Send Lette
Війна і правосуддя

МІПЛ розробила анкети з методикою моніторингу судочинства у справах війни

Департамент війни і правосуддя Медійної ініціативи за права людини розробив анкети з моніторингу судових процесів у справах щодо воєнних злочинів і злочинів проти національної безпеки.

Мета моніторингу — виявити системні проблеми та порушення стадартів правосуддя під час досудового слідства та власне розгляду справи. На основі даних моніторингу ми створюємо аналітичні матеріали та звіти, розробляємо рекомендації для розв’язання системних проблем і адвокатуємо ці пропозиції.

Згідно з методикою, МІПЛ спостерігає, як дотримано процедуру сповіщення обвинувачених у випадку заочного розгляду, чи достатньо активно працюють захисники підсудних, чи дотримуються прав потерпілих тощо.

На основі методики МІПЛ розробила дві анкети моніторингу справ щодо воєнних злочинів і злочинів проти національної безпеки.

Вони передбачають блоки про основну інформацію щодо судової справи; причини, з яких засідання не відбулися; дотримання публічності засідання; перебіг підготовчого засідання; процедуру повідомлення підсудного про справу; дотримання презумпції невинуватості; розгляд справи по суті; участі потерпілих у процесі.

Як пояснює Андрій Яковлєв, адвокат й експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права, ці анкети розробили на основі стандартів судочинства, що передбачені у статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

— Питання в анкеті є віддзеркаленням практики Європейського суду, — пояснює Яковлєв. — Є певні стандарти, як от презумпція невинуватості чи змагальність сторін. В анкеті всі ці стандарти розбиті на складники, які легко зафіксувати. На основі цих даних можна оцінити якість процесу.

Андрій Яковлєв, адвокат і експерт МІПЛ

Завдяки впорядкуванню даних зі спостереження можна якісно систематизувати дані та побачити тенденції для подальшого аналізу.

— Зазвичай на судовому засіданні людина звертає увагу на те, що їй в цей час здалося важливим, — каже Яковлєв. — Це може бути якийсь емоційний випадок або те, що цікавить публіку, але не важливе для суті судового процесу. Щоб стандартизувати всі збори даних по судових процесах, потрібно мати однакові формуляри чи підходи. Найзручніше це зробити за допомогою анкети. Таким чином монітор збиратиме інформацію, яка важлива для аналізу судового рішення з позиції стандартів судочинства.  

Також завдяки систематизованим даним із анкет аналітики зможуть працювати над дослідженнями, виокремлювати проблеми.

— Аналіз анкет із різних судових засідань допоможе узагальнити картину судового процесу по справі. Сукупність анкет дозволяє проаналізувати тенденцію в якомусь суді, окремому регіоні чи в роботі конкретного судді, — говорить Андрій Яковлєв.

Одні й ті ж помилки в різних судах можуть свідчити про системну проблему, яка, наприклад, зумовлена недосконалістю чинного законодавства. Уніфіковане узагальнення таких ситуацій допоможе напрацювати пропозиції щодо законодавчих змін.

— Фактично йдеться про більш серйозний рівень аналізу з опорою на конкретні дані, — підсумовує експерт.

МІПЛ запрошує колег та усіх, хто систематично займається висвітленням судових справ щодо війни, використовувати розроблені анкети, або ж, відвідуючи судові засідання, звертати увагу на основні питання з блоків анкет. Також за бажанням можете надсилати заповнені анкети МІПЛ для систематизації інформації. Анкети для засідань щодо воєнних злочинів і щодо злочинів проти національної безпеки ми публікуємо у вільному доступі. 

Методику моніторингу судових засідань, якою керується Медійна ініціатива за права людини, читайте тут. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Суд над жінкою, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

3 Травня 2025

Війна і правосуддя
У Харкові слухають справу про замах на голову ОВА Синєгубова. Обвинувачений заперечує українське громадянство

Олександра Голуба затримали в електричні 23 жовтня в 2024 році. Його підозрюють у кількох злочинах, вчинених у 2024-му. Тоді в березні він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік.

30 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій