Send Lette
Війна і правосуддя

Апеляція у справі Ягідного. Вирок усім п’ятнадцятьом російським військовим залишили в силі

Двадцять восьмого травня Чернігівський апеляційний суд розглянув скарги адвокатів Юрія Савицького та Миколи Кашуби на вирок Чернігівського районного суду. Одинадцятого березня суддя Світлана Майборода заочно засудила 15 російських військових 55 окремої мотострілецької бригади РФ до 12 років позбавлення волі за воєнний злочин.

Військових РФ обвинувачують у тому, що в березні 2022-го під час окупації села Ягідне вони силою зігнали 368 людей у підвал школи. У задушливому приміщенні людей примусово тримали впродовж місяця. За цей час десять людей померли. У суді першої інстанції прокурор Сергій Крупко наполягав, що людей утримували як “живий щит”.

Районний суд допитав 68 потерпілих, які були в підвалі. Обвинувачених представляють адвокати з Центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги — Микола Кашуба та Юрій Савицький. Захисники наголошують на тому, що в суді потерпілі не підтвердили, що вони впізнали обвинувачених, хоча прокурор переконує, що під час досудового розслідування частина потерпілих вказала саме на цих військових РФ. Адвокати наполягають, що відповідальність за злочинний наказ має нести командир.

В апеляційний суд ніхто з потерпілих не прийшов. Захисники обґрунтовували апеляційні скарги тим, що обвинувачені не охороняли школу, а займались виключно конвоюванням. Вони звертають увагу, що основний доказ, який пред’являє прокуратура — журнал психолого-педагогічного нагляду командування. Адвокат Кашуба запитав у прокурора, яким чином обрали саме цих 15 військових, чому не судять командирів й інших військових, які були там. Він зазначив, що кваліфікація статті неправильна. Оскільки під час утримання загинули люди, злочин варто кваліфікувати за частиною 2 статті 438 КК України — порушення законів та звичаїв війни, пов’язане з умисним вбивством.

“Підвал смерті” у Ягідному: суд почав слухати справу по суті 

Прокурор згадав новий доказ у справі — мішки з російськими документами, де були накази про відрядження військових РФ та інша документація. Адвокати клопотали дослідити ці документи, адже в матеріалах справи згадки про них немає, просили також дослідити диски з протоколами впізнання.

— Хтось із нас бреше: або я або прокурор. Тому що прокурор стверджує, що потерпілі впізнали обвинувачених. Мені про це невідомо, — сказав адвокат Кашуба.

Суд  відмовив у клопотанні адвокатам. Загалом захисники просили закрити справу через відсутність доказів, що безпосередньо вказують на вину обвинувачених, а прокурор — залишити вирок першої інстанції без змін. Пробувши в нарадчій кімнаті не більше п’яти хвилин, трійка суддів повернулась із резолютивною частиною рішення: залишити вирок Чернігівського районного суду в силі. На запитання МІПЛ, чи подаватимуть адвокати касаційну скаргу, Юрій Савицький відповів, що для початку потрібно ознайомитись із аргументами апеляційного суду.

Повний текст рішення судді оголосять 30 травня.

Надія Чучвага, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій