Send Lette

“Відсутність видимих ознак катувань чи те, що вони не були встановлені, зовсім не означає, що катування не було”, – Мішель Хайслер

Навіть якщо у вас немає медичної освіти, ви все одно можете документувати катування. На цьому наголошує Мішель Хайслер, медична директорка міжнародної організації “Лікарі за права людини” (Physicians for Human Rights). 9 листопада за пропозицією Медійної ініціативи за права людини доктор Хайслер зустрілася з представниками-документаторами Коаліції “Україна. П’ята ранку” та інших організацій, які займаються фіксацією злочинів, учинених в умовах збройної агресії РФ. Зокрема мова йшла про особливості фіксації катувань з медичної та психологічної точок зору.

За словами доктора Хайслер, ключовим документом, яким необхідно керуватися під час документування катувань, є Стамбульський протокол. Він містить міжнародно визнані стандарти і процедури щодо того, як виявляти та фіксувати можливі ознаки катувань, щоб це могло слугувати доказом у суді. Протокол також містить рекомендації щодо належного розслідування випадків катувань.

Під час зустрічі Мішель Хайслер наголосила на важливості не лише ретельної фіксації усіх обставин катувань, але й на дотриманні етичних норм і конфіденційності з боку фіксатора. Людина, яка зазнала катувань, повинна почуватися в безпеці під час спілкування з фіксатором і мати до нього довіру.

У цій ситуації, за словами доктора Хайслер, одна з найголовніших для документатора катувань навичок – вміння слухати. Це важливо ще й тому, що людина, яка пережила катування, нерідко через етичні, релігійні та інші причини схильна применшувати ступінь своїх страждань, відмовляючись визнати це катуванням. Мішель Хайслер наголошує: “Відсутність видимих ознак катувань чи те, що вони не були встановлені, зовсім не означає, що катування не було”. Саме тому вона радить діяти за Стамбульським протоколом, який значно збільшує вірогідність встановлення факту катувань.

Захід відбувся у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Більше публікацій