Send Lette
Війна і правосуддя

Хотів розстріляти цивільного: російського снайпера Дамбаєва засудили до 12 років в’язниці

27 березня колегія суддів Києво-Святошинського районного суду Київської області ухвалила вирок російському снайперу-розвіднику Чінгісу Дамбаєву. Його визнали винним за ч. 1 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни” та засудили до 12 років в’язниці. Це максимальне покарання, передбачене цією частиною статті, і саме про такий строк Дамбаєву просила суд прокуратура.

Оскільки Дамбаєва обміняли в квітні 2022 року, у цій справі здійснювалося спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia). Російський військовий оголошений у розшук.

Засуджений — уродженець села Цаган-Ола Могойтуйського району Агінського Бурятського округу Забайкальського краю РФ, громадянин Російської Федерації, снайпер-розвідник в/ч 4608 5-ї окремої гвардійської танкової Тацинської Червоного прапора ордена Суворова бригади.

За даними слідства, 8 березня 2022 року приблизно о 14:30 поблизу села Бузова Києво-Святошинського району Київської області на автошляху М-06 (Е-40) Київ — Житомир п’яний Дамбаєв, погрожуючи зброєю, зупинив автівку з евакуаційної колони. В ній перебувало подружжя з двома дітьми.

Дамбаєв, погрожуючи гвинтівкою, наказав чоловікові вийти з машини та зняти весь одяг вище поясу. Оглянувши тулуб і руки, російський військовий побачив у потерпілого татуювання зеленого кольору у вигляді черепа і ока. Через це він звинуватив чоловіка у використанні нацистської свастики і вдарив його прикладом від автомата по голові. Після цього Дамбаєв прицілився з наміром вистрілити, однак, як йдеться у вироку, “злочин не було закінчено з причин, які не залежали від його волі”.

Під час дебатів 27 березня прокурор Офісу Генпрокурора Світлана Литвин говорила про достатність доказів, що доводять вину обвинуваченого та правильну кваліфікацію злочину.

“Сам факт діяння та причетність до нього обвинуваченого ніким не заперечуються та доводяться сукупністю доказів, свідченнями потерпілих, які допитані в судовому процесі, протоколами впізнання особи за фотознімками”, — сказала прокурор. Обтяжуючою обставиною вона просила визнати стан алкогольного сп’яніння російського снайпера-розвідника під час скоєння злочину.

Адвокат Дамбаєва Віктор Паєта під час дебатів сказав, що важко з моральної точки зору провадити захист у справі цієї категорії, але з огляду на фаховий обов’язок спробував пояснити поведінку підзахисного. Він просив суд “призначити покарання нижче від найнижчої межі встановленої санкції ч. 1 ст. 438 ККУ”. На допиті під час досудового розслідування, за словами адвоката, Дамбаєв пояснював, що на його батьківщині неможливо знайти роботу. Тому пом’якшуючими обставинами захисник просив визнати вчинення злочину внаслідок збігу тяжких обставин та через службову залежність, а також те, що на утриманні Дамбаєва є дві маленькі дочки.



“У зв’язку зі скрутним матеріальним становищем Дамбаєв після отримання середньої освіти не зміг отримати навіть середню спеціальну освіту, оскільки останній проходив строкову військову службу за призовом в армії Російської Федерації. Це дало йому можливість укласти контракт із військовою частиною Збройних сил РФ, тим самим забезпечити більш-менш належний рівень доходу своєї сім’ї”, — сказав адвокат.

Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив лише резолютивну частину вироку та засудив Дамбаєва до 12 років позбавлення волі. Строк відбування покарання рахуватиметься з дня його фактичного затримання.

Ця публікація підготовлена ГО “Медійна ініціатива за права людини” в рамках проєкту “Судові процеси щодо подій війни в Україні: моніторинг, висвітлення, аналіз”, який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Справедливість для всіх”. Погляди авторів, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Ірина Домащенко, спеціально для МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій