Війна і правосуддя

Хотів розстріляти цивільного: російського снайпера Дамбаєва засудили до 12 років в’язниці

27 березня колегія суддів Києво-Святошинського районного суду Київської області ухвалила вирок російському снайперу-розвіднику Чінгісу Дамбаєву. Його визнали винним за ч. 1 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни” та засудили до 12 років в’язниці. Це максимальне покарання, передбачене цією частиною статті, і саме про такий строк Дамбаєву просила суд прокуратура.

Оскільки Дамбаєва обміняли в квітні 2022 року, у цій справі здійснювалося спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia). Російський військовий оголошений у розшук.

Засуджений — уродженець села Цаган-Ола Могойтуйського району Агінського Бурятського округу Забайкальського краю РФ, громадянин Російської Федерації, снайпер-розвідник в/ч 4608 5-ї окремої гвардійської танкової Тацинської Червоного прапора ордена Суворова бригади.

За даними слідства, 8 березня 2022 року приблизно о 14:30 поблизу села Бузова Києво-Святошинського району Київської області на автошляху М-06 (Е-40) Київ — Житомир п’яний Дамбаєв, погрожуючи зброєю, зупинив автівку з евакуаційної колони. В ній перебувало подружжя з двома дітьми.

Дамбаєв, погрожуючи гвинтівкою, наказав чоловікові вийти з машини та зняти весь одяг вище поясу. Оглянувши тулуб і руки, російський військовий побачив у потерпілого татуювання зеленого кольору у вигляді черепа і ока. Через це він звинуватив чоловіка у використанні нацистської свастики і вдарив його прикладом від автомата по голові. Після цього Дамбаєв прицілився з наміром вистрілити, однак, як йдеться у вироку, “злочин не було закінчено з причин, які не залежали від його волі”.

Під час дебатів 27 березня прокурор Офісу Генпрокурора Світлана Литвин говорила про достатність доказів, що доводять вину обвинуваченого та правильну кваліфікацію злочину.

“Сам факт діяння та причетність до нього обвинуваченого ніким не заперечуються та доводяться сукупністю доказів, свідченнями потерпілих, які допитані в судовому процесі, протоколами впізнання особи за фотознімками”, — сказала прокурор. Обтяжуючою обставиною вона просила визнати стан алкогольного сп’яніння російського снайпера-розвідника під час скоєння злочину.

Адвокат Дамбаєва Віктор Паєта під час дебатів сказав, що важко з моральної точки зору провадити захист у справі цієї категорії, але з огляду на фаховий обов’язок спробував пояснити поведінку підзахисного. Він просив суд “призначити покарання нижче від найнижчої межі встановленої санкції ч. 1 ст. 438 ККУ”. На допиті під час досудового розслідування, за словами адвоката, Дамбаєв пояснював, що на його батьківщині неможливо знайти роботу. Тому пом’якшуючими обставинами захисник просив визнати вчинення злочину внаслідок збігу тяжких обставин та через службову залежність, а також те, що на утриманні Дамбаєва є дві маленькі дочки.“У зв’язку зі скрутним матеріальним становищем Дамбаєв після отримання середньої освіти не зміг отримати навіть середню спеціальну освіту, оскільки останній проходив строкову військову службу за призовом в армії Російської Федерації. Це дало йому можливість укласти контракт із військовою частиною Збройних сил РФ, тим самим забезпечити більш-менш належний рівень доходу своєї сім’ї”, — сказав адвокат.

Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив лише резолютивну частину вироку та засудив Дамбаєва до 12 років позбавлення волі. Строк відбування покарання рахуватиметься з дня його фактичного затримання.

Ця публікація підготовлена ГО “Медійна ініціатива за права людини” в рамках проєкту “Судові процеси щодо подій війни в Україні: моніторинг, висвітлення, аналіз”, який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Справедливість для всіх”. Погляди авторів, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Ірина Домащенко, спеціально для МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
“У розумінні військових Каховська ГЕС чи ЗАЕС не мають захисту, адже під час війни міжнародне законодавство безсенсове, це просто шматки паперу”, — Ґлен Ґрант

Руйнування Каховської ГЕС продемонструвало, що міжнародне право, яке прямо захищає небезпечні обʼєкти цивільної інфраструктури від атак військових, неефективне. МІПЛ спробувала розібратися, чому так відбувається, які інші обʼєкти перебувають у небезпеці і чи може міжнародна спільнота їх захистити.

7 Червня 2023

Військовополонені
Тульська колонія суворого режиму: полонених українців етапують все далі від кордону

Територія колонії у Донському — це головна двоповерхова будівля з камерами-двориками для прогулянок. Уздовж коридору — камери. У камерах — нари, стіл, дві лавки, туалет, умивальник, шафа для засобів гігієни. Камери розраховані на 10-24 особи, видно, що пропускна спроможність збільшена вже після початку великої війни.

6 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Більше публікацій