Send Lette
Інші воєнні злочини

“Ми клали на голову подушки, аби не чути, як б’ють хлопців”, — мешканка Бердянська про полон

Тортури, погрози та понад два місяці незаконного утримання. Проукраїнську активістку Оксану Заярину росіяни забрали з рідного дому в Бердянську влітку минулого року. Оксана стала жертвою і свідком звірств, які чинять росіяни: як над військовими, так і над цивільними заручниками. Своєю історією вона поділилася з МІПЛ.

Росіяни прийшли до Оксаниного дому після півночі, змусили її з чоловіком вийти надвір, а самі почали обшук у домі. “Телефон вони мій знайшли, а у мене там історія не видалена Бердянського порту. Я прочитала, що туди зайшло судно. Вони знайшли у чоловіка сокиру і сказали, що якщо зранку буде “прильот”, то вони мені його в голову встромлять, бо це я предаю дані ЗСУ”, — пригадує Оксана. Російські солдати розповіли, що на жінку написали донос. Тож її разом із чоловіком забрали в комендатуру окупантів — один із колишніх поліцейських відділків Бердянська.

Наступного ранку Оксану викликали на допит, який тривав близько двох годин. “Принесли такий чорний апарат з якимись колесиками, дротами. І питають: “Знаєш, що це таке?” Я кажу, що здогадуюсь. Вони прикріпили їх до ніг і почали вмикати. Я кричала, як навіжена, було дуже страшно”, — розповідає Оксана. 

Після тижня у комендатурі подружжя вивезли до Бердянської колонії. Упродовж усього утримання в неволі жінка чула та бачила знущання над заручниками: як військовими, так і цивільними. “Хлопців дуже боляче били: і струмом, і шокером, і дубинками. І по коридору вели — били. Дуже чутно було. Ми тоді не спали, у кого були подушки, на голову клали, щоб хоч не чути”, — пригадує колишня заручниця. Перед тим як звільнити Оксану, окупанти змусили її написати розписку, що жодних матеріальних чи моральних претензій вона до росіян не має.

Відео підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Відео відображає позицію організації МІПЛ і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій