Send Lette
Військовополонені

Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року у Волноваській виправній колонії № 120 загинули понад 50 українських військовополонених, понад 130 зазнали поранень у результаті нападу, організованого російськими окупаційними силами.

У колонії, яка розташована поблизу Оленівки на окупованій частині Донецької області, у різні проміжки часу утримувалися близько 2500 захисників Маріуполя після завершення оборони “Азовсталі” та їхньої здачі у полон.

За свідченнями очевидців, українські військовополонені утримувалися у нелюдських умовах. Їх били, позбавляли медичної допомоги, тримали в антисанітарії та ізоляції від зовнішнього світу. Обмеження контакту з родичами доповнює картину систематичних порушень Женевської конвенції з боку РФ.

Правозахисники приділили особливу увагу реконструкції подій у ніч з 28 на 29 липня 2022 року, коли всередині одного з бараків пролунало два вибухи поспіль, внаслідок чого почалась пожежа. За результатами проведеного аналізу було встановлено, що ці вибухи були навмисною атакою з боку РФ. Про це свідчать фізичні сліди, показання очевидців та експертні висновки. На момент трагедії колонія перебувала під повним контролем російських окупаційних сил, що підтверджує відповідальність російської сторони.

Жертвами трагедії стали близько 200 осіб. Унаслідок вибуху загинуло щонайменше 45 полонених, ще щонайменше дев’ятеро померли згодом через умисне ненадання медичної допомоги адміністрацією колонії. 

Правозахисники також ідентифікували осіб, які ймовірно причетні до вчинення воєнних злочинів щодо українських військовополонених. Серед них: 

  • начальник колонії Сергій Євсюков (ймовірно загинув 9 грудня 2024 року в окупованому Донецьку) та його заступник Дмитро Нейолов, 
  • директор т. зв. Державної служби виконання покарань Міністерства юстиції ДНР Юрій Дорошенко,  
  • директор Федеральної служби виконання покарань РФ Аркадій Гостєв, його заступники Валерій Боярінєв та Рустам Степаненко,
  • т. зв. керівник угруповання ФСВП у ДНР Кирил Попов, 
  • голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін та його заступник Костянтин Корпусов,
  • командувач Південним угрупованням військ РФ в Україні у червні-вересні 2022 року Сергій Суровікін.

Усі зібрані докази, включно зі свідченнями потерпілих, результатами експертних досліджень, фото- та відеоматеріалами, передані до Міжнародного кримінального суду. 

Звертаємося до Прокурора МКС з проханням:

  • якнайшвидше розпочати розслідування фактів масового вбивства та катування українських військовополонених в Оленівці, які мають ознаки воєнних злочинів, передбачених статтею 28 та статтею 8(2)(а)(і-іi) Римського статуту;
  • запросити у Палати Досудового провадження видачу ордерів на арешт винних осіб у зв’язку з наявністю в їхніх діяннях ознак зазначених воєнних злочинів.

Ми віримо, що міжнародне правосуддя продемонструє свою непохитність, і винні у цих жахливих воєнних злочинах понесуть заслужене покарання.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
На Львівщині родини зниклих безвісти та військовополонених зустрілися із ТЦК і Коордштабом

В Україні офіційно зниклими безвісти вважаються 55 тисяч людей. За кожною з цих цифр — трагедія родини. Й не всі вони знають алгоритм, як шукати рідних. Аби допомагати одне одному, родини  безвісти зниклих і полонених почали об'єднуватися. Одна з таких спільнот є у Сокалі. Її створила Соломія Луковецька. Жінка вже півтора року чекає на свого чоловіка, бійця 93-ої бригади Холодний Яр. Він зник у травні 2023 року поблизу Бахмуту.

9 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Нацполіція змінює процедуру визначення підслідності у справах про зникнення безвісти

Національна поліція України впроваджує зміни в процедуру визначення підслідності у справах про зникнення безвісти. Про це повідомив Ігор Калантай, начальник відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, на конференції до Міжнародного дня прав людини, організованій МІПЛ та МКЗБ. 

11 Грудня 2024

Адвокація
Україна зобовʼязана розслідувати всі випадки зникнення безвісти людей – Метью Холлідей

З нагоди Міжнародного дня прав людини 10 грудня у Києві відбулася конференція, присвячена захисту прав родин зниклих безвісти. Захід організувала Медійна ініціатива за права людини спільно з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Учасники говорили про вирішення проблем зниклих безвісти, особливу увагу зосередили на діалозі між урядом, громадянським суспільством і міжнародними партнерами, аби рідні зниклих безвісти стали рівноправними партнерами в цьому процесі.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Більше публікацій