Send Lette
Насильницькі зникнення

Червоний Хрест три роки не підтверджує утримання в російській неволі екскомандира ВМС Олексія Кисельова

Колишній морський офіцер Олексій Кисельов перебуває в російській неволі. Його викрали в окупованому Генічеську, били, катували, а згодом засудили до 8,5 року позбавлення волі. РФ досі не підтвердила його утримання міжнародним організаціям.

Генічеськ — невелике містечко на лівобережжі Херсонщини поблизу Азовського моря. До 24 лютого 2022 року люди їздили сюди відпочивати, а коли РФ розпочала повномасштабну війну проти України, місто опинилося в окупації. Відтоді вже понад три роки росіяни тероризують місцевих: вдираються додому з незаконними обшуками та викрадають людей.

Така доля спіткала й Олексія Кисельова — екскомандира судна “Славутич” ВМС України та військового пенсіонера, який не наважився виїжджати з окупації повз російські блокпости. Одного літнього дня, 22 липня 2022 року, його схопили кілька загарбників у чорній формі без розпізнавальних знаків і на цивільному бусі повезли додому. Помешкання росіяни обшукали, автівку викрали, а Олексія запроторили до підвалу вищого професійного училища № 17 у Генічеську, де була їхня база. Вони змушували чоловіка зізнатися в нібито причетності до місцевої ТрО, катували його струмом і били.

Олексій Кисельов під час служби у Військово-морських силах України. Фото: Центр журналістських розслідувань

Вимушене голодування та “суд” нібито за тероризм

Днів за пʼять після викрадення Кисельова його сину та невістці написав “державний адвокат” і заявив, що Олексій — у СІЗО № 1 Сімферополя. Росіяни звинуватили українця в тероризмі: нібито він раніше служив у батальйоні імені Номана Челебіджихана (формування визнане терористичним у Росії) та брав участь у торговельній блокаді Криму. У СІЗО № 1 росіяни влаштували Олексію прийомку та побили так, що в нього виникли проблеми з руками. Прохання про медичну допомогу наглядачі ігнорували, аж поки Кисельов не оголосив голодування. Лише тоді росіяни допустили до нього лікарів.

Олексій Кисельов (ліворуч) разом з невісткою та сином. Фото: Радіо Свобода

Окупанти тримали Олексія в Сімферополі понад рік, періодично переміщували його між СІЗО № 1 і СІЗО № 2. Кисельов не писав про умови утримання в СІЗО № 2, адже російська тюремна цензура не пропустила б таких листів, але інші цивільні бранці розповідають, що там українців катують, погано годують і майже не водять на прогулянки. Також росіяни забороняють полоненим лежати й сидіти на ліжках удень, ведуть за ними цілодобове відеоспостереження та змушують співати гімн РФ.

У Криму загарбники почали незаконно судити Олексія нібито за тероризм. У лютому 2023 року Джанкойський районний суд оголосив вирок — 8,5 року позбавлення волі. Перший рік Кисельов має провести у вʼязниці, а решту терміну — в колонії суворого режиму. Родина Олексія подавала апеляцію та касаційну скаргу, проте вирок залишився незмінним.

Олексій Кисельов у скляному боксі під час суду над ним

“Судила” Кисельова Ліліана Соловйова, яку Володимир Путін призначив на посаду в Джанкойському райсуді у 2017 році. Її помічниця Л. І. Євтушенко працювала в цьому ж суді ще до російської окупації щонайменше з 2010 року, а після початку війни перейшла на бік РФ. Прокурором під час так званого засідання виступав А. А. Михайлов.

Особливий контроль і 12 вʼязнів у камері. Умови утримання в РФ

Невдовзі після оголошення так званого вироку росіяни етапували Олексія до Владімірського централу. Там його тримали в одній камері зі ще 11 вʼязнями та не виводили на прогулянки. У Владімірському централі Кисельов пробув рік, а звідти його перевели до ВК № 17 у Мурманську. У цій колонії деякі вʼязні мусять носити бейджі з лінією, перекресленою червоною ручкою. Це означає особливий контроль із боку наглядачів. Такі вʼязні мають відмічатись у колонії кожні дві — три години та постійно перебувати в зоні спостереження камери відеонагляду. Крім того, росіяни забороняють полоненим лягати та сідати на ліжка вдень і погано годують.

Одна з будівель Владімірського централу. Фото з відкритих джерел

— Олексій, щойно тільки туди заїхав, написав, що харчування мізерне, але якщо він пише, що харчування мізерне, то це означає, що там узагалі все погано було, — розповідає невістка Кисельова Марія.

Олексій перебуває в російській неволі майже три роки, але росіяни досі не підтвердили його утримання Червоному Хресту. За час полону в Кисельова погіршилося здоровʼя, зокрема загострилась екзема, проте чоловік не занепадає духом і сподівається на якнайшвидше повернення додому.

— Він приймає цей виклик мужньо та сміливо, — додає невістка Марія.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Чотири роки тортур і колоній: на Луганщині викрали чоловіка, якого зрештою вивезли в тюрму в Росію

61-річний Костянтин Калінченко з Луганщини — один із тих цивільних, кого викрали на окупованій території ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Впродовж майже чотирьох років чоловіка тримали у приміщенні “міністерства національної безпеки” в Луганську і в колонії 19 у селищі Боково-Хрустальне (колишнє Вахрушеве). На початку березня 2025 його перевезли до колонії 26 у російській Самарській області.

20 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Росіяни вивезли з Криму викраденого в Херсоні іспанського волонтера: 77-річний Маріо зник

Російська військова прокуратура стверджує, що іспанський волонтер Маріано Гарсія Калатаюд залишив Крим у напрямку Херсонської області. До того його понад рік утримували у слідчому ізоляторі Сімферополя після того, як викрали у Херсоні. Зараз місце перебування 77-річного чоловіка, який у неволі пережив інфаркт, залишається невідомим, рідні продовжують пошуки.

13 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Одесі судять уже другого працівника СІЗО, який постраждав від російських катувань. І ще 104 справи в українських судах

Відстежуємо найцікавіші судові справи про злочини, скоєні в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з матеріалу з анонсами на сайті.

27 Червня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Більше публікацій