Send Lette
Адвокація

МІПЛ на зустрічі з представниками посольств і Омбудсменом: один із варіантів повернення депортованих Росією дітей — залучення до цього процесу третіх країн

У Посольстві Нідерландів в Україні відбулася зустріч Дмитра Лубінця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, з Послом Єннесом де Молом, а також послами Швеції, США, Німеччини, Великої Британії і Франції та представниками громадянського суспільства. МІПЛ представляла журналістка-розслідувачка Анастасія Пантелєєва.

Зустріч була присвячена темі депортації українських дітей, яких Росія вивозить у свої регіони з окупованих територій України. 

Дмитро Лубінець зазначив, що за даними російських ЗМІ, до РФ у незаконний спосіб примусово вивезли понад 738 тисяч українських дітей, проте ця цифра жодними офіційними даними не підтверджується. Росія не надає інформації про умови перебування і стан здоров’я вивезених дітей ні Україні, ні міжнародним організаціям. 

На українському державному порталі “Діти війни” статус депортованих має 16 221 дитина — це цифра станом на 28 лютого 2023 року. Анастасія Пантелєєва наголосила, що ця цифра не є остаточною і не відображає реальної картини викрадень дітей. Так само як не досить зрозумілим є механізм отримання цієї цифри. Тим часом, за словами Анастасії, Україна заявляє про 307 дітей, яких вдалося повернути. 

За словами журналістки МІПЛ, депортованих дітей можна умовно поділити на кілька категорій:

  • Діти, які вивезені в РФ у супроводі законних представників (батьків, близьких родичів, опікунів тощо);
  • Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які мали відповідний статус до початку повномасштабного вторгнення;
  • Діти з інвалідністю, які мають законних представників та перебували у закладах цілодобового нагляду станом на 24 лютого 2022 року;
  • Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які набули цього статусу у зв’язку з діями РФ: їхні батьки були вбиті або пройшли “фільтрацію”, або були розлучені з дітьми через відсутність документів, що підтверджують батьківство;
  • Діти українських військовополонених та цивільних заручників, які перебували на окупованій території.

За даними правозахисної організації ZMINA, на початок травня 2022 року понад 2 тисячі дітей-сиріт, дітей без особливого статусу та дітей, позбавлених батьківського піклування, вивезено до Росії з інтернатних закладів та дитячих будинків із окупованих територій Луганської та Донецької областей.

Перед розподілом дітей по регіонах РФ їх привозять до Москви для знайомства з так званими “прийомними батьками”, а для прискорення так званого “процесу усиновлення” українським дітям-сиротам нав’язують російське громадянство за спрощеною процедурою.

З відкритих джерел вдалося встановити, що українських дітей депортували щонайменше до 57 регіонів РФ, зокрема в Омську область, Дагестан і на Сахалін.

Анастасія Пантелєєва також розповіла, що в жовтні 2022 року з окупованої території Миколаївської області з Новопетрівської спецшколи забрали 15 дітей різного віку. Спочатку росіяни відвезли їх до дитячого будинку в на той момент окупованому Херсоні, потім перевезли на Кримський півострів і зрештою — до російського міста Анапа.

Під час моніторингу російських соцмереж, зазначила журналістка, МІПЛ виявила повідомлення про “усиновлених” українських дітей з Донецької області в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ. Також МІПЛ відомо, що з окупованого Маріуполя на територію РФ вивезли деяких дітей, чиї батьки загинули внаслідок російського вторгнення.

У Росії дітей розміщують у готелях, дитячих таборах, базах відпочинку, санаторіях, притулках. Дітей шкільного віку автоматично зараховують до російських навчальних закладів, де вони навчаються за російськими програмами.

25 травня 2022 року Володимир Путін підписав указ про прискорене надання російського громадянства громадянам України. У вересні 2022 року він також підписав закони про визнання громадянами Російської Федерації громадян України, які проживають на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.

Анастасія Пантелєєва пояснила, що в цій ситуації повернення депортованих дітей з РФ на територію України є надзвичайно складним і тривалим процесом. По-перше, фактично неможливо встановити інформацію про дітей після так званої паспортизації та усиновлення українських дітей (росіяни свідомо змінюють і знищують їхні анкетні дані, щоб їх неможливо було встановити).

Журналістка МІПЛ звернулася до представників посольств: “Наше завдання — виявити кожну депортовану дитину та дітей, які постраждали від агресивних дій російських військових. Важливо отримати якомога більше інформації. Один із можливих варіантів повернення українських дітей — це залучення до цього процесу третіх країн”.

Публікацію підготовлено за підтримки Празького громадянського центру.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
70 запитів — 0 відповідей: Інтерпол ігнорує розшук воєнних злочинців Росії

З початку великої війни Нацбюро Інтерполу України отримало понад 70 запитів слідчих на видачу червоних карток про міжнародний розшук російських воєнних злочинців. Однак жодної так і не опублікували. Інтерпол заявляє, що третя стаття його статуту забороняє втручатися у розслідування справ воєнного характеру.

29 Січня 2025

Адвокація
Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Адвокація
У роботі на ідентифікацію загиблих і зниклих безвісти військових та інших осіб понад 12 тисяч ДНК-експертиз — МВС

Завдяки ДНК-експертизі навіть найменші зразки тканин чи кісток можуть пролити світло на долю військового. Про те, як відбувається цей процес, ризики хибних висновки експертів і куди звертатися рідним зниклих безвісти, МІПЛ поговорила з Русланом Аббасовим, заступником директора Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

9 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Суд у Кривому Розі оприлюднив записи розмов депутата Карамалікова з росіянами

Жовтневий райсуд Кривого Рогу слухає справу Іллі Карамалікова, херсонського депутата від партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!” Його звинувачують у державній зраді. За клопотанням МІПЛ суд дозволив транслювати засідання на порталі “Судова влада”. На двох останніх слуханнях дослідили записи розмов окупантів із Карамаліковим, а також допитали свідка.

5 Лютого 2025

Війна і правосуддя
У Чернігові оголосили обвинувальний акт росіянину Кубекову за катування цивільних

Ермек Кубеков — російський військовий, який брав участь в окупації Чернігівщини у 2022 році. За версією слідства, він разом із іншими російськими військовими катував трьох чоловіків, щоб отримати інформацію про ЗСУ. Кубекову інкримінують вчинення воєнного злочину.

4 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Марина Юрчак: “За дописи в твіттері я відсиділа як за вбивство”

Донецьке СІЗО і сподівання на обмін, але замість омріяної свободи — 15 років увʼязнення, робота за копійки у швейному цеху Сніжнянської колонії і важка фізична праця. В колонії Марину Юрчак утримували разом із вбивцями, її переконували взяти російський паспорт, але вона щоразу відмовлялась. Вважала, що погодитися на папірець із триколором — рівносильно визнанню своєї вини.

4 Лютого 2025

Більше публікацій