У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС
Українські центри, у яких ідентифікують зниклих безвісти і загиблих військових, працюють на межі можливостей. Щодня сюди стікаються тисячі запитів на проведення ДНК-експертиз. Цей метод називають золотим стандартом встановлення особи загиблого чи зниклого безвісти. Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновків експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Чи правильно я розумію, що всі без винятку знайдені на полі бою тіла обов’язково потрапляють на ДНК-експертизу?
— Так, усі. Окрім тіл, які збереглися у нормальному стані і їх можна впізнати.
А хто має впізнавати ці тіла?
— Увесь процес ідентифікації, зокрема ДНК-ідентифікація, відбувається за участі слідства. Тому весь процес відбувається в порядку, передбаченим Кримінальним процесуальним кодексом України. Слідчий призначає необхідні експертизи, отримує результати і сповіщає про них зацікавлену сторону.
Що саме виконують експерти ваших центрів?
— Експертна служба МВС проводить понад 70 видів експертиз. Одним із них є біологічні експертизи, а одним з підвидів біологічної експертизи є судова молекулярно-генетична експертиза. На таку експертизу надходять як зразки невпізнаних тіл і рештків, так і зразки живих осіб, близьких родичів тих, хто загинув чи зник безвісти.
Скільки триває така експертиза?
— Все залежить від того, чи це зразок живої людини. Якщо так, то це найпростіший варіант. Така експертиза проводиться від кількох днів до кількох тижнів.
А коли може бути складно?
— Мова не про складність. Все залежить від кількості зразків, які одночасно нам приходять. Якщо ми аналізуємо трупні матеріали чи речі людини, то з такими зразками ми робимо багато експертиз.
На день у нас в один центр заходить до 300 експертиз, а таких центрів у нас 25. Тому уявіть масштаби. Зараз на виконанні понад 12 тисяч експертиз. І це не лише зразки родичів і зразки невпізнаних тіл, це ще й зразки підозрюваних, засуджених та інших осіб. Це все на одного генетика покладається.
Якщо порівнювати теперішній час із часом до повномасштабного вторгнення, то у вас була така ситуацію, щоб в очікуванні на експертизу перебувало 12 тисяч експертиз?
— Ні, такої кількості не було. На той момент експерти впродовж місяця могли виконати будь-яку експертизу. Зараз кількість запитів збільшилася втричі, хоча кількість фахівців пропорційно не зростає, бо це фахові люди з відповідною медичною, біологічною і так далі освітою. Цих людей треба знайти, навчити, вони мають скласти іспит. На все це потрібен час.
Процедура
Яка процедура експертизи невпізнаних рештків тих, хто загинув на війні?
— Зазвичай нам надходять складні зразки невпізнаних тіл. Їхній стан впливає на те, як швидко буде встановлений ДНК-профіль. Тому що ці рештки зазвичай перебувають в стані сильної деградації, вони фрагментовані, не зрозуміло, ці рештки належать одній людині чи кільком. Їх там може бути і 10, і 20, і 100. І кожен фрагмент треба дослідити. А якщо тіло вигоріло? От такі випадки найскладніші, бо рештки вигоріли фактично до попелу. Такі експертизи можуть тривати кілька місяців. Якщо ж говоримо про невпізнані тіла, які надійшли у більш-менш цілому стані, але значний ступінь розкладання біологічного матеріалу не дозволяє їх впізнати, то від такого тіла відбирається кілька зразків, переважно з кісток, їх направляють у будь-яку з 17 повнопрофільних лабораторій, де і встановлюють ДНК-профіль. Потім результати цих експертиз автоматично порівнюються з ДНК-профілями родичів зниклих безвісти. Якщо стається збіг, слідчий отримує від нас відповідний лист.
Як переконатися, що експертиза виконана правильно і цей збіг точний?
— Відповідно до міжнародних стандартів, ідентифікація вважається підтвердженою, якщо досліджено два і більше зразків родичів і тіла, або ж один зразок родича, але не менше ніж двома методами. Тобто має бути парне число: або два родичі, або один зразок і два методи.
Якщо там і там є збіг, то цього достатньо, аби категорично стверджувати про встановлену спорідненість між особами.
Що відбувається після того, як ви повідомили про збіг слідчому?
— Ми повідомляємо одному слідчому, другому і для контролю — Головному слідчому управлінню Національної поліції України. У листі ми пишемо про виявлений збіг, експерт також може дати рекомендації, що треба зробити, аби спростувати чи підтвердити попередній збіг, тобто чи потрібні додаткові експертизи. Трапляється і таке, що для додаткових експертиз у того самого родича повторно відбирають зразок, або ж шукають інших родичів.
А чи трапляється так, що висновки експерта спростовуються?
— Так, але це поодинокі випадки. І тут не йдеться про якусь помилку. Справа в тому, що коли надходить лише один зразок, який перевіряється на спорідненість, то дитина, скажімо, успадковує 50% від батька і 50% від матері. Відповідно, якщо перевірятимуть лише за зразками батька чи матері і станеться збіг, то це лише 50% спорідненості, тобто може бути випадковою спадковістю, тому потрібні додаткові експертизи. Так працюють закони генетики. Див тут не трапляється.
Ви говорили, що обгорілі рештки значно складніше ідентифікувати. Яка вірогідність, що взагалі не вдасться?
— Це поодинокі випадки, але вони є. Не вдається встановити не тому що ми не хочемо чи не можемо, а тому що там немає живого матеріалу. ДНК можна встановити, якщо є, скажімо так, цілі ядерні клітини. У згорілому матеріалі їх немає. Тому перед тим, як сказати, що ідентифікувати неможливо, ми маємо переконатися, що цілих ядерних клітин немає.
Що робити в такій ситуації?
— Повторні дослідження, які забирають місяці.
Але ж ви кажете, що в згорілих рештках нічого немає. Тоді що там досліджувати?
— Треба ще раз пересвідчитися, що згоріло повністю. А для цього треба дослідити. Можна впродовж багатьох місяців досліджувати і прийти до нульового результату. Але це теж результат, оскільки ми переконалися, що там нічого немає і встановити ДНК-профіль неможливо, або навпаки буде встановлено ДНК-профіль з обгорілих останків.
І що тоді з цими рештками?
— Нічого. Їх неможливо ідентифікувати. Вони повертаються слідчому, він може передати зразки в іншу лабораторію. Але див на світі не трапляється: якщо одному експерту не вдається ідентифікувати з застосуванням сучасних методик, обладнання і реактивів, то іншому теж не вдасться. Та це право слідчого.
Експерт може помилитися
Що робити, якщо експерт помилився?
— Помилитися може будь-хто. Утім експерт робить не одне дослідження. Якщо є бодай якийсь відсоток, що він помилився, то він знову перевіряє. Плюс проведення цих експертиз — це ж не фініш. Далі результати вносять у базу даних – Електронний реєстр геномної інформації людини, після чого йде відпрацювання, перевірка за цим Електронним реєстром. І от коли на цьому етапі спростування іде, то це не помилка, це питання підтвердження ідентифікації. Все.
Чи мають право рідні оскаржити дії експерта?
— Так, можна оскаржити у судовому порядку. Але експерт себе максимально перестраховує, застосовує або кілька методів, якщо це один зразок, або паралельно досліджує інші зразки. Таким чином він видає результат, у якому впевнений на 100%.
Тобто над експертом ніхто не має влади і його висновки остаточні?
— Експерт максимально відповідально ставиться до своєї роботи, оскільки має відповідну освіту і склав кваліфікаційний іспит. І не забувайте, що судовий експерт несе кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Це вагомий запобіжник, який унеможливлює маніпуляції. Плюс результати експертизи завжди можна перевірити. Тому що експерт виконує дослідження і повертає біологічний матеріал слідчому. І якщо хтось із чимось не згоден, наприклад, родина, слідчий чи адвокат, то ці зразки можна надіслати іншому експерту в іншу установу: Мін’юст, МОЗ, СБУ. Якість експертиз в Україні зараз дуже висока, вона нічим не поступається рівню експертиз, які проводяться за кордоном. Тому що обладнання і реактиви сертифіковані, лабораторії акредитовані відповідно до міжнародних стандартів.
Ціна, досвід, комунікація
Яка собівартість однієї такої експертизи?
— Собівартість витратних матеріалів, які витрачаються на один зразок, це 3 — 4 тисячі гривень. Аби дослідити невпізнане тіло, проводиться 4, 5 і навіть 10 експертиз. Тобто це дорого, але у кримінальному провадженні безкоштовно для громадян, бо експертизи проводяться за рахунок коштів бюджету.
Чи є таке, що вам чогось не вистачає?
— Якщо, наприклад, говоримо про 2022 рік, то тоді багато часу йшло на дослідження сильно деградованих кісток, які піддавалися довготривалому зберіганню і гниттю. Наприкінці 2022 року ми попросилися подивитися лабораторію Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти, аби навчитися новим методикам і підвищити якість своєї роботи. Ми поїхали і перейняли досвід, який показав, що ми можемо вдвічі-втричі скоротити термін проведення експертиз, застосувавши складний протокол по роботі з кістками. Вони поділилися з нами цим протоколом, ми приїхали в Україну, адаптували його під наші реалії і тепер всі наші установи працюють за цим протоколом, завдяки чому на встановлення ДНК-профілю витрачається вдвічі або втричі менше часу.
Я правильно розумію, що центр і його підрозділи комунікують виключно зі слідчими, тоді як прямої комунікації з потерпілими, з родичами зниклих безвісти немає?
— Пряма комунікація не потрібна, оскільки вона відволікатиме експерта. Зважайте, що розслідування таких справ іде в рамках кримінального провадження, тому вся комунікація врегульована Кримінальним процесуальним кодексом України, тобто вона йде через слідчого. Але ми бачимо, що навантаження на слідчих колосальне, тоді як у розслідуванні, в експертизі найбільше зацікавлені родичі зниклих безвісти. Тому неформальна комунікація рідних із нашими центрами, звісно, є. Всі наші контакти розміщені на сайтах ДНДЕКЦ МВС і Національної поліції України. Якщо у людини виникають питання з приводу експертиз, ми пояснюємо. Це також треба, аби хоч трохи зняти соціальну напругу, пояснити їм, як відбувається процес ідентифікації. Єдине, що експерт не відповідатиме рідним, бо він у лабораторії, його робота полягає не у телефонних розмовах, а проведенні експертизи. Ми беремо участь в усіх офіційних і неофіційних зустрічах з громадськими організаціями, з Координаційним штабом, з Уповноваженим з прав людини, Об’єднаним центром СБУ тощо.
Чи розроблено якісь рекомендації, як спілкуватися з рідними зниклих безвісти, щоб не травмувати їх?
— Думаю, це питання більше до слідчих, які організовують комунікацію. Але те, що мені відомо, такі тренінги проводяться, як Міжнародним комітетом Червоного Хреста, так і Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти.
Без рідних
Що робити, якщо у людини, яка зникла безвісти, немає рідних або вони перебувають на окупованих територіях?
— У випадках, де немає близьких, рідних або людей, які могли б здати необхідні зразки, рекомендуємо з’ясувати останнє місце проживання чи перебування зниклого безвісти. Люди, які володіють інформацією про зниклого, завжди є. Просто їх треба знайти і знайти особисті речі, якими користувався зниклий: кружку, ручку, якою писав, планшет, станок, шапку, шарф, тощо. Якщо ми говоримо про одяг, то треба, щоб він був невипраний. З таких речей в більшості випадків можна встановити ДНК-профіль. Цей зразок вважатиметься як зразок зниклої особи. І такого зразка достатньо, щоб підтвердити ідентифікацію. У цьому випадку буде збіг не за родичами, а за ДНК-профілем самої людини, яку шукають. Такий збіг стовідсотковий.
Якщо за допомогою особистих речей зниклого можна забезпечити стовідсотковий збіг, навіщо тоді використовувати зразки родичів?
— А роблять і так, і так. Крім того, що рідні здають свої біологічні зразки, вони ще й особисті речі зниклого чи зниклої несуть. Але тут є проблема з навантаженням на центри експертиз. Людей можна зрозуміти, вони в розпачі, в горі, вони роблять все, щоб знайти зниклу людину. Але таким чином вони починають блокувати роботу, тому що коли замість одного чи двох зразків доводиться досліджувати шість, то завантаження збільшується в три рази.
Тоді як краще робити?
— Немає краще чи гірше, є різні способи ідентифікації. Спосіб обирає родина зі слідчим. І якщо рідні кажуть, що не хочуть здавати зразки, їх просять принести речі зниклого.
Сьогодні є Закон “Про державну реєстрацію геномної інформації”, де є стаття, яка регламентує, що перед тим, як йти на службу, військовослужбовець під час воєнного стану здає зразок свого біологічного матеріалу. І тоді, якщо військовий зникає, то шукати родичів не потрібно. У такій ситуації зі справи зниклого військовослужбовця вилучається його прижиттєво відібраний зразок і встановлюється ДНК-профіль. Те саме робиться з невпізнаним тілом. Результати вносяться в базу і стається збіг. Це в рази швидше і дешевше, але ця норма закону реалізована частково.
Чому?
— Тому що військовослужбовці лише починають здавати такі зразки, це ще не всюди впровадили.
Який прижиттєвий біологічний зразок має здати військовослужбовець, що це, волосина, ніготь?
— Відбирається зразок букального епітелію на спеціальну нуклеїнову карту. Це, грубо кажучи, паперовий носій, спеціальна паперова серветка, просочена речовинами, які консервують зразок. І ця «серветка» лежить, а оскільки вона паперова, то може бути в матеріалах особової справи. І потім, якщо людина зникає, слідчий вилучає її, призначає експертизу і тільки тоді встановлюється ДНК-профіль. Відбір такого зразка коштує 200 — 300 гривень.