Send Lette
Насильницькі зникнення

В ООН вперше зафіксують проблему цивільних заручників, яких незаконно утримує Росія: що це дасть  

Сьогодні пізно ввечері за київським часом на голосування Генеральної асамблеї ООН винесуть резолюцію про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі в Криму. Її ключова відмінність від попередніх резолюцій полягає в тому, що в документі вперше заявлять про свавільні затримання і утримання Росією цивільних заручників, що суворо заборонено міжнародним правом. До цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України. В проєкті резолюції також вперше зазначено імʼя Маріано Гарсія Калатаюд, волонтера і громадянина Іспанії, про якого писала МІПЛ. Навесні 2022 року російські військові викрали чоловіка в Херсоні і згодом вивезли в окупований Крим.

Якщо резолюцію проголосують, це розширить можливості для адвокації питання звільнення цивільних заручників та залучення третіх держав до перемовин на рівні ООН. МІПЛ впродовж року активно просуває цю тему на різних міжнародних майданчиках. За підтримки Коаліції “Україна. Пʼята ранку” ми, зокрема, розробили можливі механізми звільнення цивільних заручників, серед яких чимало потенційних міжнародних інструментів.

Звертаємо також увагу на те, що в тексті резолюції, попри численні дискусії серед правозахисників, використано саме термін “цивільні заручники” в контексті свавільних затримань і утримання Росією українців. Обґрунтування, чому це не суперечить Міжнародному гуманітарному праву і використовувати цей термін доречно, МІПЛ виклала в згаданих потенційних механізмах звільнення цивільних заручників. Один із наших аргументів полягає в тому, що затриманих примушують звеличувати президента Російської Федерації та його політику, часто пропонують узяти російське громадянство, перейти на бік Росії в обмін на свободу. Все це свідчить про наявність достатніх підстав вважати, що їх утримують із політичних мотивів, а отже вони підпадають під визначення заручників.

Нагадаємо, що згідно з міжнародним правом, в умовах окупації обовʼязок забезпечувати права людини на окупованих територіях покладається на країну-окупанта, в нашому випадку на Росію.

Проєкт резолюції читайте тут:

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Рік російського полону. Як родина херсонців, що хотіла зберегти державне майно, опинилася під “арештом”, але вирвалась на свободу

МІПЛ розповідає історію викрадення росіянами Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, та його рідних, які намагалися захистити державну офісну техніку від російських мародерів, а натомість провели понад рік в окупаційних СІЗО, витримали тортури, знущання і все ж дочекалися свого звільнення. 

22 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Звільніть наших рідних! У Києві вимагають повернути цивільних з полону

У столиці рідні цивільних заручників, колишні бранці РФ, представники правозахисних організацій та Омбудсмена провели акцію на підтримку незаконно утримуваних Росією громадян України. Її організувала ГО “Цивільні в полоні”, яка об’єднує рідних близько 280 цивільних заручників.

10 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Війна і правосуддя
Дві справи про захоплення цивільних на Чернігівщині: аналіз роботи адвокатів

Під окупацією Росії села Іванівка та Слобода Чернігівської області були з 5 по 30 березня 2022 року. Там в один день сталося два випадки, справи про які наразі слухає Чернігівський районний суд. Слідство встановило, що в Слободі російські військові Петро Базаров та Євгеній Басов затримали цивільного Віталія Карпенка, схопили його на вулиці, забрали телефон і в магазині били і погрожували вбити. А в Іванівці двоє інших росіян, Микола Будаєв і Файзибек Нематов, напали на подружжя Яцюків — Наталію та Олександра. Військові обшукали їхнє обійстя, погрожували вбивством, тримали жінку в підвалі. Цих чотирьох військових обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справу Будаєва та Нематова суд слухає з травня, а Басова та Базарова — з листопада 2023 року. Обидві — заочно.

16 Травня 2024

Війна і правосуддя
Закликаємо Верховну Раду не приймати законопроєкт № 7033-д, який обмежує доступ до судових рішень

2 травня 2024 року Комітет з питань правової політики Верховної Ради України повторно розглянув та рекомендував проєкт закону № 7033-д до голосування у парламенті. Цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

16 Травня 2024

Більше публікацій