Send Lette
Військовополонені

Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії № 120 загинули понад 50 українських військовополонених, понад 130 зазнали поранень у результаті нападу, організованого російськими окупаційними силами.

У колонії, яка розташована поблизу Оленівки на окупованій частині Донецької області, у різні проміжки часу утримувалися близько 2500 захисників Маріуполя після завершення оборони “Азовсталі” та їхньої здачі у полон.

За свідченнями очевидців, українські військовополонені утримувалися у нелюдських умовах. Їх били, позбавляли медичної допомоги, тримали в антисанітарії та ізоляції від зовнішнього світу. Обмеження контакту з родичами доповнює картину систематичних порушень Женевської конвенції з боку РФ.

Правозахисники приділили особливу увагу реконструкції подій у ніч з 28 на 29 липня 2022 року, коли всередині одного з бараків пролунало два вибухи поспіль, внаслідок чого почалась пожежа. За результатами проведеного аналізу було встановлено, що ці вибухи були навмисною атакою з боку РФ. Про це свідчать фізичні сліди, показання очевидців та експертні висновки. На момент трагедії колонія перебувала під повним контролем російських окупаційних сил, що підтверджує відповідальність російської сторони.

Жертвами трагедії стали близько 200 осіб. Унаслідок вибуху загинуло щонайменше 45 полонених, ще щонайменше дев’ятеро померли згодом через умисне ненадання медичної допомоги адміністрацією колонії. 

Правозахисники також ідентифікували осіб, які ймовірно причетні до вчинення воєнних злочинів щодо українських військовополонених. Серед них: 

  • начальник колонії Сергій Євсюков (ймовірно загинув 9 грудня 2024 року в окупованому Донецьку) та його заступник Дмитро Нейолов, 
  • директор т. зв. Державної служби виконання покарань Міністерства юстиції ДНР Юрій Дорошенко,  
  • директор Федеральної служби виконання покарань РФ Аркадій Гостєв, його заступники Валерій Боярінєв та Рустам Степаненко,
  • т. зв. керівник угруповання ФСВП у ДНР Кирил Попов, 
  • голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін та його заступник Костянтин Корпусов,
  • командувач Південним угрупованням військ РФ в Україні у червні-вересні 2022 року Сергій Суровікін.

Усі зібрані докази, включно зі свідченнями потерпілих, результатами експертних досліджень, фото- та відеоматеріалами, передані до Міжнародного кримінального суду. 

Звертаємося до Прокурора МКС з проханням:

  • якнайшвидше розпочати розслідування фактів масового вбивства та катування українських військовополонених в Оленівці, які мають ознаки воєнних злочинів, передбачених статтею 28 та статтею 8(2)(а)(і-іi) Римського статуту;
  • запросити у Палати Досудового провадження видачу ордерів на арешт винних осіб у зв’язку з наявністю в їхніх діяннях ознак зазначених воєнних злочинів.

Ми віримо, що міжнародне правосуддя продемонструє свою непохитність, і винні у цих жахливих воєнних злочинах понесуть заслужене покарання.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Родини викрадених росіянами цивільних вимагають створити єдиний реєстр цивільних бранців РФ і повернути їхніх рідних додому

Вже традиційно рідні цивільних бранців РФ та інші активісти зібралися в центрі столиці на Контрактовій площі, щоб привернути увагу більшої кількості людей до питання повернення українців з російського полону. 

21 Липня 2025

Війна і правосуддя
Чоловік із шизофренією мав закласти вибухівку на військовому об’єкті — його затримали і судять

Кількість судових справ проти людей, яких звинувачують у воєнних та інших злочинах, повʼязаних із війною, продовжує зростати. МІПЛ відстежує найцікавіші з них, наступного тижня — майже 80.

18 Липня 2025

Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Більше публікацій