Send Lette
Інші воєнні злочини

«Мені пощастило вижити». Історія Олександра Тіхонова, який мало не загинув на трасі між Кремінною і Лиманом

Після того як МІПЛ опублікувала розслідування «Дорога смерті: розстріл цивільних на трасі Кремінна – Лиман», до нас звернулося кілька людей, які самі або їхні рідні опинилися у схожій ситуації. Один із них – Олександр Тіхонов.

Зранку 18 квітня, тобто того ж дня, коли під час спроби виїхати з Кремінної росіяни розстріляли автомобіль Олександра Дробота, Тіхонов їхав у Кремінну. Це була його друга спроба потрапити в місто, де до повномасштабного вторгнення Росії чоловік займався бізнесом.

«У мене була домовленість про релокацію, – розповідає Тіхонов. – Перший раз я спробував заїхати в Кремінну 17 квітня, але з Торського (останнє село перед Кремінною, якщо їхати з Лиману. – МІПЛ) мене не випустили. На блокопосту стояли перелякані хлопці з тероборони, їх постійно обстрілювали. Я сказав, що мені в Кремінну треба, але вони заборонили проїзд».

Олександр спробував проїхати іншою дорогою, через Ямпіль, утім на черговому блокппосту його теж не пропустили. Зрештою він повернувся в Лиман переночувати, звідки вранці 18 квітня знову рушив на Кремінну.

Фото Олександра Тіхонова

«Я мав виїхати о шостій ранку, але власниця квартири в Лимані, де я залишився на ніч, запізнилася, тому вирушив на 20 хвилин пізніше, тобто о 6:20, – згадує Олександр Тіхонов. – Пам’ятаю, що того дня була дуже гарна погода. На виїзді з Лиману мене без перешкод пропустили, а на вʼїзді до Зарічного (село перед Торським у бік Кремінної. – МІПЛ) просто спитали, хто я й куди. Я сказав, що їду в Кремінну. Вони пропустили».

Одразу після Зарічного розташоване село Торське, де напередодні чоловіка не пропустили українські військовослужбовці. Втім, цього разу на блокпосту нікого не було. «Він увесь розстріляний був, наш прапор ще висів, але роздертий. Я сповільнив рух, оскільки там завжди зупиняли, та цього разу було порожньо», – розповідає Олександр.

За словами чоловіка, земля довкола блокпосту нагадувала місячний ландшафт – усе було у вирвах від обстрілів. Попереду, в районі адміністративної межі Луганської і Донецької областей, він побачив густий чорний дим. Коли до межі областей лишалося 700-800 метрів, зрозумів, що горить українська БМП, прикопана в капонірі ліворуч дороги.

«Я почав сповільнювати хід, аби зрозуміти, що й до чого. І тут на мене з Луганської області їде автівка – щось схоже на «Форд», бусик білого кольору. Він мчав на повній швидкості, – згадує Тіхонов. – Раптом чи то ліворуч чи то праворуч перед ним з’явився стовп вогню – не знаю, з чого це був постріл. Я різко вдарив по гальмах, розвернувся, втопив газ у підлогу автомобіля і стрімголов звідти поїхав».

Олександр каже, що обстріл стався о 6:30-6:40 ранку. Нагадаємо, що автомобіль Олександра Дробота того ж дня і на тій же трасі розстріляли близько 9:10. Про долю автомобіля, який рухався назустріч із Луганської області, чоловік нічого не знає. Нових спроб потрапити в Кремінну, яку російські війська окупували 18 квітня, Олександр Тіхонов не робив. Його підприємство, яке займалося виробництвом комплектуючих для Укрзалізниці, розграбовано.

Фото Олександра Тіхонова

Фото Олександра Тіхонова

Відео з підприємства Олександра Тіхонова

_________

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини у рамках проєкту «Hela Sverige Skramlar for Ukraina»

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
Перше рішення Верховного Суду у справі про порушення законів і звичаїв війни. Розбір аргументації

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу адвокатки у справі Олександра Кабашного, “військового комісара” з Криму. Його заочно засудили до 8 років ув’язнення за участь у примусових кампаніях з мобілізації кримців до російської армії, що є порушенням законів і звичаїв війни. Станом на квітень 2024 це поки єдине рішення Верховного Суду щодо воєнних злочинів.

2 Травня 2024

Більше публікацій