Send Lette
Насильницькі зникнення

На Херсонщині росіяни викрали двох українців: чоловіків вивезли з мішками на головах

Восени 2022 року мешканець Білозерки Олександр Шульга вирішив їхати на окуповану територію Херсонщини. Це мав бути короткостроковий візит — заради дівчини.

Дівчина Олександра впродовж перших місяців повномасштабної війни видавала українцям російські виплати на кшталт пенсій і допомоги на дітей (події викладені зі слів матері Олександра — Розалії Шульги), тож переживала, що українська влада визнає її колаборанткою. Тож пара наступного дня після деокупації, 12 листопада, виїхала в селище Новотроїцьке Генічеського району, яке було під російським контролем. Через тиждень-два Сашко мав повернутися додому. 

Та вже за два дні після переїзду до нового помешкання до молодої пари прийшли російські силовики. Дівчину чіпати не стали, а от Сашка забрали. 

Разом із Олександром окупанти викрали ще одного хлопця — його друга Миколу Щербину, який перебував із парою в одному будинку.  

З тих пір рідні їх більше не бачили, вони до сьогодні перебувають у російському полоні у місцях позбавлення волі.

Сашко

Олександр Шульга, якому в 2022-му виповнилось 25 років, до великої війни жив звичайним життям: заочно навчався в Херсонському національному технічному університеті, паралельно підпрацьовував різноробочим. Був у шлюбі й мав дитину, але з дружиною розійшовся. 

Разом із новою дівчиною винаймав окреме житло в Білозерці. Не забував і про батьків: намагався допомагати їм грошима. 

Батьки намагалися відмовити сина від поїздки на окуповану територію. “Не їдь, — просила мати, — нащо воно тобі треба?” Але він уже ухвалив рішення, переконати хлопця не вдалося. 

Олександра Шульгу росіяни затримали 14 листопада 2022 року

Коли окупанти затримали Сашка, дівчина не стала звʼязуватися з його батьками, у подальших розмовах приховувала від них правду про те, що хлопця забрали.

“Його дівчина мені місяць брехала, — розповідає Розалія Шульга. — Я ж переживала, хотіла з сином побалакати. А вона мені каже, що він десь “у глухому селі”, де начебто немає зв’язку”. 

Про викрадення сина росіянами батьки дізналися в грудні: Розалію в соцмережах знайшла Валентина Щербина, мама Миколи, якого забрали разом із Сашком. Вона й розказала про те, що сталося 14 листопада. 

Свідками затримання хлопців стали сусіди — вони бачили, як їх виводили з будинку з мішками на голові.

Микола  

“Він мені весь час допомагав, — розповідає про свого сина Миколу Валентина Щербина. — Завжди був моєю підтримкою. Щодня телефонував, навіть якщо був на відстані. Скаже: “Мамо, в мене все гаразд”. На момент повномасштабного вторгнення 20-річний херсонець Микола Щербина жив із батьками, був студентом Херсонського вищого професійного комерційного училища, навчався на спеціальності “Підприємницька діяльність”.  У майбутньому мріяв відкрити власну справу.

У Новотроїцьке ще під час окупації правобережної Херсонщини його відправила сама мати. Валентина сильно переймалася безпекою свого чоловіка, який ще до 2022 року був учасником бойових дій. Родина знала, що росіяни прискіпливо розшукують українських військових, які потім безслідно пропадають. Тож сімʼя намагалась поменше зʼявлятися на людях, хвіртка завжди була замкнена на ключ. 

Миколу Щербину затримали разом з Олександра

У жовтні Валентина вирішила, що сину буде безпечніше поїхати подалі з міста. У Новотроїцьку жила її мама, тож Микола рушив до бабусі. Коли ж туди приїхав його друг Сашко з дівчиною, то херсонець зупинився у них.

Після затримання хлопців бабуся Миколи відразу пішла в окупаційну поліцію, але там відмовились надавати інформацію про викрадених українців. 

“Вони тільки сказали, що затримали їх для фільтрації, — розповідає МІПЛ Валентина. Спочатку казали, що це на пʼять днів, потім — на 10, потім — на 15, а потім — на місяць. Врешті мамі сказали, що Миколу вивезли в Крим і назад він уже не повернеться”.

Пошуки

Після деокупації Херсона Валентина звернулась у поліцію, написала заяву. Також жінка знайшла російського адвоката і правозахисника Романа Кісєльова, який допомагає викраденим українцям звʼязуватися зі своїми рідними. В інтервʼю російському опозиційному виданню “Вьорстка” у лютому 2023 року він говорив, що всі затримані на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей перебувають у правовому вакуумі: про них майже нічого неможливо дізнатися, а окупаційна влада дуже важко йде на контакт навіть із російськими юристами.

“Він [Кісєльов] допомагав [з пошуком Миколи]. Але зараз припинив виходити на зв’язок”, — уточнює Валентина.

І сама жінка, і її мама зверталися, куди тільки можна, щоб дізнатися про долю Миколи. У 2023 році вони отримали відповіді на свої запити за підписом так званого “тимчасово виконуючого обовʼязки начальника Новотроїцького місцевого відділу Головного управління МВС РФ у Херсонській області” старшого лейтенанта поліції Сергія Ляшка. За даними Центру журналістських розслідувань, Ляшко — колаборант, народився на Херсонщині й працював дільничним у Генічеському районі до вторгенння країни-агресорки. Після 24 лютого перейшов на бік Росії. Місцеві свідчать, що він причетний до викрадення та катування своїх колишніх колег-поліцейських. 7 жовтня 2024 року українські партизани підірвали його автівку, внаслідок чого Ляшко втратив ногу. 

За даними МІПЛ, Росія утримує щонайменше 1861 цивільного українця, яких затримали на окупованих територіях після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну

З відповіді, що отримала від Ляшка Валентина, стало відомо, що Миколу Щербину та Олександра Шульгу затримали співробітники російської контррозвідки з позивним “РАПІРА”. Їх обох звинувачували в тому, що вони нібито “були причетні до передачі координат розташування ЗС РФ” українським військовим.  

Також уточнювалось, що затриманих вивезли у Сімферопольське СІЗО, але при цьому не вказувалось, в яке саме.

У листі на адресу матері Валентини від 13 лютого 2023 року зазначалося, що Микола Щербина “утримується під вартою на території РФ”. Про Олександра інформації не було.

Відповідь за підписом заступника начальника Головного управління військової поліції Міністерства оборони Росії генерал-майора Віталія Коха від 4 червня 2024 року підтверджувала, що Микола Щербина “затриманий” і перебуває на території РФ. Також повідомлялось, що прохання жінки про включення її сина у список на обмін затриманих осіб “враховано”.

Серед іншого, в листі уточнювалось, що родичі затриманих осіб мають можливість направити письмове звернення до Міжнародного комітету Червоного Хреста “для встановлення долі особи, що їх цікавить”.

СІЗО № 2

У травні 2024 року Валентина стала гостею програми “Звільніть наших рідних” на Громадському радіо, де розповіла історію викрадення росіянами свого сина. Після ефіру їй зателефонувала незнайма жінка і повідомила, що нещодавно звільнений під час обміну чоловік бачив Миколу у лютому 2023 року у Волгоградській області. 

Таку ж інформацію жінка отримала раніше через приватний Telegram-канал, де публікуються дані про бранців Кремля (назву каналу МІПЛ не розкриває на прохання Валентини). В особистій переписці їй розказали, що Микола перебуває у СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області. 

СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області

На Розалію Шульгу своєю чергою вийшов звільнений із полону українець, який їй розповів, що Олександр також перебуває в Камишині. 

“Його [співрозмовника Розалії] звільнили у травні 2024 року, а Олександра він бачив за п’ять місяців до цього”, — уточнює жінка.

Пізніше Розалія змогла поговорити з іншим військовослужбовцем, своїм земляком, який обороняв Маріуполь. Чоловік провів у полоні понад два роки і був  звільнений під час масштабного обміну на День Незалежності України.

“Я знайшла його контакти, зідзвонилася, і він мені розказав, що до самого кінця, поки його не звільнили, був із Олександром в одній камері”, — ділиться звістками жінка.

Чоловік повідомив, що Сашка лікують, але він не знає, від чого саме. За його словами, лікар приносив хлопцю якісь ліки. 

Від звільненого з полону Розалії стало відомо, що Олександра після викрадення вивезли в Генічеськ, потім у Крим, де тримали в таборі для військовополонених, а звідти етапували в Камишин. Миколу Щербину військовий під час свого утримання не бачив — їх із Олександром тримають окремо. 

Раніше МІПЛ повідомляла, що у 2022 році це СІЗО повністю звільнили від російських арештантів, щоб утримувати тут українських полонених. 

Звільнений із полону військовий на імʼя Олег, що перебував у Камишині, розповідав про вкрай жорстоке поводження з українськими бранцями у СІЗО № 2. Він згадував безкінечні побої з будь-якої причини, а також застосування до людей електрошокерів.

“Тебе починають душити, бити електрошокерами, застосовують тапік, на додачу тебе бʼє спецназ. Ти починаєш задихатися, вони приводять тебе до тями. І так повторюється кілька разів по колу. Потім вони дають закурити і кажуть: “Якщо брехатимеш, то все повториться”, — розповідав у розмові з МІПЛ Олег.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Авторка: Євгенія Корольова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
У другій половині березня Росія затримала і засудила 44 українців

Щонайменше 12 українців затримали на окупованих територіях у другій половині березня. Щонайменше 32 засуджено на окупованих територіях і в Росії. 

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Росія блокує повернення викрадених цивільних із Київщини: бранці сидять без зв’язку і суду

З сотень українських цивільних бранців із територій, які росіяни коротко окуповували у 2022 році, жодного досі не судили. Звинувачення, яке їм закидають, навіть немає в російському кримінальному кодексі. Вони не отримують листів і передач, до них не приходять адвокати. Про місце їхнього утримання рідні дізнаються лише від звільнених через обмін військовополонених.

4 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій