Send Lette
Аналітика

Інвалідність внаслідок війни: які пільги є у цивільних і як їм оформити статус особи з інвалідністю

Військова агресія Росії в Україні стала причиною тисяч смертей та важких поранень цивільного населення. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з 24 лютого 2022 року до 15 лютого 2023 року в Україні загинуло 8006 мирних жителів, зокрема 487 дітей. За цей час, за даними ООН, поранення отримали 13 287 цивільних осіб, з яких 954 — діти. Найбільшу кількість загиблих та поранених ООН фіксує у Донецькій та Луганській областях: там за останній рік війни загинуло 4295 осіб, поранено 7327. Підкреслюємо, що це лише те, що задокументувала ООН, бо справжня кількість жертв і потерпілих в рази більша. Чимало випадків взагалі не зафіксовані, а на деокупованих територіях досі знаходять поховання вбитих цивільних.


Поранення та інвалідність. Як в Україні відбувається отримання статусу особи з інвалідністю

Через серйозні вогнепальні поранення, отримані цивільними під час обстрілів, або через травми внаслідок дії залишених росіянами вибухонебезпечних предметів, українці можуть отримати статус особи з інвалідністю.

Як розповідає МІПЛ адвокат Віталій Шаптала, якщо людина отримала травму/поранення внаслідок військової агресії (артобстрілу, ракетного бомбардування тощо) та перебуває в будь-якому державному закладі охорони здоров’я на підконтрольній Україні території, вона може отримати документи для оформлення інвалідності. Це робиться за місцем фактичного перебування постраждалого або ж заочно, в разі якщо людина з поважних причин не може з’явитися на огляд МСЕК.

“На законодавчому рівні створені всі умови для оформлення інвалідності навіть під час воєнного стану. Особа в добровільному порядку за направлення ЛКК, де перебуває на діагностиці/лікуванні/реабілітації, може звернутися до МСЕК за адресою свого фактичного місця перебування для встановлення інвалідності. Таке рішення може бути ухвалено і заочно. Якщо ж ЛКК з якихось причин не може надати направлення, то його можна отримати впродовж шести місяців після скасування/припинення воєнного стану”, — пояснює Віталій Шаптала.

Водночас, за словами адвоката, ті, хто звертаються для встановлення інвалідності через втрату (ампутацію) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), уже не потребують повторних оглядів і підтверджень того, що кінцівки немає. Таку інвалідність встановлюють безстроково відповідно до ст. 7 закону ”Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”.

Читайте: Вижили після обстрілів. Як російські військові розстрілювали мешканців Київщини 

Знімок постраждалого Валерія Кізяна з пораненою рукою. Фото – Віктор Ковальчук/МІПЛ


Для оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок обстрілів або дії вибухонебезпечних предметів потрібні документи:

  • заповнена форма направлення, підписана головою ЛКК, членами комісії та печаткою лікувального закладу (форма 088/о, затверджена наказом МОЗ від 14 лютого 2012 року № 110);
  • паспорт та його копія;
  • медична карта амбулаторного хворого (амбулаторна книжка — форма 025/о, затверджена наказом МОЗ від 14 лютого 2012 року № 110);
  • трудова книжка та її копія, завірена спеціалістами відділу кадрів з останнього місця роботи або нотаріусом;
  • оригінали всіх документів, які вписані у форму 088/о.

Комісія оглядає заявника впродовж п’яти робочих днів із дня надходження направлення ЛКК та ухвалює рішення щодо надання чи ненадання статусу особи з інвалідністю. Віталій Шаптала підкреслює — комісія може відмовити, наприклад, через відсутність деяких (уточнюючих) лікарських записів.

“Якщо статус особи з інвалідністю не надано, то можна подати письмову заяву разом із копією висновку МСЕК до обласних або центральних міських МСЕК. На це дається місяць після одержання висновку-відмови МСЕК. Заява подається через МСЕК, яка ухвалювала рішення, або до обласного управління охорони здоров’я. У триденний строк після надходження відповідного запиту МСЕК або управління мають надіслати всі наявні документи на розгляд обласної чи центральної міської комісії. Ті впродовж місяця з дня надання таких документів мають повторно оглянути заявника і винести рішення. Рішення також можна оскаржити в суді”, — пояснює Віталій Шаптала.


Інвалідність внаслідок війни. Чи можуть цивільні отримати особливий статус

Викладена вище процедура отримання статусу особи з інвалідністю врегульована законами, зокрема “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” та “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”. Проте повномасштабна війна та зростання кількості цивільних, постраждалих внаслідок неї, поставили перед законодавцями важливе питання, чи можуть цивільні, які отримали серйозні поранення через бойові дії, мати окремі пільги і статус, що пов’язані з інвалідністю саме внаслідок війни.

МІПЛ звернулася до Міністерства у справах ветеранів України. Перший заступник міністра Олександр Порхун повідомив, що цивільні особи можуть отримати статус осіб із інвалідністю внаслідок війни, це передбачено чинним законодавством.

“Внесено зміни до Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, згідно з якими особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння, зокрема, з 24.02.2022 на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни. У зв’язку з цим вказані особи мають право на пільги, встановлені для осіб з інвалідністю внаслідок війни, перелік яких визначено статтею 13 Закону № 3551”, — повідомляє Олександр Порхун.

Однак у міністерстві визнали проблему: затверджений у 2018 році Кабінетом міністрів Порядок встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я від 25.04.2018 № 306 застарів — документ стосується лише Донецької та Луганської областей і ушкоджень внаслідок антитерористичної операції (АТО). Тепер, коли поранені особи зафіксовані у багатьох областях країни (і там, де окупації не було, і там, де була, а не лише на сході країни), такий Порядок не відповідає реаліям.

Поки Кабмін не доопрацює Порядок, ухвалений в 2018 році, постраждалі не отримають статусу інвалідів внаслідок війни

“Норми Порядку потребують приведення їх у відповідність до Закону № 2864, зокрема щодо внесення змін, якими визначаються умови та перелік документів для встановлення факту одержання ушкоджень здоров’я від боєприпасів на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України”, — пояснює Порхун.

Отже, лише після внесення змін до Порядку цивільні, постраждалі від обстрілів або дії вибухівки, матимуть змогу зібрати пакет документів та надати їх Мінветеранів (провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001) для розгляду на засіданні міжвідомчої комісії. Зараз же, хоча закон і передбачає надання цивільним статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни, отримати такий статус фактично неможливо. 

Наразі Порядок, про який розповідають у Мінветеранів, для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни передбачає подачу міжвідомчій комісії: заяви, копії паспорту, копії ІНН, копії первинної медичної облікової документації, висновку медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів, копії довідки МСЕК про групу і причину інвалідності, довідки про відсутність (наявність) судимості за злочин проти основ національної безпеки України або злочин проти громадської безпеки та витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту отримання постраждалою особою поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів. Усі ці документи вивчатиме комісія при Міністерстві у справах ветеранів, яка й вирішить, чи має право постраждала особа на статус особи з інвалідністю внаслідок війни.


Підвищена пенсія та безплатні ліки. Які пільги визначені законом для осіб із інвалідністю внаслідок війни

Лише після отримання постраждалою людиною статусу особи з інвалідністю внаслідок війни вона зможе користуватися всіма пільгами, визначеними в Законі № 3551. А таких пільг — багато. Зокрема, такі люди мають право на безплатне отримання ліків, позачергове зубопротезування, безплатне щорічне санаторно-курортне лікування, 100-процентну знижку плати за користування житлом і за користування комунальними послугами, 100-процентну знижку вартості палива для будинків без централізованого опалення, безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир, позачергове обслуговування амбулаторно-поліклінічними закладами, право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів.

В законі передбачені й умови надання грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни. Таким людям пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30–50% залежно від групи інвалідності.

З часом, кажуть юристи, постраждалі зможуть претендувати і на іншу допомогу, наприклад, грошові виплати внаслідок отримання Україною репарацій від Росії, але для цього доведеться ухвалити відповідний закон.


Наталія Богута, МІПЛ

4 Коментарі
  • Відповідь на коментар

    Зверніться з цим питанням до Митної служби України

  • Я особа з інваліністю в наслідок війни 3 групи. Чи маю я право не безоплатне розмитнення авто?

  • Відповідь на коментар

    Добрий день. У матеріалі вказані дії для отримання статусу людини з інвалідністю внаслідок війни. Спробуйте слідувати цим рекомендаціям.

  • Доброго дня.
    Мала 3групу інвалідності по загальному захворюванню.Під час окупації отримала поранення в хребет.Осколок дістали,але життя стало не стерпним від болю та судом.На перекомісвї залишили 3групу загального захворювання хоча навіть помитись сама не в змозі (залеу від рідних). Пошкодження нервових корінців грудного відділу.По справі поранення відкрито кримінальне провадження та подані документи в європейський суд.Пільг навіть на реабілітацію в зв’язку з пораненням не надають.
    Чи можна перевести мою групу інвалідності загального захворювпння в статус інваліда в зв’язку з пораненням?

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Аналітика
Катування українців — це державна політика Росії. Правозахисники розкрили нові подробиці жорстоких тортур цивільних

Систематичні та поширені практики свавільних затримань, катувань, насильницьких зникнень, сексуального насильства, фільтрації та пов'язаних з ними злочинів проти українських цивільних осіб на підконтрольних Росії територіях можуть становити злочини проти людяності.

18 Липня 2024

Аналітика
Родини безвісти зниклих людей часто не знають, куди звертатися по допомогу та які державні гарантії можна мати — правозахисники

Держава не має єдиного органу чи інституту, який би повноцінно опікувався правами людей, зниклих безвісти в умовах війни, та їхніми сім'ями. Правозахисники кажуть, що родинам безвісти зниклих важко зрозуміти, до якого саме органу звертатися, адже їх багато і вони мають різні функції. Крім того, постраждалі родини часто не знають, на які гарантії від держави можна розраховувати. 

16 Липня 2024

Аналітика
Як Україна розшукує зниклих безвісти внаслідок агресії Росії та підтримує членів їхніх сімей. Аналітичний звіт

Центр прав людини Zmina та Медійна ініціатива за права людини підготували аналітичний звіт, який описує практику реалізації законодавства щодо зниклих безвісти та пропонує рекомендації щодо удосконалення його положень та їх імплементації.

16 Липня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій