Send Lette
Квазіправова система

Двох колишніх українських посадовиць засудили на окупованій Луганщині до 19 і 20 років

Анастасію Байову, яка працювала у Щастинській районній держадміністрації, і Наталію Джус, яка працювала коменданткою у гуртожитку коледжу у Новоайдарі, засудили в окупованому Луганську на 19 і 20 років.

Окупаційні прокуратура і суд стверджували, що у вересні 2022 року жінки навели вогонь на місця перебування російських військових і вимушених переселенців у Новоайдарі. У повідомленні окупаційної прокуратури не сказано, за якими саме статтями російського кримінального кодексу засудили жінок.

Анастасія Байова

Про зникнення Байової і Джус стало відомо на початку жовтня 2022 року, але викрали їх ще 20 і 22 вересня відповідно. Інформацію про затримання жінок, зокрема відео “зізнання”, широко поширювали російські медіа.

20 вересня викрали також Олексія Байова, колишнього начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Щастинській РДА, в якому працювала також Анастасія Байова. Двоє колишніх посадовців мають спільні прізвище, по-батькові і місто проживання, Новоайдар, але не є родичами. Обидвоє збиралися виїжджати з окупованої території, каже Тетяна Новикова, голова Щастинської РДА. Анастасія вже навіть забронювала подорож.

Олексій Байов, після викрадення. Фото: скріншот з відео

Олексія звинувачували в тому ж, що і Анастасію і Наталію, він теж в усьому “зізнався” перед відеокамерою — відомо, що його катували. Майже рік тому окупаційна прокуратура в Луганську нібито передала справу Олексія до суду. Але, наскільки відомо, його досі не судили.

Утримання всіх трьох у полоні підтвердив Міжнародний комітет Червоного Хреста: це означає, що у них є шанс потрапити на обмін. Колеги Байвої, Байова і Джус відстежують усі “офіційні” повідомлення про їхні справи і контактують з українськими державними органами, щоб домогтися звільнення бранців.

Наталія Джус

З ними самими, каже Новикова, зв’язку фактично немає: за два з половиною роки утримання в неволі вони мали лише два чи три побачення з родичами.

За версією російських органів, інформація від Анастасії, Наталії і Олексія, зокрема, допомогла українським збройним силам обстріляти Новоайдар 21 вересня 2022 року. В результаті обстрілу високоточним HIMARS, який коригували троє місцевих жителів, як стверджували контрольовані Москвою медіа, загинула одна цивільна людина і ще одна отримала поранення, було зруйновано або пошкоджено двоповерховий житловий будинок, будівлі коледжу і гуртожитку.

В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ, натомість, заявили, що поцілили у склад боєприпасів і місце розташування російських збройних сил. На відео, який зняв хтось на місці і поширив Стратком, видно тільки небо і верхівки дерев, над якими піднімаються стовпи диму, і чутно удари снарядів. 

Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
В окупованому Луганську судитимуть 21-річного “шпигуна”, якого викрали на початку великої війни. Його батька засудили

21-річного Артема Куджанова готуються судити на окупованій Луганщині за нібито шпигунство на користь України. Про це йдеться у повідомленні окупаційної прокуратури від 7 березня.

12 Березня 2025

Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Війна і правосуддя
З плакатами і сонними вірянками. Суд у Черкасах дослідив відео обшуку у митрополита Феодосія

У Черкасах триває суд над Денисом Снігірьовим (церковне ім’я — Феодосій), керівником Черкаської єпархії УПЦ МП. Його звинувачують у виправданні агресії Росії та розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. Снігірьов провину не визнає. На останньому засіданні почали досліджувати відео з обшуку будинку Феодосія. Що побачили слідчі і як відбувся суд — у репортажі МІПЛ.

8 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій