Send Lette

Поки мама в СІЗО Донецька, маленький син відкладає гроші, щоб купити їй квиток додому — МІПЛ у Єльському університеті розповідає про жінок у полоні

“Три роки тому Ольгу Мелещенко забрали за дописи в твітері. Вона просто їх лайкала. Коли її забирали, її молодшому сину було чотири. Дитині сказали, що мама поїхала на заробітки. І вже три роки дитина питається, чому мама не телефонує. Ця дитина збирає гроші, котрі йому дарують на Різдво, на день народження, мамі на квиток додому”.

Історію Ольги, яку утримують у заручниках в Донецькому СІЗО, на панельній дискусії в Єльському університеті розповіла колишня полонена Людмила Гусейнова. Разом із бойовою медикинею Анною Олсен, яка пів року провела в російському полоні, та координаторкою МІПЛ Тетяною Катриченко вони перебувають в адвокаційній поїздці до Сполучених Штатів. На всіх заходах упродовж наступних двох тижнів МІПЛ говоритиме про українських жінок у російському полоні.

В Єльському університеті Людмила і Анна поділилися власним досвідом полону.

Людмила Гусейнова — волонтерка з Новоазовська на Донеччині, який Росія окупувала ще в 2014 році. Жінка потрапила в полон у 2019-му, а на волю вийшла лише в жовтні 2022-го. Людмилу Гусейнову утримували в “Ізоляції” — колишньому культурному центрі Донецька, який окупанти переобладнали на в’язницю. “Впродовж тих трьох років, які я провела в увʼязенні, мені відмовляли в побаченні з рідними. Не було належного медичного огляду — там була одна лікарка, яка не мала жодних ліків. Не було питної води. Ми не мали права на належний захист”, — розповіла Людмила. Вона також згадала жорстоке поводження і погрози наглядачів вчинити сексуальне насильство.

Анна Олсен — бойова медикиня. Росіяни захопили її в полон у квітні 2022-го разом із іншими захисниками “Азовсталі” в Маріуполі.

В Єлі Анна розповідала про тортури, погрози і сексуальне насильство, яким піддають полонених. “Коли мене забирали на так звані допити, на моє питання, за що мене затримали, була лише одна відповідь: “За те, що ви — українці, за те, що ви не хочете назад в Радянський Союз, і просто за те, що ми так хочемо”. Якщо російським військовим здається, що тобі недостатньо боляче, вони переходять до більш грубої форми фізичного насильства і до тортур”.

Анна також повідомила, що для російських військових немає різниці, хто перед ними — жінка, чоловік, військовий або цивільний. Для них кожен українець — це ворог, якого треба знищити всіма доступними засобами.

“Розповідаючи це все, я хочу, щоб ви зрозуміли і донесли до ваших друзів, до ваших колег те, що Росія є вірусом, який загрожує всьому світу. Росія не хоче розвиватися і нормально ставитися до своїх і не своїх громадян. Поки весь цивілізований світ бореться проти насильства, проти расизму, Росія приймає їх і вважає, що так і має бути”, — наголосила Анна.

Більше про жінок у російському полоні — в аналітичному звіті МІПЛ (англійською).

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд над вінницьким адвокатом, який перешкоджав ТЦК, та ще 87 справ щодо війни цього тижня 

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

24 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп'янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

19 Лютого 2025

Більше публікацій