Send Lette
Військовополонені

Бездіяльність МКЧХ, ДНК, мобілізація. У Києві відбулися дві події, присвячені проблемам зниклих безвісти та їхніх родин 

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти Медійної ініціативи за права людини, минулого тижня стала спікеркою відразу двох заходів, організованих для вирішення проблем захисту прав зниклих безвісти, військовополонених та їхніх родин.

4 вересня відбулась конференція “Захист прав родин зниклих безвісти в Україні: реалії та перспективи”. Подія стала продовженням заходів до Міжнародного дня зниклих безвісти, який щороку відзначається 30 серпня. Конференцію організувала ГО “Юридична сотня” за підтримки Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти.

Спікерами конференції “Захист прав родин зниклих безвісти в Україні: реалії та перспективи” стали представники держави, родин зниклих безвісти та правозахисних організацій. Фото: Юрсотня

У заході взяли участь спільноти родин зниклих безвісти та полонених. Вони були як серед слухачів, так і серед спікерів. На конференції також виступили представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, цивільно-військового співробітництва Третьої окремої штурмової бригади і територіального центру комплектування та соціальної підтримки Шевченківського району Києва. 

Під час зустрічі Олена Бєлячкова акцентувала увагу слухачів на тому, що Росія не підтверджує реальну кількість військовослужбовців і цивільних, яких утримує у неволі. Вона наголосила, що під час офіційних обмінів військовополоненими серед звільнених часто є ті, хто довгий час вважалися зниклими безвісти.  

У своєму виступі Олена Бєлячкова (ліворуч) звернула увагу, зокрема, на важливість здачі ДНК-матеріалів та неефективності МКЧХ. Фото: Юрсотня

Правозахисниця також звернула увагу присутніх на важливість здачі ДНК-матеріалів. Після зникнення людини такий зразок обовʼязково мають здати кровні родичі першої групи — батько, мати, брат, сестра або діти. У законодавстві України є норми, які передбачають, що військовослужбовці, поліцейські, а також працівники ДСНС під час воєнного стану обовʼязково мають здати ДНК-матеріали. Нерідко цими нормами нехтують, що в подальшому ускладнює пошук зниклих безвісти. Окремо координаторка МІПЛ зупинилась на проблемах проведення ДНК-експертиз під час ідентифікації тіл загиблих. Вона зазначила, що важливу роль у цьому відіграє Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти, яка має бажання та можливість допомагати Україні з проведенням таких експертиз. 

Під час конференції також обговорили питання низької ефективності Міжнародного комітету Червоного Хреста. Ця організація єдина, яка має мандат на відвідування місць утримання полонених українців на території РФ, однак цього майже не відбувається. Представники МКЧХ зазначають, що Росія не допускає їх до полонених. Водночас залишаються питання, чи використовує організація всі доступні їй механізми, аби змінити ситуацію

Олена Бєлячкова, координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти. Фото: Київ Мілітарі Хаб

Окрім того, координаторка МІПЛ розповіла про нормативні неврегульованості, з якими стикаються родини зниклих безвісти під час реалізації їхніх прав і гарантій. Наприклад, чоловіки та жінки, чиї близькі зникли безвісти, за законом про мобілізацію мають право на відстрочку. Разом із цим в Україні діє постанова Кабміну № 560, яка передбачає, що для визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин потрібне рішення суду. Постанова уряду створила юридичну колізію та ускладнила реалізацію права родичів зниклих безвісти на відстрочку від мобілізації. МІПЛ писала про цю проблему раніше. У той же час родини цивільних, які вважаються зниклими безвісти за особливих обставин, такого права на відстрочку від мобілізації взагалі не мають, що є несправедливим відносно до цих категорій населення.

Обговорення проблем, з якими стикаються родини зниклих безвісти та військовополонених при пошуку рідних, продовжили 5 вересня на заході Київ Мілітарі Хабу. Під час нього також говорили про важливість ДНК-експертиз та нормативні колізії національного законодавства щодо прав зниклих безвісти та їхніх родин.

Захід у Київ Мілітарі Хабі присвятили питанням, з якими стикаються родини зниклих безвісти та військовополонених при пошуку рідних. Фото: Київ Мілітарі Хаб

Крім того, Олена Бєлячкова розповіла присутнім про алгоритм дій родин у випадку зникнення безвісти рідної людини. Цьому присвячений один із відеороликів МІПЛ на YouTube. Окремо спікерка зупинилась на органах і структурах, які займаються пошуком і обліком зниклих і полонених.

Присутнім також розповіли про соціальні пільги та гарантії для родин зниклих безвісти, їхню практичну реалізацію, особливості оформлення посвідчення члена сім’ї зниклого безвісти.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
У Росії до довічного увʼязнення засудили азовця Сергія Михайленка і відправили його у Сибір

Сергій Михайленко — боєць бригади “Азов”. Разом із побратимами вийшов із Азовсталі 20 травня 2022 року. Швидкого обміну, як обіцяли, не сталося, для понад тисячі українських захисників почався жах російського полону. Поруч із неналежними умовами утримання і тортурами, над військовополоненими розпочалися показові судилища. За злочини, яких ті не вчиняли.

11 Жовтня 2024

Військовополонені
Примусове оголення, детектор брехні і допити про біолабораторії. Історії медикинь, які пройшли російський полон

Щонайменше 50 українських військових медиків перебувають у російському полоні. Крім них, Росія утримує багато цивільних лікарів і медсестер. Їх бʼють, допитують, принижують і безпідставно порушують проти них кримінальні справи.

24 Вересня 2024

Військовополонені
Мати азовця Ярослава Козирєва: “Я дійшла до стану, коли не розуміла, навіщо вставати з ліжка”. Історія полону

“Мої ранки починаються з молитви до Бога, щоб він його зміцнив, захистив від злих людей і катувань. І це останнє, про що я думаю перед сном”, — говорить крізь сльози Ірина Козирєва, мати військовослужбовця бригади “Азов”. Її син Ярослав уже 29 місяць перебуває у російському полоні, хоча за нормами Женевських конвенцій мав бути обміняний ще два роки тому.   

16 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
У Росії до довічного увʼязнення засудили азовця Сергія Михайленка і відправили його у Сибір

Сергій Михайленко — боєць бригади “Азов”. Разом із побратимами вийшов із Азовсталі 20 травня 2022 року. Швидкого обміну, як обіцяли, не сталося, для понад тисячі українських захисників почався жах російського полону. Поруч із неналежними умовами утримання і тортурами, над військовополоненими розпочалися показові судилища. За злочини, яких ті не вчиняли.

11 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Розголошення держтаємниці від командира, воєнні злочини та справа Дудіна: 72 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

11 Жовтня 2024

Насильницькі зникнення
Журналістку Вікторію Рощину, яка померла в російському полоні, тримали в одному з найжорстокіших ізоляторів Росії

Про СІЗО № 2 у Таганрозі колишні полонені розповідають як про тюрму з найжорстокішими тортурами. Саме тут утримували журналістку Вікторію Рощину, про смерть якої стало відомо вчора, 10 жовтня.   

11 Жовтня 2024

Більше публікацій