Send Lette
Військовополонені

Медики на полі бою: їхній статус і ефективність

Медійна ініціатива за права людини взяла участь у брифінгу для іноземних послів в Україні. Головна мета події – проінформувати іноземний дипломатичний корпус про проблеми полонених медиків та умови їх утримання і поводження з ними.

Одним зі спікерів заходу став Андрій Яковлєв, адвокат, керуючий партнер АО “Амбрела”, експерт МІПЛ. Наводимо декілька важливих тез з його промови:

У Міжнародному гуманітарному праві (МГП) медичний персонал – це особи, що призначені виключно для медичних цілей, тобто для розшуку, підбирання, транспортування, встановлення діагнозу чи лікування поранених, незалежно від того, відносяться вони до особового складу ЗС чи ні (ст. 24, 28 Женевської конвенції про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях, 12.08.1949ст. 8, 43 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 08.06.1977). Такі особи не визнаються комбатантами, вони не можуть утримуватись, як військовополонені.

– Медик на полі бою – це ключова фігура, на яку покладено обов’язок рятувати життя пораненого. Кількість медичного персоналу на полі бою прямо впливає на кількість врятованих життів та збільшує шанси на повноцінне відновлення пораненого.

– Ми не можемо прямо зараз змінити ситуацію з полоненими медиками, однак можемо підготуватися на майбутнє. Можливо, варто змінити їх назву на альтернативну, не бойову (приміром, “польові” медики). Вже зараз можна подумати над доктриною використання цих фахівців у війську суто для медичних функцій, у тому числі видавати посвідчення медичного персоналу, адже зараз таких посвідчень у них немає. Це не тільки полегшить подальше звільнення та репатріацію з полону, а й сприятиме збільшенню кількості та якості наданої медичної допомоги на полі бою.

Андрій Яковлєв. Фото: МІПЛ

– Орієнтація бойових медиків на виконання суто медичних завдань вирішує: повернення їх із полону на правах медичного персоналу; підвищення ефективності допомоги пораненим задля відновлення їхньої фізичної дієздатністі.

– Якщо медичний персонал використовуватиметься за бойовим призначенням, то це призведе до надання медичної допомоги за залишковим принципом з відповідними наслідками.

– Медичний персонал на передовій, який виконує суто медичні функції, допоможе зберегти життя: не тільки для повернення на поле бою після відновлення, а й для повернення до повноцінного цивільного життя.

Нагадаємо, що раніше МІПЛ випустила аналітичний звіт “Бойові медики в ЗСУ: як врятувати ще більше військових“. У ньому детально описано проблему визначення ролі медиків на передовій. В аналітиці МІПЛ розбирається, чому відбувається правова невизначеність між трактуванням МГП та фактичним використанням медичного персоналу в бойових умовах і дає рекомендації, що з цим робити.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Часу чекати немає: як повернути з полону морпіха, дружина якого хвора на рак

Це історія про родину полоненого морського піхотинця, яка активно бореться за його визволення з російського полону. Лише одна з тисяч подібних. Проте саме в цієї сімʼї часу чекати  майже не залишилось — у дружини рак.

16 Лютого 2024

Військовополонені
В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

14 Грудня 2023

Військовополонені
Захисник Маріуполя Сергій Нестеренко: як дружина в один день отримала звістку про полон і смерть чоловіка

З 24 лютого 2022-го Сергій Нестеренко разом із побратимами став на захист Маріуполя, а вже 12 квітня того ж року потрапив у полону на заводі Ілліча. З того часу його дружина Наталія Нестеренко не мала про чоловіка жодної інформації, аж доки один телефонний дзвінок не зруйнував усі надії на повернення Сергія з полону.

29 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави: 29 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

24 Лютого 2024

Тимчасовий пункт. Як українські полонені проходили через Шебекіно

На початку повномасштабного вторгнення РФ очікувала, що Шебекіно прийматиме українських біженців і біженок, проте очікуваних масштабів не було, тож росіяни швидко знайшли для міста іншу роль. МІПЛ продовжує документувати свідчення звільнених із полону — цього разу розповідаємо про табір у Шебекіно.

23 Лютого 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій