Розгляд справи трьох російських військових, яких звинувачують у вбивстві цивільних у Бучі, знову перенесли
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2025/02/mipl-2025-02-10t210528.867-1024x576.png)
Зафар Собиров, Ербол Абільхаіров та Амангельде Бекентаєв — російські військові 64-ї окремої мотострілецької бригади. Вони, вважає прокуратура, у березні 2022 року в Бучі на вулиці Ридзанича вбили цивільних Сергія Духлія та Романа Гаврилюка. Їм інкримінують вчинення воєнних злочинів.
Справу заочно розглядає Ірпінський міський суді. Перше підготовче засідання відбулось 16 березня 2023 року. За два роки потому суд все ще не перейшов до розгляду справи по суті.
Сторону обвинувачення представляє прокурор Офісу Генерального прокурора Сергій Харін. Захисниками обвинувачених із Центру безоплатної вторинної правової допомоги призначили Христину Вращук, Олександра Радченка та Олександра Горбатенка. Ірина Гаврилюк, дружина Сергія та сестра Романа, разом із своїм представником, адвокатом Юрієм Білоусом, ходить на кожне засідання.
У попередній статті МІПЛ аналізувала, як справу неодноразово переносили в 2023 і 2024 роках. Причини були різні: відсутність прокурора, адвокатів або суддів, а також проблеми з підготовкою документів.
Замість того щоб обговорювати факти та докази, сторони занурені в нескінченні перепони: збір анкетних даних, ідентифікацію обвинувачених та отримання необхідних документів від державних органів.
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2025/02/mipl-2025-02-10t205914.915.png)
Потерпіла Ірина Гаврилюк (ліворуч), її подруга (в центрі) та адвокат Юрій Білоус (праворуч). Фото: МІПЛ
Десятого лютого 2025 року Ірпінський суд продовжив розглядати справу. На двох попередніх засіданнях головуюча суддя колегії Яна Шестопалова зобов’язала прокурора оновити анкетні дані обвинувачених, а також встановити відомості про їх місце пересування, полон чи загибель. На початку засідання суддя запитала прокурора про ці дані.
Той відповів, що надіслав запит до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, проте відповіді не отримав.
— У вас є матеріали кримінального провадження, — сказала Шестопалова. — Там повинні бути дані, яким чином на досудовому розслідуванні встановили обвинувачених.
Вона додала, що розшукова справа по росіянах міститься в СБУ і запитала, чи звертався прокурор із таким запитом.
— Я не звертався, — відповів він.
— Я в попередньому засіданні конкретно ставила питання про розшук, а ви їх навіть не запрошували. Нам потрібні анкетні дані, ми дали вам купу часу для підготовки матеріалів, — зауважила суддя.
Прокурор відповів, що таких даних у них наразі немає і він може долучити лише інформацію з сайту ГУР щодо 64-ї окремої мотострілецької бригади, де служать обвинувачені.
Адвокати обвинувачених були не проти долучення цього документу. Суддя поставила на розгляд питання проведення підготовчого засідання.
Представник потерпілої заявив клопотання:
— Наше клопотання зумовлене проблемою встановлення обвинувачених. Ми провели пошук інформації з ‘‘Кати українського народу’’, а також російського чат-бота, де є верифікована інформація про загиблих росіян за прізвищем.
Потерпілі з представником самостійно вводили українською й російською мовами їхні прізвища й інформації щодо смерті немає.
— На сайті ‘‘Кати українського народу’’ є інформація про Абільхаірова станом на березень 2022 року. Вона повністю відтворює те, що є в обвинувальному акті, — Білоус просив долучити цю інформацію до матеріалів справи, зауважуючи, що як потерпіла сторона вони зацікавлені в справедливому судовому процесі.
Суддя знову звернулася до прокурора щодо встановлення анкетних даних:
— Яким чином встановлювали обвинувачених? На досудовому слідстві мали встановити їхні адреси, громадянство, посади, місце проживання.
— Є відповідні рапорти і фотокартки, за якими їх упізнавали, — відповів прокурор.
![](https://mipl.org.ua/wp-content/uploads/2025/02/mipl-2025-02-10t210335.977.png)
Прокурор Сергій Харін (праворуч). Фото: МІПЛ
Суддя зауважила, що впізнання на фото не є ідентифікацією обвинувачених і в справі повинні бути відомості про їхнє громадянство, адреси місця проживання, посади.
— Я не знаю, що мені робити як головуючій, — сказала суддя Шестопалова.
Прокурор спробував запевнити, що виправить ситуацію:
— Я підготую на наступний раз.
— Ви минулого разу те саме говорили. Якщо ви не надасте необхідні документи на наступне засідання, ми будемо вирішувати ваше клопотання про спеціальний розгляд на підставі наявних доказів. Якщо не зможемо встановити підстави, будемо вирішувати інше клопотання. Суд не має можливості вирішувати ці питання без документів.
Суд оголосив перерву та призначив наступне засідання на 17 березня.
Ця публікація створена за підтримки проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні», що фінансується Урядом Японії та впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.