Send Lette
Квазіправова система

Двох колишніх українських посадовиць засудили на окупованій Луганщині до 19 і 20 років

Анастасію Байову, яка працювала у Щастинській районній держадміністрації, і Наталію Джус, яка працювала коменданткою у гуртожитку коледжу у Новоайдарі, засудили в окупованому Луганську на 19 і 20 років.

Окупаційні прокуратура і суд стверджували, що у вересні 2022 року жінки навели вогонь на місця перебування російських військових і вимушених переселенців у Новоайдарі. У повідомленні окупаційної прокуратури не сказано, за якими саме статтями російського кримінального кодексу засудили жінок.

Анастасія Байова

Про зникнення Байової і Джус стало відомо на початку жовтня 2022 року, але викрали їх ще 20 і 22 вересня відповідно. Інформацію про затримання жінок, зокрема відео “зізнання”, широко поширювали російські медіа.

20 вересня викрали також Олексія Байова, колишнього начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Щастинській РДА, в якому працювала також Анастасія Байова. Двоє колишніх посадовців мають спільні прізвище, по-батькові і місто проживання, Новоайдар, але не є родичами. Обидвоє збиралися виїжджати з окупованої території, каже Тетяна Новикова, голова Щастинської РДА. Анастасія вже навіть забронювала подорож.

Олексій Байов, після викрадення. Фото: скріншот з відео

Олексія звинувачували в тому ж, що і Анастасію і Наталію, він теж в усьому “зізнався” перед відеокамерою — відомо, що його катували. Майже рік тому окупаційна прокуратура в Луганську нібито передала справу Олексія до суду. Але, наскільки відомо, його досі не судили.

Утримання всіх трьох у полоні підтвердив Міжнародний комітет Червоного Хреста: це означає, що у них є шанс потрапити на обмін. Колеги Байвої, Байова і Джус відстежують усі “офіційні” повідомлення про їхні справи і контактують з українськими державними органами, щоб домогтися звільнення бранців.

Наталія Джус

З ними самими, каже Новикова, зв’язку фактично немає: за два з половиною роки утримання в неволі вони мали лише два чи три побачення з родичами.

За версією російських органів, інформація від Анастасії, Наталії і Олексія, зокрема, допомогла українським збройним силам обстріляти Новоайдар 21 вересня 2022 року. В результаті обстрілу високоточним HIMARS, який коригували троє місцевих жителів, як стверджували контрольовані Москвою медіа, загинула одна цивільна людина і ще одна отримала поранення, було зруйновано або пошкоджено двоповерховий житловий будинок, будівлі коледжу і гуртожитку.

В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ, натомість, заявили, що поцілили у склад боєприпасів і місце розташування російських збройних сил. На відео, який зняв хтось на місці і поширив Стратком, видно тільки небо і верхівки дерев, над якими піднімаються стовпи диму, і чутно удари снарядів. 

Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
З початку березня на окупованих територіях України затримали і засудили щонайменше 21 людину

Щонайменше семеро осіб із окупованих територій затримали і ще 14 засудили через політичні мотиви впродовж поточного місяця. Це випливає з повідомлень контрольованих із Москви місцевих видань. Четверо засуджених — військовополонені, яких росіяни, за їхнім твердженням, захопили в Курській області. Решта — цивільні.

18 Березня 2025

Квазіправова система
В окупованому Луганську судитимуть 21-річного “шпигуна”, якого викрали на початку великої війни. Його батька засудили

21-річного Артема Куджанова готуються судити на окупованій Луганщині за нібито шпигунство на користь України. Про це йдеться у повідомленні окупаційної прокуратури від 7 березня.

12 Березня 2025

Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Підпал авто військових, страта військового і колишній полонений: 98 справ в українських судах наприкінці березня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

21 Березня 2025

Війна і правосуддя
Пенсіонер із Херсона, якого засудили за сприяння у воєнному злочині, оскаржує вирок

У Миколаївському апеляційному суді слухають скаргу 64-річного Григорія Драгуненка, пенсіонера з Херсона. Торік його засудили за пособництво російським військовим у катуванні цивільних мешканців на Миколаївщині. Суд першої інстанції присудив йому дев’ять років в’язниці за сприяння у воєнному злочині. Його захист просить про виправдання, мовляв, чоловік діяв під примусом. МІПЛ побувала на апеляційному засіданні, записала пояснення підсудного та розповідає, як триває слухання.

21 Березня 2025

Адвокація
Свавілля без кордонів: російські кати з Криму знущаються з українців на нових окупованих територіях

Українські правозахисники та міжнародні організації представили в ООН докази систематичних воєнних злочинів Росії. Захід “Катування та свавільне затримання як злочини проти людяності” відбувся 19 березня у Женеві в межах 58-ї сесії Ради ООН з прав людини.

20 Березня 2025

Більше публікацій