Send Lette

Поки мама в СІЗО Донецька, маленький син відкладає гроші, щоб купити їй квиток додому — МІПЛ у Єльському університеті розповідає про жінок у полоні

“Три роки тому Ольгу Мелещенко забрали за дописи в твітері. Вона просто їх лайкала. Коли її забирали, її молодшому сину було чотири. Дитині сказали, що мама поїхала на заробітки. І вже три роки дитина питається, чому мама не телефонує. Ця дитина збирає гроші, котрі йому дарують на Різдво, на день народження, мамі на квиток додому”.

Історію Ольги, яку утримують у заручниках в Донецькому СІЗО, на панельній дискусії в Єльському університеті розповіла колишня полонена Людмила Гусейнова. Разом із бойовою медикинею Анною Олсен, яка пів року провела в російському полоні, та координаторкою МІПЛ Тетяною Катриченко вони перебувають в адвокаційній поїздці до Сполучених Штатів. На всіх заходах упродовж наступних двох тижнів МІПЛ говоритиме про українських жінок у російському полоні.

В Єльському університеті Людмила і Анна поділилися власним досвідом полону.

Людмила Гусейнова — волонтерка з Новоазовська на Донеччині, який Росія окупувала ще в 2014 році. Жінка потрапила в полон у 2019-му, а на волю вийшла лише в жовтні 2022-го. Людмилу Гусейнову утримували в “Ізоляції” — колишньому культурному центрі Донецька, який окупанти переобладнали на в’язницю. “Впродовж тих трьох років, які я провела в увʼязенні, мені відмовляли в побаченні з рідними. Не було належного медичного огляду — там була одна лікарка, яка не мала жодних ліків. Не було питної води. Ми не мали права на належний захист”, — розповіла Людмила. Вона також згадала жорстоке поводження і погрози наглядачів вчинити сексуальне насильство.

Анна Олсен — бойова медикиня. Росіяни захопили її в полон у квітні 2022-го разом із іншими захисниками “Азовсталі” в Маріуполі.

В Єлі Анна розповідала про тортури, погрози і сексуальне насильство, яким піддають полонених. “Коли мене забирали на так звані допити, на моє питання, за що мене затримали, була лише одна відповідь: “За те, що ви — українці, за те, що ви не хочете назад в Радянський Союз, і просто за те, що ми так хочемо”. Якщо російським військовим здається, що тобі недостатньо боляче, вони переходять до більш грубої форми фізичного насильства і до тортур”.

Анна також повідомила, що для російських військових немає різниці, хто перед ними — жінка, чоловік, військовий або цивільний. Для них кожен українець — це ворог, якого треба знищити всіма доступними засобами.

“Розповідаючи це все, я хочу, щоб ви зрозуміли і донесли до ваших друзів, до ваших колег те, що Росія є вірусом, який загрожує всьому світу. Росія не хоче розвиватися і нормально ставитися до своїх і не своїх громадян. Поки весь цивілізований світ бореться проти насильства, проти расизму, Росія приймає їх і вважає, що так і має бути”, — наголосила Анна.

Більше про жінок у російському полоні — в аналітичному звіті МІПЛ (англійською).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Чонгар, Крим, колаборанти, суд і підкуп: як із російської вʼязниці врятували родину херсонців

Рік родина Барчуків із Херсону провела у російському полоні. Першим окупанти затримали Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області. Після початку повномасштабного вторгнення Росії він, виконуючи рекомендації згори, почав ховати державне майно, але згодом росіяни влаштували на нього засідку. Після того, як чоловік зник, його родина, взялася ховати те, що Сергій вже встиг винести. Але вони також опинилися за гратами.

29 Квітня 2024

Адвокація
Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого МІПЛ адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

26 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування дронів по Сумах, воєнні злочини та Паша “Мерседес”: 44 справи щодо війни за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Квітня 2024

Більше публікацій