Send Lette
Інші воєнні злочини

Сполучені Штати закликають Росію негайно припинити систематичну «фільтрацію» та примусові депортації на окупованих Росією територіях України

Про це 13 липня 2022 року заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Незаконна переміщення і депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та воєнним злочином. Російська влада повинна звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому», — сказав Блінкен.

Він також закликав Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих «фільтраційних» таборів і місць розміщення примусово депортованих українців у Росії.

«За оцінками різних джерел, у тому числі уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, в тому числі 260 000 дітей до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході», — підкреслив держсекретар США. 

Зазначені у заяві факти про тотальну фільтрацію і масову депортацію українців на тимчасово окупованих територіях України підтверджені численними свідченнями, зібраними Медійною ініціативою за права людини. Журналісти МІПЛ встановили, що Росія створила фільтраційні табори в Безіменному, Оленівці, Докучаєвську, Новоазовську, Мангуші, Волновасі, Старобешевому, Донецьку та інших населених пунктах. У них утримують українських військових, правоохоронців, а також цивільних.

«Це найпринизливіше, через що я проходила, — згадує Катерина, яка пройшла фільтрацію в селі Безіменному, що за 30 км від Маріуполя. — Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Перевіряли телефони, листування читали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках».

Інший потерпілий, волонтер Ігор Талалай, якого російські військові затримали в Мангуші, а потім відправили на фільтрацію в Донецьк, розповідає про те, як його катували: «Розмова там не склалася. Мені зав’язали руки, почали душити. Один узяв мене за шию, піднімає і каже: “Що тобі, боляче?” А я навіть дихнути не можу. Ледь-ледь кажу: “Боляче”. Він відпускає. А потім відчуваю приклад автомата, яким жорстко б’ють». Детальніше про фільтрацію Талалая можна прочитати за цим посиланням.

МІПЛ разом із юристами, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, вбачають у фільтраційних діях Росії ознаки воєнних злочинів. Відзначимо також, що під час фільтрації російська влада збирає і зберігає біометричні та персональні дані українців, піддає цивільних осіб принизливим обшукам і допитам, змушуючи їх підписувати прохання про надання в Росії прихистку і перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Сліди війни на кожному фасаді: репортаж із Сараєва, де воєнні злочинці подібно Росії казали, що вбиті діти — це вигадка

На запрошення Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти українська делегація, яка складалася з представників громадських організацій, родин зниклих безвісти та державний органів, відвідала Боснію та Герцеговину, аби обмінятися досвідом.

12 Червня 2025

Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд починає слухати “вугільну справу” Порошенка і Медведчука

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде майже 60. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
Справа десяти років. Як деенерівців засудили за тероризм замість воєнного злочину

МІПЛ відстежувала справу від самого початку та розповідає про десятирічний шлях судового процесу. На прикладі цієї справи ми бачимо, як до повномасштабної війни воєнні злочини помилково кваліфікували як терористичні акти, а судова і правоохоронна система нібито не враховували, що агресія Росії проти України почалася ще в 2014-му. 

11 Липня 2025

Війна і правосуддя
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за масові порушення прав людини в Україні. Що це означає?

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) одноголосно визнав Російську Федерацію відповідальною за численні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у 2014 році.

9 Липня 2025

Більше публікацій