Адвокація

МІПЛ на зустрічі з представниками посольств і Омбудсменом: один із варіантів повернення депортованих Росією дітей — залучення до цього процесу третіх країн

У Посольстві Нідерландів в Україні відбулася зустріч Дмитра Лубінця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, з Послом Єннесом де Молом, а також послами Швеції, США, Німеччини, Великої Британії і Франції та представниками громадянського суспільства. МІПЛ представляла журналістка-розслідувачка Анастасія Пантелєєва.

Зустріч була присвячена темі депортації українських дітей, яких Росія вивозить у свої регіони з окупованих територій України. 

Дмитро Лубінець зазначив, що за даними російських ЗМІ, до РФ у незаконний спосіб примусово вивезли понад 738 тисяч українських дітей, проте ця цифра жодними офіційними даними не підтверджується. Росія не надає інформації про умови перебування і стан здоров’я вивезених дітей ні Україні, ні міжнародним організаціям. 

На українському державному порталі “Діти війни” статус депортованих має 16 221 дитина — це цифра станом на 28 лютого 2023 року. Анастасія Пантелєєва наголосила, що ця цифра не є остаточною і не відображає реальної картини викрадень дітей. Так само як не досить зрозумілим є механізм отримання цієї цифри. Тим часом, за словами Анастасії, Україна заявляє про 307 дітей, яких вдалося повернути. 

За словами журналістки МІПЛ, депортованих дітей можна умовно поділити на кілька категорій:

  • Діти, які вивезені в РФ у супроводі законних представників (батьків, близьких родичів, опікунів тощо);
  • Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які мали відповідний статус до початку повномасштабного вторгнення;
  • Діти з інвалідністю, які мають законних представників та перебували у закладах цілодобового нагляду станом на 24 лютого 2022 року;
  • Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які набули цього статусу у зв’язку з діями РФ: їхні батьки були вбиті або пройшли “фільтрацію”, або були розлучені з дітьми через відсутність документів, що підтверджують батьківство;
  • Діти українських військовополонених та цивільних заручників, які перебували на окупованій території.

За даними правозахисної організації ZMINA, на початок травня 2022 року понад 2 тисячі дітей-сиріт, дітей без особливого статусу та дітей, позбавлених батьківського піклування, вивезено до Росії з інтернатних закладів та дитячих будинків із окупованих територій Луганської та Донецької областей.

Перед розподілом дітей по регіонах РФ їх привозять до Москви для знайомства з так званими “прийомними батьками”, а для прискорення так званого “процесу усиновлення” українським дітям-сиротам нав’язують російське громадянство за спрощеною процедурою.

З відкритих джерел вдалося встановити, що українських дітей депортували щонайменше до 57 регіонів РФ, зокрема в Омську область, Дагестан і на Сахалін.

Анастасія Пантелєєва також розповіла, що в жовтні 2022 року з окупованої території Миколаївської області з Новопетрівської спецшколи забрали 15 дітей різного віку. Спочатку росіяни відвезли їх до дитячого будинку в на той момент окупованому Херсоні, потім перевезли на Кримський півострів і зрештою — до російського міста Анапа.

Під час моніторингу російських соцмереж, зазначила журналістка, МІПЛ виявила повідомлення про “усиновлених” українських дітей з Донецької області в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ. Також МІПЛ відомо, що з окупованого Маріуполя на територію РФ вивезли деяких дітей, чиї батьки загинули внаслідок російського вторгнення.

У Росії дітей розміщують у готелях, дитячих таборах, базах відпочинку, санаторіях, притулках. Дітей шкільного віку автоматично зараховують до російських навчальних закладів, де вони навчаються за російськими програмами.

25 травня 2022 року Володимир Путін підписав указ про прискорене надання російського громадянства громадянам України. У вересні 2022 року він також підписав закони про визнання громадянами Російської Федерації громадян України, які проживають на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.

Анастасія Пантелєєва пояснила, що в цій ситуації повернення депортованих дітей з РФ на територію України є надзвичайно складним і тривалим процесом. По-перше, фактично неможливо встановити інформацію про дітей після так званої паспортизації та усиновлення українських дітей (росіяни свідомо змінюють і знищують їхні анкетні дані, щоб їх неможливо було встановити).

Журналістка МІПЛ звернулася до представників посольств: “Наше завдання — виявити кожну депортовану дитину та дітей, які постраждали від агресивних дій російських військових. Важливо отримати якомога більше інформації. Один із можливих варіантів повернення українських дітей — це залучення до цього процесу третіх країн”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Це треба зупинити: українські правозахисники надали ООН докази численних атак Росії на українські лікарні

Цифри, які сьогодні звучали в Женеві, посилюють Україну в її зусиллях притягнути злочинців до відповідальності та звільнити з полону цивільних заручників, серед яких є українські медики.

21 Березня 2023

Адвокація
МІПЛ у США закликала створити спеціальний перемовний майданчик для звільнення цивільних заручників, яких утримує Росія

Координаторка МІПЛ Тетяна Катриченко разом із колишньою цивільною заручницею Людмилою Гусейновою та колишньою військово полоненою Анною Олсен відвідали Нью-Гейвен, Нью-Йорк та Вашингтон, де зустрілися з представниками американських наукових, дипломатичних і політичних кіл.

13 Березня 2023

Адвокація
“Історія України пишеться в судах”: координаторка МІПЛ Ольга Решетилова на конференції високого рівня United for Justice у Львові

На конференції, яка стала певним “юридичним рамштайном”, говорили про важливість співпраці громадського сектору, державних органів та міжнародних організацій в процесі розслідування злочинів, вчинених в умовах збройної агресії Російської Федерації.

6 Березня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
“Замкнене коло”: де Росія утримує оборонця Херсона Андрія Горшкова

Рік тому, 30 березня 2022 року, російські військові викрали херсонця Андрія Горшкова з його власного будинку. Його звинуватили у підготовці нападу на колишню прокурорку Криму Наталію Поклонську, яка тоді приїздила в Херсон.

Вчора

Лише в Димері і Козаровичах росіяни викрали понад 100 людей — дружина цивільного заручника з Київщини

У березні минулого року в Димері на Київщині росіяни викрали 34-річного Василя Волохіна. На момент затримання його […]

30 Березня 2023

Насильницькі зникнення
Домовленості щодо цивільних не працюють. Представник Омбудсмена зустрівся з рідними українських заручників

Голова української розвідки Кирило Буданов заявляє, що майже 40% тих, хто перебуває в російському полоні — цивільні. МІПЛ відомо про понад 900 викрадених росіянами цивільних. Їх утримують у тюрмах РФ та на окупованих територіях України. Утім реальна цифра — значно більша.

28 Березня 2023

Більше публікацій