Друзі з Нової Каховки: як росіяни викрали Євгена Пришляка і Артема Баранова і тепер етапують по Росії
“Привіт, мамо, тату! Перебуваю в полоні, в таборі для військовополонених. Умови нормальні, триразове харчування, тепло. У нас є телевізор, дивимося російські новини. Нову Каховку пару разів показували. Обіцяють обміняти, але коли це буде — не знаю…” Таке повідомлення отримали рідні новокаховця Євгена Пришляка в січні цього року. З того часу від нього немає жодних відомостей. У російському полоні чоловік вже дев’ять місяців, де саме його утримують, рідні достеменно не знають.
Нову Каховку росіяни окупували в перший день повномасштабного вторгнення — 24 лютого 2022 року. Вже за кілька днів ворожі війська захопили майже всю територію Херсонської області. Євгена Пришляка російські військові затримали 13 серпня 2022 року. Того дня він пішов до друга Артема Баранова. Чоловіки товаришували багато років — ровесники, жили неподалік один одного. Євген працював на асфальтному заводі, ремонтував дороги Херсонської області, а Артем — юрист, останнім часом працював у муніципальній охороні, в минулому — офіцер поліції. Об’єднувала їх любов до собак. Артем був господарем Герди, свинцевої кане-корсо, а Євген — рудої Соні породи пудель. Вони часто зустрічалися і гуляли зі своїми чотирилапими. Так було й того дня.
Увечері 13 серпня Євген із собакою залишився ночувати у друга. Це сталося через комендантську годину, яка в окупованій Новій Каховці починалася о 22 годині. Після цього ходити вулицями заборонялося.
“Жити в окупації було нестерпно. Зайвого нічого не скажеш, в інтернеті нічого зайвого не напишеш. Виходячи з дому намагалися телефони з собою не брати, бо навіть за одне фото чи одну фразу могли забрати”, — розповідає Любов Пришляк, родичка Євгена. За її словами, від початку окупації люди, побоюючись за своє життя, поробили засуви на вхідних дверях у під’їздах. Призначали чергового, який їх відчиняв.
На дверях будинку, де жив Артем Баранов, встановлений домофон. Дзвінок пролунав після 22 години: “Хлопці, я до вас”. Це був Віктор, приятель Артема і Євгена. Йому відчинили. Разом із чоловіком до квартири увірвалися 15 озброєних військових Російської Федерації, почали шукати докази причетності хлопців до антиросійської діяльності. Сусіди тим часом чули звуки побиття і крики хлопців. Пізніше з квартири вивели Артема з Євгеном, а також Віктора. Всім трьом на голови натягнули мішки. Разом із цим окупанти винесли з квартири кілька цінних речей, в тому числі ноутбук і телефони.
Про те що Артема і Євгена затримали, їхні рідні дізналися наступного дня, коли закінчилася комендантська година.
“Зранку сусід сказав, що вночі російські військові забрали хлопців, що квартира відчинена. Батько забрав собаку і побіг до поліції. Там підтвердили, що Євген у них. Більше жодної інформації не надали, дозволили тільки передачки приносити щодня — їжу й одяг”, — говорить Любов Пришляк.
Перше місце ув’язнення — поліція
Окупанти розмістилися в будівлі Новокаховського відділу поліції на проспекті Дніпровському, 24. Поруч влаштували військову комендатуру. Хлопців місяць тримали у підвальному приміщенні поліції. 15 вересня їх перевели поруч у гаражі, до так званої військової комендатури. Там затриманими займалися співробітники ФСБ РФ.
Батьки щодня приносили їжу Євгену й Артему, передавали чистий і забирали брудний одяг. “Одного разу батько особисто побачив Євгена, коли того виводили на якісь ремонтні роботи в будівлі поліції. Вони зовсім трохи переговорили на нейтральні теми, бо сильно не поговориш”, — згадує Любов Пришляк.
Разом із брудним одягом хлопцям вдалося передати записки. Вони повідомили, що їх утримують у жахливих умовах в невеликому приміщенні підвалу, де перебуває 20-30 людей. Їх не годують, спати доводиться стоячи або сидячи на дерев’яних піддонах. Крім того, звільнені звідти люди розповіли, що бранців катують, зокрема електричним струмом.
Кількома історіями з МІПЛ поділився свідок тих подій, який попросив не розкривати його ім’я. Він розповідає, що одного з мешканців Нової Каховки затримали лише за те, що той співав українську пісню “Несе Галя воду”. За тиждень його випустили, але в нього були розідрані лікті та коліна. Як з’ясувалося, окупанти вишиковували затриманих у ряд і з автоматів стріляли попід ноги. Реакція у людей була різна — хто падав, хто випорожнювався.
В одного з затриманих чоловіків на спині окупанти небезпечною бритвою вирізали хрест. Ще одного затримали за те, що раніше служив в АТО, чоловіка сильно били, під час затримання намагалися зґвалтувати його дружину.
“Брат у записках писав, що там багато поранених, жінок і полонених ЗСУ. Іноді писав списки медичних препаратів, щоб якось допомогти пораненим. Мати передавала багато їжі, щоб вистачило на всіх. Я так розумію, що з початку їх годували, але згодом перестали. Там не всі місцеві були, тож не в кожного був хтось, хто міг принести їжу”, — говорить Любов Пришляк. За словами жінки, у записках брат повідомив, що винним у своєму затриманні вважає приятеля Віктора, який нібито повідомив окупантам інформацію про те, що Артем Баранов передавав координати російської техніки СБУ.
“Коли вночі прийшли військові, Євген встиг сховати свій телефон на шафі. Але всю ніч брата допитували про телефон, і зранку їм вдалося дізнатися, де він. Відвезли брата назад, щоб він віддав їм телефон. А у телефоні було багато матеріалів, які не сподобалися окупантам”, — ділиться Любов Пришляк.
У жовтні 2022 року новокаховців вивезли в Крим
У гаражах Артема і Євгена тримали ще місяць. Їхні батьки щодня приносили їм їжу, очікуючи на звільнення хлопців. 19 жовтня вони вчергове прийшли до місця утримання, їм віддали пакети з брудними речами. Але з’ясувалося, що це чужі речі. Коли почали розбиратися, то виявилося, що хлопців у Новій Каховці немає вже три дні — їх вивезли у тимчасово окупований Крим.
“Батько намагався з’ясувати, хто там головний, щоб дізнатися, куди вивезли хлопців. Але йому відповіли, що виїхали всі — чи в Севастополь, чи в Сімферополь. І що у військових відбулася ротація, — говорить Любов Пришляк. — Це був момент підготовки втечі окупантів із Херсону”.
Рідні почали шукати нове місце утримання хлопців. Вони зверталися до різних державних органів Російської Федерації і квазідержавних органів на тимчасово окупованих територіях України, Міжнародного комітету Червоного Хреста тощо. В ході розшуків дізналися, що хлопців утримують у таборі для військовополонених на території військової частини 06984 у Севастополі. За джерелами МІПЛ, це саме той табір для військовополонених, який у квітні 2022 року в присутності російських ЗМІ відвідала Тетяна Москалькова, Уповноважена з прав людини в РФ.
“У січні 2023 року ми нарешті отримали від Євгена два листи. Один був датований 5 грудня, інший — 7-м. Він писав, що перебуває в таборі для військовополонених. Ми знаємо, що це Севастополь,— розповідає Пришляк. — У кожному посланні згадував своїх пуделів — Ксюшу і улюбленицю Соню. Дуже за ними сумує.”
Лист від сина отримала і родина Віктора. “Мені дали його прочитати. Там була така дивна фраза: “Попереду чекає ще багато розмов і пояснень із батьками Артема та Жені, яких я здав”. Читати таке мені було важко”, — зізнається Любов Пришляк.
На ці листи рідні надіслали відповіді, але хлопці їх не отримали — 10 січня їх знов вивезли. Цього разу на територію Російської Федерації. Для батьків знову почався процес пошуку синів. За підказкою юриста пошуки розгорнули по всьому Південному федеральному округу РФ, направляючи запити у різні колонії і СІЗО.
Камишин, Волгоград, Таганрог і Ростов — нові місця утримання
У квітні ситуація прояснилася. Регіональне управління військової поліції по Південному військовому округу Міноборони РФ повідомило, що Артем Баранов і Євген Пришляк затримані за протидію так званій “спеціальній військовій операції” і перебувають на території РФ.
Родині Баранових також надійшла відповідь зі слідчого ізолятора № 1 м. Ростова-на-Дону, якою підтверджено перебування Артема саме в цій установі.
Що стосується Євгена Пришляка, то за однією відповіддю з СІЗО № 1 м. Ростова-на-Дону від 7 квітня 2023 року у наданні відомостей про місце перебування відмовлено, посилаючись на відсутність дозволу на розповсюдження даних, а в іншій відповіді з цієї ж установи від 12 квітня 2023 року повідомляється, що Євген Пришляк тут не значиться.
Розплутуючи історію викрадення чоловіків, рідні Артема Баранова дійшли висновку, що у Ростов-на-Дону чоловік потрапив 14 лютого. Того дня росіяни порушили проти нього кримінальну справу за підозрою в скоєнні злочину, передбаченого ст. 276 КК РФ (шпіонаж), а незабаром йому висунули звинувачення. Також саме 14 лютого щодо Артема був складений протокол затримання — через пів року після викрадення у Новій Каховці. Після предʼявлення обвинувачення Баранову дозволили мати адвоката.
З Севастополя в січні цього року Артема Баранова разом із Євгеном Пришляком і Віктором відправили до СІЗО № 2 міста Камишина Волгоградської області.
Про те, які тортури застосовують у цій установі, на умовах анонімності розповідає родич одного з постраждалих: “У Камишині організована прийомка полонених. Одне зі знарядь, яке використовують, коли привозять нових бранців — киянка. Бʼють усіх. У кого з полонених гіпс — із того знімають, щоб було болючіше”.
За його словами, одна з забав охоронців СІЗО — бити палкою з набитими на неї голками. Такою палкою бʼють по ногах. Змушують сидіти навпочіпки по чотири години, не встаючи, як би не було боляче. Також військовополоненим погрожують кастрацією. Багатьох обливають водою і під’єднують до геніталій електричні дроти. Струм також пропускають через мізинці на ногах, через руки. Кати отримують задоволення, коли людина починає смикатися: “Такі знущання супроводжувалися фразою: “Росія вам газ 30 років давала, а ви тепер, тварюки, кланяйтеся в ноги російському солдатові за те, що газ вам давали, і цілуйте їх”. На цьому тлі майже невинним видається примушування бранців співати гімн та інші російські патріотичні пісні.
Наталія Олександрівна Дрозд, тітка Артема, зазначає, що той страждає на вроджену ваду серця, через правосторонню клишоногість йому зробили кілька операцій на нозі, а зараз у Артема значні проблеми зі шлунком, тож кожен день у неволі посилює його страждання.
Після Камишина у Артема Баранова і Євгена Пришляка було ще два пункти перебування — Волгоград і Таганрог. Також разом із ними переміщували Віктора.
Таганрог — це останнє місце, де шляхи трьох чоловіків збігаються. В Ростов-на-Дону Пришляка не повезли. Натомість він фігурує як свідок у кримінальній справі Артема Баранова про “шпіонаж”.
“Ми дотепер не знаємо точного місця перебування Євгена. Лише те, що він перебував у таборі для військовополонених у Таганрозі. Але враховуючи, що Артема вивезли звідти ще в лютому, то і Євгена могли вивезти”, — вважає Любов Пришляк.
Що стосується Артема Баранова, то досудове розслідування щодо нього триває. Стаття, яку новокаховцю інкримінують у Росії, передбачає від 10 до 20 років позбавлення волі.
“Ми би хотіли привернути увагу нашої влади до цієї ситуації. Будь ласка, не залишайте наших хлопців! Вони, як і військовополонені, як патріоти України теж заслуговують на визволення з полону і повернення додому”, — звертається від імені рідних цивільних заручників Любов Пришляк.
Хто знає Альону і Сашу Баранових, батьків Артема, передайте, будь ласка, хай зв’яжуться зі мною
0956135975
Сподіваюсь, що знайдеться можливість хлопцям повернутися додому до своїх сімей. Сама була в окупації до 8 серпня, розумію, що це таке
Прохання включити цих хлопців на обмін, вони майбутнє нашої держави. Знаю Артема і його сім’ю- дуже порядні люди виростили достойного сина, патріота України. Хлопці вже перенесли стільки знущань…
Ми повинні повернути кожну нашу людину, кожного полоненого, всіх наших українців, кого примусово вивезли до росіі. Усіх їх чекають вдома рідні, люблять, моляться, вірять і чекають. І І так і буде, обов’язково буде! Адже з нами Бог! З нами правда! Все є і завжди буде Україна!
Помогите вернуть ребят в их семьи. Страдают родители, родственники, друзья. Сейчас 21 век , и я очень верю в справедливость и милосердие наших волонтеров. Помогите!!! Они такие же граждане Украины, как и военнослужащие. Они страдают от издевательств в тюрьмах. Давайте , как можно больше оставим отзывов и тогда наше правительство сможет включить в список для обмена пленных.
Допоможіть у поверненні хлопців, над якими кожного дня знущаються! Допоможіть рідним їх повернути!
Сподіваюсь, що влада зверне увагу на полонених і зробе все можливе і неможливе для їх повернення!