 червня о 10:30 у Херсонському міському суді.

Херсонський ІТТ. Олександр Чиленгіров, Єгор Бондаренков та Олексій Холоділін — росгвардійці, які, за даними слідства, викрадали людей в окупованому Херсоні. Затриманих доставляли в ізолятор тимчасового тримання. Там людей катували, застосовували до них сексуальне насильство, деяких убивали. Росгвардійцям інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 25 червня о 09:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Вивезення дітей у Крим. Микола Джиганський — власник херсонського автопідприємства. За даними СБУ, під час окупації міста він надавав росіянам транспорт, брав участь у вивезенні дітей із Херсона в Крим. Чоловіка затримали під час спроби виїзду до Молдови. Засідання призначене на 25 червня о 10:00 у Херсонському міському суді.

Начальник охорони заводу. Василь Окунєв очолював охорону херсонського “Механічного заводу”. Під час окупації, каже слідство, перейшов на бік росіян, агітував робітників працювати на них. Пропонував виходити на роботу, коли на заводі пропагандисти знімали відеосюжет. Також слідство встановило, що він викрав із заводу обладнання. Окунєву інкримінують пособництво державі-агресорці. Засідання призначене на 25 червня о 13:00 у Херсонському міському суді.

Кухар колонії. Ігор Жосан працював із 1999 по 2022 рік начальником їдальні Північної виправної колонії № 90, що в Херсоні. Під час окупації продовжив роботу. Як пояснив у суді, з 2016-го був вільнонайманим працівником, а з 45 років мав право не носити форму. Чоловік стверджував, що не підписував з окупантами трудових договорів та не отримував від них ніякого звання, лише зарплату в рублях, організовував харчування в’язнів. Посвідчення з його фото у формі російського зразка пояснив фотошопом. Жосану інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 25 червня о 14:05 у Херсонському міському суді.

Катування у Херсоні. Рустам Шанкін — військовий нацгвардії РФ, Олександр Терещенко — експоліцейський із Херсона. За даними слідства, під час окупації Херсона вони катували цивільних. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 червня о 10:00 у Херсонському міському суді (in absentia).

Псевдоосвітянин. Андрій Гропянов під час окупації Херсона очолив один із навчальних закладів та впроваджував там освітні стандарти РФ. Одразу ж після звільнення Херсона чоловік втік із міста, а влітку повернувся і продовжив жити звичайним життям. Ба більше, звертався по українську гуманітарну допомогу. Гропянова звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначене на 26 червня о 9:50 у Херсонському міському суді. 

Очільниця “Херсонтеплоенерго”. Олена Дзекан-Полякова очолювала КП “Херсонтеплоенерго”. Вона продовжила працювати на підприємстві як під час окупації, так і певний час після звільнення міста. “Херсонтеплоенерего” також фігурує у кримінальному провадженні щодо розкрадання 8 млн грн профспілкових внесків під час окупації. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 26 червня о 10:00 у Херсонському міському суді. 

Розстріл цивільного. Ігор Турко та Денис Чернов — військові 126-ої окремої бригади берегової оборони 22 Армійського корпусу Берегових військ ВМФ Південного військового округу ЗС РФ. Як з’ясувало слідство, у травні 2023 року вони п’яні проникли на подвір’я селянина в Новій Збур’ївці. Вони жорстоко побили 64-річного чоловіка. Він спробував сховатися у будинку, росіяни зайшли за ним та розстріляли з автоматів. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 27 червня о 9:45 у Херсонському міському суді (in absentia). 

Черкаська область

Митрополит Черкаський і Канівський. Денис Снігірьов у 2020 році став архієпископом Черкаським і Канівським від РПЦ в Україні. Заявляв, що ця церква найбільш незалежна у світі, виступав проти створення ПЦУ. Наступного року став митрополитом, а у 2022-му — професором Київської духовної академії. Під його керівництвом на сайтах єпархії публікували матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, що прославляли ідеї рашизму, під час обшуку в чоловіка знайшли роздруківки цитат Путіна. Снігірьова обвинувачують у виправданні збройної агресії РФ проти України. Засідання призначене на 27 червня об 11:00 у Соснівському районному суді Черкас.

Чернівецька область

Ухилення від мобілізації. Ігор Ткачук — мешканець Чернівецької області. Як каже слідство, він допомагав чоловікам призовного віку незаконно перетинати кордон. Чоловіку інкримінують перешкоджання діяльності ЗСУ. Засідання призначене на 24 червня о 14:00 у Шевченківському районному суді Чернівців.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Без адвокатів і свідків. Як Росія нехтує правом увʼязнених українців на справедливий суд і чим це закінчиться для країни-агресорки

МІПЛ розпитала Максима Тимочка, офіцера відділу міжнародного права Міністерства оборони України, чому Росія ігнорує імунітет комбатанта, як справа щодо нацистських юристів у Німеччині допоможе Україні та навіщо ворог змінив стратегію у своїх судах над “азовцями”.  

24 Червня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Війна і правосуддя
У справі Медведєва 14 місяців не можуть почати досліджувати докази. Чому унікальна незаочна справа проти росіянина стоїть на місці? 

Андрій Медведєв ― російський військовий, якого судять очно за воєнний злочин. Він один із небагатьох, кого можна побачити на лаві підсудних ― тож процес історичний та унікальний. Але справа в суді вже 14 місяців, а досліджувати докази все ще не почали. МІПЛ пояснює, чому так відбувається. 

17 Червня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Морпіхи 36-ї бригади: два роки знущань у полоні

Кілька тисяч українських морських піхотинців перебувають у російському полоні. Більшість із них — з перших місяців війни. На обміни вони потрапляють рідко, останнім часом їх майже не віддають. Морпіхів утримують компактно у кількох колоніях. Над ними знущаються і піддають незаконному судовому переслідуванню. Стан здоровʼя багатьох морпіхів критичний, деякі помирають у полоні.

27 Червня 2024

Адвокація
Російські суди над українськими полоненими з точки зору міжнародного права: МІПЛ провела експертну дискусію в Гаазі

Медійна ініціатива за права людини організувала круглий стіл “Позбавлення права на справедливий суд у міжнародному кримінальному праві”.

27 Червня 2024

Війна і правосуддя
Без адвокатів і свідків. Як Росія нехтує правом увʼязнених українців на справедливий суд і чим це закінчиться для країни-агресорки

МІПЛ розпитала Максима Тимочка, офіцера відділу міжнародного права Міністерства оборони України, чому Росія ігнорує імунітет комбатанта, як справа щодо нацистських юристів у Німеччині допоможе Україні та навіщо ворог змінив стратегію у своїх судах над “азовцями”.  

24 Червня 2024

Більше публікацій